Přejít k hlavnímu obsahu
Klipem ke skladbě Let's Play kapela DVA ohlásila soundtrack ke hře Happy Game. V roce 2022 vyjde další řadová deska. | Foto: Amanita Design
Klipem ke skladbě Let's Play kapela DVA ohlásila soundtrack ke hře Happy Game. V roce 2022 vyjde další řadová deska. | Foto: Amanita Design
redakce - Po, 20.12.2021 - 19:00

Premiéra: DVA vydali soundtrack k počítačové hře, pracují na novém albu a plánují koncerty

České duo DVA vydává hudbu k počítačové hře Happy Game. Samotný temný soundtrack zaujal fanoušky natolik, že k němu natáčí covery i tutorialy na Youtube. DVA objeli se svojí hudbou celý svět, po turné po Evropě, USA či Austrálii však náročný koncertní kolotoč na pár let utlumili, aby se mohli naplno věnovat tvorbě hudby pro počítačové hry nebo divadlo. Poslední řadové album Nipomo vyšlo před 8 lety. To se teď ovšem změní! V premiéře uvádíme videoklip ke skladbě Let's Play.

Málokdy je hudební a zvuková složka počítačové hry tak výrazná, že se stává jednou z hlavních charakteristik zážitku. Nová, neobvyklá hororová hra proslulého českého herního studia Amanita Design, nese název Happy Game. Za měsíc od svého vydání si našla po celém světě desetitisíce fanoušků a hudbu, která ve hře zazní, už najdeme na Youtube v mnoha nadšeneckých úpravách. Včetně piano tutorialu nebo desetihodinové slepené smyčky.

Nejnovější album DVA, soundtrack k této hře, věrně provádí posluchače temnými zákoutími nočních běsů. Celý děj se odehrává na pomezí dětského snu a mlhavé reality. Hlavní postava prochází světy, které odrážejí hluboko zakořeněná traumata.

„Základní myšlenkou bylo vytvořit specifický zvukový svět nočních můr. Něco jako, když spím, z reálného světa slyším mixér a ve snu mi zní jako basové hučení, ze kterého se občas vynoří nějaká melodie, protože v reálném světě do zvuku mixéru začnou zrovna odbíjet hodiny a kolemjdoucí pod oknem si pobrukuje Enjoy the silence,“ popisuje Jan Kratochvíl (DVA) atmosféru zvuků i hudby, která vychází ve své soundtrackové podobě 20. 12. 2021. S uveřejněním celého alba na různých platformách vychází zároveň i videoklip k písni Let's Play, který vytvořil (stejně jako celou hru) animátor Jaromír Plachý.

DVA se za posledních 10 let svého působení věnují převážně tvorbě hudby a ozvučení počítačových her. S již zmíněným studiem Amanita Design vytvořili herní bestseller Botanicula, dětskou grotesku Chuchel a letos se vrhli do neprobádaných vod psychoanalytického hororového žánru ve hře Happy Game. Kromě Amanity Design spolupracuje kapela DVA ještě s herním studiem Charles Games, které vzniklo při Karlově univerzitě v Praze. Jejich hudbu mohou hráči slyšet v oceňovaných hrách Attentat 1942 a Svoboda 1945: Liberation.

Posledním kapelním albem, které vyšlo pod domácím labelem Label Home Table, byla v roce 2014 deska Nipomo. Inspirací byly tehdy dvojici jejich zahraniční tour po celém světě. Ve vymyšleném jazyce se ocitneme u oceánských vln, v temném lese i mezi mimozemšťany.

DVA | Foto: Teres Bartůňková

V roce 2022, příznačně v „dvojkovém“ roce, se DVA chystají vydávat po dlouhých 8 letech nové studiové album. Kam nás přenesou písničky tentokrát, naznačuje Barbora Ungerová (DVA): „Zatímco poslední album Nipomo by se dalo popsat jako kruh cestování kolem světa, tak symbolem pro novou desku bude čtverec stěn domova. V současnosti na něm pracujeme a kam až se dá z domu dojít, teprve uvidíme. Nekonečno je čtverec bez rohů, říká staré čínské přísloví.“

DVA zahrají v roce 2022 na tuzemských i zahraničních festivalech. Jejich fanoušci je tak opět budou moci vidět hrát naživo.

Tagy Dva Bára Ungerová Jan Kratochvíl Amanita Design

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY