Přejít k hlavnímu obsahu
Spojovacím prvkem obou alb Krajiny Ró je kromě stejného personálního obsazení také téma bláznovství. | Foto: Richard Hodonický
Spojovacím prvkem obou alb Krajiny Ró je kromě stejného personálního obsazení také téma bláznovství. | Foto: Richard Hodonický
ahmed -

Premiéra: Krajina Ró vydala klip Mlhoviny. Ilustruje, jak kapela zní i vypadá naživo

Videoklip k titulní skladbě současně s druhou deskou Mlhoviny dnes vydala kapela Krajina Ró, ve které se propojili zkušený hudebník Michal Němec z Jablkoně s triem The BladderStones a zpěvačkou Annou Břenkovou. Krajina Ró na novince dospěla, lehce zhutněla a místy i zprůzračněla. Klíčovou úlohu během příprav desky hrál hudební i lidský dialog Michala Němce a o dvě generace mladšího kytaristy Tomáše Frolíka. Klip Dušana Krejdla dokonale ilustruje, jak kapela aktuálně zní i vypadá naživo. V magazínu Frotman jej uvádíme v premiéře.

Celým albem prostupuje princip vlídných a přístupných částí střídaných s tvrdými riffy. Pedalboard kytaristy Tomáše Frolíka se rozrostl o další kouzelné krabičky, paleta harmonií, melodií a barev se rozmnožila. Neomylně tepající basová kytara Johnnyho Judla a doširoka rozvětvené bicí Michaela Noska opět potvrdily nenahraditelný význam jejich perfektně šlapajícího soustrojí a navíc ještě s citem dobarvily výsledný obraz všech písniček. Ukázněné propojení kytar, bicích i syntezátorů se zpěvem Anny Břenkové a Michala Němce zároveň dalo dostatek prostoru hlasům i textům, aby se ve vší kráse mohly prosadit.

Prvotním impulsem pro tvorbu Krajiny Ró je dialog Michala Němce a o dvě generace mladšího kytaristy Tomáše Frolíka. „Na první desce jsme se s Michalem ještě očuchávali, postupně jsem ale po jeho boku autorsky vyrostl. V té obrovské databázi připravených riffů mi pomohl se zorientovat, vybrat to pravé a umožnit mi posunout to dál. Hudbu jsem díky němu začal vnímat z širší perspektivy. Stačí mi i jeho pouhá přítomnost. Jako by u sebe měl nějaký magický proutek,“ říká Tomáš Frolík. K textům na desce přispěla také Anna Břenková, na konečných aranžích skladeb se podílela celá kapela.

Spojovacím prvkem obou alb Krajiny Ró, Hotelu Blázen (2020) i aktuálních Mlhovin, je kromě stejného personálního obsazení také téma bláznovství. „V mojí hlavě zuří jarní revoluce, řídí jí signály z mlhoviny srdce... Jsem blázen, ale nemám na to papíry, protože blázen jsem jenom teď na chvíli,“ zpívá Němec, který celý svůj život až trochu bláznivě přizpůsobuje hudební tvorbě a svou novou kapelu složenou z mladých hudebníků založil až po sedmdesátce. 

Vesmír skýtá nespočet různých objektů a úkazů, málokteré se však svou krásou a rozličností vyrovnají mlhovinám (livingfuture.cz). Z toho lze jednoduše odvodit, že nové CD Krajiny Ró je úkaz krásný a rozličný: hudba i texty fungují, zpěv, rytmus, dynamika, tóny i barvy fungují. A kytary stírají!

Krajina Ró | Foto: Richard Hodonický

Album Mlhoviny obsahuje 10 původních písniček s českými texty a vychází 28. dubna 2023 u vydavatelství Indies Scope. Natočil, vybrousil a producentsky ho i tentokrát ohlídal Ondřej Ježek ve studiu Jámor. Křest desky je naplánován na 20. září 2023 v pražském Paláci Akropolis.

Máte taky zájem odpremiérovat svůj videoklip? Napište nám na redakce@frontman.cz.

Tagy Premiéra videa Krajina Ró Michal Němec

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

ahmed
Fanouškovské alter ego šéfredaktora. Zářezy najdete také na Radiu 1, festivalu…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY