Přejít k hlavnímu obsahu
Klip ke skladbě Pronajatý je nezamýšleným dokumentem o bydlení Galuškových. | Foto: Michaela Pospíšilová-Králová
Klip ke skladbě Pronajatý je nezamýšleným dokumentem o bydlení Galuškových. | Foto: Michaela Pospíšilová-Králová
Anna Marie Hradecká -

Premiéra: Klip Ondřeje Galušky k písni Pronajatý natočil jeho čtyřletý syn

Zárodek textu písně Pronajatý vznikal v jejich bývalém bytě v malém paneláčku na Lehovci. Byl to byt stíhaný klasickými nešvary, jako je plíseň pod okny a zavzdušněné stupačky. Boj s podobnými lokálními katastrofami byl nekonečný a marný. Nyní to vše hudebník a filozof Ondřej Galuška zužitkoval: přichází s dalším klipem ze svého nového alba Stručný úvod do filosofie marnosti. Natočil ho jeho čtyřletý syn a Frontman vám ho přináší v premiéře.

„Měli jsme malý digitální foťáček Olympus, náš tehdy čtyřletý syn si jej půjčoval a někdy místo focení omylem zapnul kameru. Začal tak vznikat nezamýšlený dokument o našem bydlení z netradičních perspektiv, zaměřený na předměty a zákoutí, které člověk obvykle nedokumetuje,“ říká ke vzniku klipu Galuška.

„Bylo přirozené tyto záběry využít ve videoklipu k písni, která o tomto místě částečně pojednává. Záběry pro mě mají nostalgickou hodnotu, ale mohou tak působit i na ostatní, neboť ukazují místo, kde někdo bydlí, ale tyto osoby na žádném záběru nevystupují, jako by již nebyly přítomny. Lo-fi kvalita a amatérský charakter záběrů mají také jistou osobní a nostalgickou asociaci.“

Atmosféru písně dotvářejí podladěné backvokály v úvodní sloce a refrénu. Dále je slyšet hostující zpěvačka Bára Zmeková, se kterou Ondřej Galuška odehrál řadu koncertů jako kytarista a pozounista a které rovněž hostuje na její desce Lunaves.

Na preparované piano hraje Vojtěch Procházka (Vertigo a další). Výrazný je také kontrabas Jaryna Janka a zbytek rytmiky Galuškovy kapely The Odd Gifts – Michael Nosek a Jan Mizler. Píseň – stejně jako zbytek alba Stručný úvod do filosofie marnosti – produkoval Jonatan „Pjoni“ Pastirčák.

Bára Zmeková bude také vzácným hostem na koncertě Ondřeje Galušky s kapelou 22. listopadu v pražském Kaštanu a na křtu desky 12. ledna v Malostranské besedě.

Tagy Premiéra videa Ondřej Galuška O.G. And the Odd Gifts Bára Zmeková

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Anna Marie Hradecká
Editorka a autorka článků pro Frontman.cz, dramaturgyně pražského kulturního prostoru Čítárna Unijazz, externí redaktorka Českého rozhlasu Vltava (Koncert bez hranic). Klavír, zpěv, altsaxofon, baskytara.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY