Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 05.06.2017 - 00:01

Povedená videa komb Fender Mustang GT

Modeling kytarových aparátů ušel od dob, kdy byla zařízení využívající této digitální technologie poprvé uvedena na trh, velký kus cesty. V současné době mají muzikanti na výběr z řady zesilovačů, které kromě bohatě vybavené efektové sekce a široké konektivitě disponují i zvukem, jenž je svým charakterem velmi blízký reálným předlohám klasických lampových zesilovačů.

Jednou z nejnovějších sérií, patřících do dnes už velmi rozvětvené modelingové rodiny, je i edice komb Fender Mustang GT, které se kromě autentického soundu mohou pochlubit také bezdrátovým připojením Bluetooth a v této kategorii vůbec poprvé i technologií Wi-Fi. Zároveň s touto edicí firma přišla i s výborně zpracovanou editační aplikací Fender Tone App fungující na platformách Android a iOS.

Třetí generaci Mustangů tvoří komba s výkony 40, 100 a 200 W, s jejichž základními parametry jste se sice na stránkách Frontmanu už mohli před časem seznámit v sekci novinek. Nedávno jsme na našich stránkách zveřejnili i test stowattové verze. Vzhledem k určité výjimečnosti této řady vám nicméně Fendery Mustang GT nyní přiblížíme i prostřednictvím dvou youtube videí nahraných ve slušné zvukové kvalitě a doprovozených krátkými komentáři.

První video z produkce britského Andertons Music Co se věnuje modelům GT 100 a GT 200 v kombinaci s různými typy kytar a v některých částech můžete díky použitému looperu slyšet až tři nástroje současně. Oba aparáty jsou snímány klasickou cestou pomocí mikrofonů Shure SM57 a Shure SM7B, ale na začátku záznamu (čas 0:25 min.) začínajícího improvizovaným jamem je signál z "dvoustovky" dočasně sbírán i přes DI výstup, jehož simulace reproduktoru si v porovnání s mikrofony vede nadmíru dobře.

Nahrávka není stylově vyhrazená a kromě úvodní části hrané většinou na krkový singl Telecasteru a krkový humbucker Stratocasteru (konfigurace HSH) jsou k posouzení i ukázky s jinými typy kytar, např. Gretsch se snímači FilterTron, superstrat Jackson se silnými humbuckery nebo singlový Stratocaster. Zhruba v polovině záznamu je demonstrována také editace pomocí smartphonu s aplikací Fender Tone App, jejíž ovládání je maximálně intuitivní a výrobci se opravdu povedla.


Druhé video nahrané známým youtuberem s nickem EytschPi42 (vl. jménem Henning Pauly), producentem, zvukařem a výborným kytaristou s absolutoriem věhlasné bostonské hudební školy Berklee, je přehlednou ukázkou všech 109 továrních presetů malého komba Mustang GT 40.

Nejmenší zástupce série GT s dvojicí reproduktorů o 6.5 palcích, které se plastičností a podání basového spektra nemohou z fyzické podstaty zcela rovnat zvuku dvanáctipalcových měničů u 100 a 200W verzí, byl z důvodu větší autenticity a nestrannosti snímán dvojicí mikrofonů Sennheiser e609s, ovšem s Paulyho doporučením používat pro nahrávání emulační sluchátkový výstup přinášející v tomto případě využití mnohem lepší výsledky.

Tento model určený především k domácímu cvičení je sice oproti silnějším a větším variantám ochuzen o potenciometr středů, ale v aplikaci Fender Tone App lze toto pásmo samozřejmě plynule nastavovat, navíc engin preampu a efektové sekce je identický s ostatními verzemi, takže o kvalitu modelingu rozhodně nepřijdete.

Součástí záznamu je i vložené okno s číslem a názvem aktuálního presetu, nastavením korekcí, gainu a hlasitosti jednotlivých typů zesilovačů, což nabízí poměrně ucelený přehled toho, co nadstandardně vybavená, flexibilní a finančně dostupná "čtyřicítka" umí.

Stejně jako v předchozím videu jsou schopnosti komba demonstrovány s několika typy kytar – najdeme zde singlovou klasiku v podobě Stratocasteru a Telecasteru, několik nástrojů ve stylu Les Paulu, pololubovky D'Angelico, superstrat Ernie Ball Music Man Steve Morse, pro vyznavače tvrdších žánrů také sedmistrunný Ibanez a z nahrávky je patrno, že GT 40 ctí zvukové vlastnosti všech modelů a ponechává jim jejich originální charakter.


Ceny nových modelingových komb ze stáje Fender Mustang GT startují na českém trhu na částce cca 6 300 Kč za GT 40, větší GT 100 vyjde na asi 10 400 Kč a vlajková loď GT 200 s dvojicí dvanáctipalcových reproduktorů je dostupná za necelých 14 000 Kč.

Tagy Fender Mustang FENDER Mustang GT 100
Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY