Přejít k hlavnímu obsahu
„Za taneční charakter singlu vděčím kapele a trošku také Patti Smith,“ říká Venika Hartlyn. | Foto: Marek Kolařík
„Za taneční charakter singlu vděčím kapele a trošku také Patti Smith,“ říká Venika Hartlyn. | Foto: Marek Kolařík
Zdeněk Neusar -

Premiéra: Nový videoklip Veniky Hartlyn je hravý a plný tance

Tanec jako zosobnění radosti ze života, taková je ústřední myšlenka nového singlu Dancing Shoes od zpěvačky a klavíristky Veniky Hartlyn. Píseň v chytlavém disco rytmu doprovází taneční videoklip, který v srdci pražského Žižkova natočil režisér Rony Thilakan. Scénář si autorka napsala sama, za pianem ji však překvapivě neuvidíte. Klip připravený ve spolupráci s taneční skupinou DEMO v magazínu Frontman uvádíme v premiéře.

„V písni jsem si chtěla uchovat vzpomínku na jedno z bezstarostných období a vyjádřit v ní myšlenku, že tanec může být krásným impulsem do života. Může člověku otevřít srdce, rozproudit ducha a potěšit duši. Někdy je potřeba jít změnám naproti, aby další věci v životě do sebe mohly zapadnout... jako puzzle,“ říká písničkářka Venika Hartlyn.

Z natáčení videoklipu Dancing Shoes

Skladba Dancing Shoes je postavená na rytmu, výrazné basové lince a doprovodné funky kytaře více než na klavíru, což ji odlišuje od dosavadních, v jádru klavírních nahrávek Veniky vydaných na EP Songflowers, Devotedly a Live in Aluna.

„Za taneční charakter singlu vděčím kapele a trošku také Patti Smith, neboť rytmus v jedné z jejích skladeb na desce Waves se mi líbil natolik, že jsme se na začátku rozhodli původní aranži úplně změnit a jindy dominantní piano zklidnit, aby vznikl prostor pro další nástroje,“ dodává písničkářka.

Spoluautorem textu je písničkář a kytarista Alan Bay žijící v jihozápadní části Argentiny blízko města Bahía Blanca. Skvěle pracuje se ženskou perspektivou a v tomto případě se jedná už o jejich třetí společnou práci. Sám ve svých písních často využívá motivů moře.

Videoklip k písni Dancing Shoes natočil absolvent FAMU Rony Thilakan, režisér a fotograf pocházející z Indie, jenž spolupracuje např. s (A)VOID Floating Gallery.

Jedná se o jeden z posledních projektů připomínajících žižkovské komunitní centrum Prostor39, jež pro natáčení vedle fotoateliéru poskytlo také kavárnu v přízemí, kde se odehrává závěrečná scéna. Natáčení se realizovalo bezprostředně před jeho úplným uzavřením na konci minulého roku. Dalším stěžejním místem pro nahrávku se stalo Husovo divadlo v Nuslích, kde byly pořízeny zvukové náběry nástrojů.

Z natáčení videoklipu Dancing Shoes

Pro vznik scénáře byla zásadní spolupráce s respektovaným tanečním uskupením DEMO, které se pod vedením Jitky Žaloudkové věnuje stylům disco, street a modern dance a je nositelem titulů Mistrů Evropy (Best dance group z roku 2018) a Mistrů světa (World Dance Artistic Federation z roku 2018) v kategorii disco. Taneční choreografii připravily Jana Holíková a Jitka Žaloudková.

Na zvukové nahrávce singlu Dancing Shoes, který vyšel 24. května, se podíleli Jiří Sejf (bicí), Ondřej Kunst (baskytara), Marek Kolařík (elektrická kytara), Alžběta Dudová a Pavla Gabrhelíková (vokály) a Jakub Školný (mix & master).

Na vydání singlu naváže Venika koncertem s kapelou 15. července na Střeleckém ostrově v Praze v rámci Letní scény Malostranské besedy. Zpěvačka vystupuje sólově, v triu s baskytaristou a kytaristou a příležitostně také ve čtyřčlenné sestavě s bubeníkem.

Z natáčení videoklipu Dancing Shoes Z natáčení videoklipu Dancing Shoes Z natáčení videoklipu Dancing Shoes Z natáčení videoklipu Dancing Shoes Z natáčení videoklipu Dancing Shoes Z natáčení videoklipu Dancing Shoes
Tagy Premiéra videa Venika Hartlyn

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Neusar
Muziku miluju. Aktivně se kolem ní pohybuju už od druhé poloviny devadesátých let, kdy jsem začal organizovat první koncerty a vydávat fanzin. Frontman a jeho vedení pro mě byla a je výzva. Cesta dál. Znát mě můžete i z Radia 1 nebo festiva…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY