Přejít k hlavnímu obsahu
Hubert Holásek je nadšeným propagátorem českých baskytar z dílny Miroslava Vlčka. | Foto: archiv Huberta Holáska
Hubert Holásek je nadšeným propagátorem českých baskytar z dílny Miroslava Vlčka. | Foto: archiv Huberta Holáska
mbx - Čt, 21.10.2021 - 10:00

Podcast Baskytarové posilovny #7: Podle Huberta Holáska se kultura skládá z memů

V posledních letech jsem si mezi českými baskytaristy všiml jednoho zajímavého fenoménu kultu jménem Vlček. Příznivci nástrojů od tohoto kytaráře z Nových Syrovic sdílejí neochvějnou víru ve výjimečnost jeho baskytar, hodně často hrají jazz nebo funk a mají pevně zakotvené názory, které neváhají sdílet se světem. Jedním z mladých jazzmanů, kteří patří mezi „vlčkovce“, je i brněnský baskytarista Hubert Holásek, se kterým jsme natočili sedmý díl Podcastu Baskytarové posilovny.

Hubert je šikovný, mladý muzikant, který se kromě hraní v jazz-fusion partičkách věnuje i výuce umění baskytarové hry. Pořádá také pravidelné streamy na svém YouTube kanále, píše transkripce a vůbec je velice aktivním hudebníkem se širokým záběrem. Během našeho rozhovoru jsme narazili na témata, u kterých jsme se sice neshodli na sdílených zkušenostech, ale o to zajímavější bylo vidět i pohled z jiné strany.

Obecně si dnes všímám rizika, že díky snadnému přístupu k neuvěřitelnému množství informací online (pokud tedy mluvíte anglicky) se z vás může stát samozvaný odborník i přesto, že máte lokální a omezené zkušenosti. Virtuální spojení se světem vám poskytuje falešnou iluzi, že i vy jste opravdu světoví. Ale pozor na střet s realitou. Pokud máte ambici jít do světa, je potřeba vycestovat a žít mimo svojí komfortní zónu, sbírat praktické zkušenosti. Jinak se vám může stát, že z vás bude typický český mudrlant, takový brouk Pytlík, který všechno ví a všude byl.

V rozhovoru s Hubertem jsem občas na některé tyto aspekty narazil, ale přikládám to jeho mládí a ambici. Je dobré mít drive a pracovat na sobě... Jenom některé věci ještě chtějí čas.

Klikněte níže na kompletní (skoro dvě hodiny trvající) sedmý díl Podcastu Baskytarové posilovny:

  

Tagy Podcast baskytarova posilovna Hubert Holásek Vlček Basses
Marek Bero
Autor, baskytarista, lektor & manipulátor spodních frekvencí   http://baskytarovaposilovna.cz  
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY