Přejít k hlavnímu obsahu
Cílem soutěže je iniciovat vznik a provedení nových skladeb a vytvořit nové generační vazby mezi skladateli a interprety. | Foto: PKF
Cílem soutěže je iniciovat vznik a provedení nových skladeb a vytvořit nové generační vazby mezi skladateli a interprety. | Foto: PKF
redakce -

Prague Philharmonia a festival Konvergencie vyzývá mladé české a slovenské skladatele*ky

Prague Philharmonia ve spolupráci s mezinárodním festivalem komorní hudby Konvergencie, který v rámci svého působení pořádá skladatelskou soutěž, vyzývá české a slovenské skladatele do 35 let, aby se zapojili se svými díly a soutěžili například o uvedení jejich skladby v cyklu soudobé hudby S orchestru PKF – Prague Philharmonia v koncertní sezoně 2024/2025. Uzávěrka soutěže je 31. května 2023 – neváhejte proto s přihláškou

„Velmi nás těší uzavření této spolupráce, avšak o to víc, že PKF – Prague Philharmonia je jediným profesionálním orchestrem v České republice, ale patrně i v Evropě, který dává nepřetržitě již téměř dvacet let ve svém působení značný prostor soudobé a současné hudbě, dokonce je jí vymezen jeden z našich základních abonentních cyklů. Právě do tohoto cyklu jsme se rozhodli umístit vítězné skladby v současné době probíhajícího ročníku skladatelské soutěže festivalu Konvergencie,“ zmiňuje k nové spolupráci Kateřina Kalistová, ředitelka PKF – Prague Philharmonia.

Posuňte svou hudbu dál. | Foto: PKF

Mezinárodní festival komorní hudby Konvergencie byl založen v roce 2000 v Bratislavě. Již více než dvě desetiletí vytváří každoročně prostor pro umělce a milovníky hudby, aby se mohli blíže seznámit s různými žánry, projekty a osobnostmi komorní hudby z celého světa. Platforma Konvergencie se věnuje také vydávání CD nahrávek a knih, pravidelnému publikování podcastů či vzdělávacím projektům. Patří k nim kurzy komorní hudby, masterclasses s renomovanými zahraničními hudebníky a soubory, odborné semináře a v neposlední řadě také skladatelská soutěž, do které bylo od roku 2021 přihlášeno již více než 35 soutěžních prací. 

Skladatelská soutěž je součástí celoroční činnosti Konvergencie, kterou podpořil z veřejných prostředků Fond na podporu umění. Partnery soutěže jsou dále SOZA – Slovenský svaz autorů, Hudební centrum, PKF – Prague Philharmonia, Soutěž Vladimíra Mendelssohna, RTVS – Rádio Děvín a Hudební život.

Třetí ročník skladatelské soutěže festivalu Konvergencie, který nyní probíhá, podpořil také Island, Lichtenštejnsko a Norsko prostřednictvím EHP fondů. Spolufinancován je ze státního rozpočtu Slovenské republiky. 

Po dvou úspěšných ročnících se soutěž rozšiřuje – kromě slovenských skladatelů se nyní mohou zúčastnit i skladatelé čeští. Cílem je iniciovat vznik a provedení nových skladeb a vytvořit nové generační vazby mezi skladateli a interprety. 

Napište kvarteto

Jednou z podmínek letošního ročníku soutěže je napsat skladbu s kvartetem ve složení klarinet, housle, violoncello a klavír, případně s možností využití elektroniky.  

„Věřím, že jednotné nástrojové obsazení bude pro mladé skladatele výzvou a motivací. Kvarteto ve složení klarinet, housle, violoncello a klavír se stalo jedním ze základních souborů komorní hudby 20. století, vznikla takto řada dnes již klasických skladeb. Stačí zmínit Oliviera Messiaena a jeho Kvartet pro konec času. Mladí skladatelé tudíž mají na co navazovat,“ říká slovenský skladatel Adrián Demoč, člen sedmičlenné mezinárodní poroty, která bude rozhodovat o laureátech soutěže. 

Dalšími členy poroty jsou skladatelé prof. Jevgenij Iršai, Lukáš Borzík, Jaroslav Šťastný, dále norský houslista Nils Økland, violoncellista Jozef Lupták, klavíristka Nora Skuta a klarinetista Branislav Dugovič

Posuňte svou hudbu dál. | Foto: PKF

Posouvání hudby vpřed

Pod heslem „Posouváme hudbu dál“ se organizátoři soutěže snaží prezentovat nové skladby nejen na Slovensku, ale i v rámci navázané mezinárodní spolupráce – díla letošních laureátů budou uvedena ve spolupráci se Soutěží Vladimíra Mendelssohna na festivalu v italském Ascoli Piceno, nebo zařazena do koncertní sezony PKF – Prague Philharmonia v České republice.

„Velmi nás potěšil živý zájem mladých skladatelů o první dva ročníky soutěže. Jsme rádi, že se nám podařilo vytvořit prostor pro prezentaci současné tvorby a propojení skladatelů s interprety. Zároveň je skvělé, že vítězná skladba bude kromě Konvergencií zařazena také do programu festivalu v Itálii a v Praze. Věříme, že i toto bude další motivací pro přihlášení skladeb ať už našich slovenských nebo českých autorů,“ vysvětluje Jozef Lupták, ředitel festivalu Konvergencie a zároveň jeden z porotců skladatelské soutěže. 

Uzávěrka soutěže je 31. května 2023. 

Veškeré informace o soutěži a přihlášku naleznete na adrese www.konvergencie.sk.

Tagy klasická hudba PKF Konvergencie Prague Philharmonia

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY