Přejít k hlavnímu obsahu
V klipu si s kapelou zahráli i do okamžiku nahrávání nic netušící hosté a štamgasti údrnického hostince. | Foto: z klipu Chlápek
V klipu si s kapelou zahráli i do okamžiku nahrávání nic netušící hosté a štamgasti údrnického hostince. | Foto: klip Chlápek
Zdeněk Neusar -

Premiéra: Boží muka provokují klipem Chlápek, objeví se v něm Putin i Trump

S nadsázkou a humorem zpracované vážné, až tragické téma. Takový je nový příspěvek do hudebního světa od alternativně rockových Božích muk. Klip ke skladbě Chlápek z jejich nového EP Na správný cestě natočil frontman kapely Kamil Danda v hospodě v Údrnicích. V magazínu Frontman jej uvádíme v premiéře.

Nový videoklip kapely je na rozdíl od jejich předešlého abstraktního díla k písni Tak malý spíše stylizovanou groteskou, jež si bizarním způsobem pohrává s historickou paralelou. „Objevuje se tam stále aktuální motiv populistů, manipulátorů a diktátorů, které si rodí sama společnost, aby ji tito zrozenci posléze mohli dovést na kraj propasti,“ říká Kamil Danda s tím, že Boží muka toto téma pojali hravým způsobem a ve filmu úmyslně používají někdy absurdní, až dětinské symboly. Nebojí se však ani akcentovat konkrétní politiky, a to jak ty historické, tak ty současné. Ne náhodou se v klipu objeví také Vladimir Putin nebo Donald Trump.

Videoklip Chlápek si kapela Boží muka natočila sama v sále hostince v Údrnicích a zahráli si v něm i do posledního okamžiku o nahrávání nic netušící hosté a štamgasti. Právě v této obci na Jičínsku má frontman kapely a v tomto případě také scénárista, režisér a kameraman klipu Kamil Danda své nahrávací studio Aluna. A přirozeně právě tam si hudebníci také sami natočili a zprodukovali celé své nové EP.

„Když nám Kamil Danda rozeslal demo k této písni, napsal jsem všem, že tahle tam musí být. Buď teď, nebo vůbec. A tak, přestože šlo o spontánní, rychle a na poslední chvíli složenou skladbu, našla se v kapele většinová shoda ji nazkoušet a Chlápek vystřídal dlouho připravovanou píseň Zapomnění, která si tak bude muset počkat až na album,” dodává ke skladbě producent Vít Maršálek, který se společně s Kamilem Dandou podílel na produkci nahrávky.

Nové EP Božích muk nazvané Na správný cestě vyšlo počátkem května u vydavatelství ROCK'n'GO, jeho masteringu se ve studiu 3bees zhostil Kakaxa. Kapelu tvoří Kamil Danda (zpěv, kytara, hudba, text, záznam, mix, video), Vít Maršálek (produkce, kytary, klavír), Michal Dufek (sólové kytary), Dominik Sauer (basa), František Škorpil a Daniel Petřík jh. (bicí) a Jan Petrnoušek (klávesy).

Chtěli byste u nás také odpremiérovat klip? Napište nám na redakce@frontman.cz.

Tagy Premiéra videa Boží muka Aluna

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Neusar
Muziku miluju. Aktivně se kolem ní pohybuju už od druhé poloviny devadesátých let, kdy jsem začal organizovat první koncerty a vydávat fanzin. Frontman a jeho vedení pro mě byla a je výzva. Cesta dál. Znát mě můžete i z Radia 1 nebo festiva…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY