Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

CITES: palisandr určený pro hudební nástroje dostal výjimku

Environmentální smlouva CITES je jednou z nevýznamnějších dohod týkající se mezinárodního obchodu s ohroženými volně žijícími druhy živočichů a rostlin, která před časem poměrně razantně zasáhla také hudební průmysl. V roce 2017 totiž na její seznam přibyl palisandr, používaný při stavbě kytar, baskytar, dechových nástrojů apod., což muzikanty ani výrobce příliš nepotěšilo. Poslední zprávy ale slibují, že by se muzikantské komunitě mohlo blýskat na lepší časy.

Na středeční ženevské konferenci se díky aktivitě tradičních amerických značek Fender, C.F. Martin, PRS a Taylor podařilo vyjednat výjimku, která pro výrobce hudebních nástrojů ruší omezení vztahující se na dovoz a využití palisandrového dřeva (rod Dalbergia). Změna ve druhé příloze úmluvy CITES má vstoupit v platnost po třech měsících od přijatého návrhu. Pod nejpřísnějším stupněm ochrany (příloha I) ale stále zůstává brazilský palisandr (Dalbergia nigra).

Zástupci CITES uznali názor protistrany, která argumentovala tím, že množství palisandru používaného pro stavbu nástrojů představuje oproti jiným průmyslovým odvětvím marginální podíl a že administrativní zátěž při certifikaci hudebních nástrojů převažuje nad případnými výhodami. Nicméně součástí dohody je také ustanovení o provedení studie, která by v budoucnu prozkoumala environmentální dopad této výjimky a umožnila provést na příští konferenci v roce 2022 další úpravy.

Pro palisandr a příbuzné druhy dřevin, jež jsou součástí hudebních nástrojů a příslušenství, tak přestane platit řada byrokratických požadavků a celý proces zahrnující různé exportní předpisy a potvrzení se značně zefektivní. To mimo jiné znamená, že se muzikanti cestující do jiných zemí nemusí při převozu svých nástrojů obávat nepříjemných restrikcí.

Obchod s palisandrem bude samozřejmě i nadále regulován a objem těžby má být závislý na povoleních udělovaných jednotlivými zeměmi. O tato opatření se „zasloužil“ především nábytkářský průmysl a v poslední době i čínský trh s rychle rostoucí poptávkou po luxusních bytových doplňcích z exotických materiálů. CITES naštěstí ponechává bez větších změn rozsah ochrany mahagonu, bez kterého by se neobešla výroba mnoha hudebních nástrojů.

V dodatku II jsou zahrnuti zástupci rodu Swietenia – tzv. mexický a kubánský mahagon (Swietenia humilis a Swietenia mahagoni) a regulaci podléhá i honduraský mahagon (Swietenia macrophylla). Volnější přístup mají výrobci k dřevinám s obdobnými zvukovými a mechanickými vlastnostmi, jako je africký mahagon (rod Khaya), korina, okoume, sapele apod.

Tagy palisandr CITES

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY