Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 07.10.2019 - 16:00

Potvrzeno: CITES v listopadu zruší zákaz palisandru

Výjimka, týkající se použití palisandru v hudebním průmyslu, kterou se podařilo vyjednat na letošní ženevské konferenci CITES (úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin), byla oficiálně schválena a představenstvo potvrdilo, že vejde v platnost 26. listopadu 2019.

Anotace č. 15 povoluje využívat palisandrové dřevo rodu Dalbergia na výrobu hudebních nástrojů, jejich součástí a příslušenství. Zahrnuto je i povolení k volnému dovozu a vývozu těchto produktů. Pod nejpřísnějším stupněm ochrany (příloha CITES I) zůstává i nadále brazilský palisandr (Dalbergia nigra).

Tato výjimka z nařízení CITES je vítanou zprávou nejen pro výrobce, ale také pro všechny muzikanty cestující po světě s nástroji, jejichž součástí je palisandrové dřevo. Dříve se někteří z nich museli potýkat s nejrůznějšími celními obstrukcemi a ve vypjatějších případech hrozilo i zabavení nástroje.

Změna by měla platit minimálně do roku 2022, kdy se v jihoamerické Kostarice koná další konference, na níž by měla komise vyhodnotit výsledky zadané studie, zkoumající environmentální dopad nového dodatku. Nezbývá než doufat, že zvítězí zdravý rozum a byrokratické aparáty nebudou muzikantům opět házet klacky pod nohy.

Tagy CITES palisandr
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY