Přejít k hlavnímu obsahu
Z dnešního pohledu nebyl výroční kus ničím extra jedinečným. V podstatě se jednalo o model z roku 1979 s několika úpravami, které ovšem předznamenaly změny k lepšímu.
Z dnešního pohledu nebyl výroční kus ničím extra jedinečným. V podstatě se jednalo o model z roku 1979 s několika úpravami, které ovšem předznamenaly změny k lepšímu.
Zdeněk Lev -

Pod kapotou #26: rok 1979 a první výroční model Stratocasteru

V roce 1979 Fender oslavil 25. výročí svého slavného modelu Stratocaster. Dnes, s odstupem času, můžeme lépe zhodnotit, jak se tento krok a samotný model vydařily. Samotný Fender uváděl, že výroční model reprezentuje minulost i budoucnost. A měl pravdu. V dnešním díle našeho seriálu si přiblížíme jednotlivé prvky, díky kterým se výroční model Stratocasteru stal slavným, a také detaily, které se následně ujaly na dalších několik desetiletí.

V roce 1954 přišel na svět první Stratocaster a způsobil skutečnou hudební revoluci. Jednalo se o všestrannou, precizně nastavitelnou, kvalitní a stylovou kytaru, kterou si následně oblíbilo několik generací muzikantů.

První modely měly jasanové tělo, krk z jednoho kusu javoru, tři snímače, vibráto kobylku s nastavitelnými kameny a nitro lak v barvě sunburst. Tato kombinace je zřejmě nejpoužívanější a nejoblíbenější vůbec.

O pětadvacet let později, v roce 1979, přišli ve Fenderu s prvním výročním Stratocasterem, aby tuto éru oslavili. Reklamní leták upozorňoval na nové prvky, jako byla barva laku, nové ladící mechaniky nebo limitovaný počet kusů, a také na fakt, že když se jeden model úspěšně prodává pětadvacet let, už to samo o sobě o něčem vypovídá.

V podstatě šlo o to vzbudit zájem o Stratocaster jako takový. 25. výročí se hodilo do konce 70. let, kdy se obecně Fenderu pod vedením společnosti CBS příliš nedařilo, protože kvalita kytar klesala a pro část muzikantů tak značka přestávala být atraktivní. Nápad s výročním modelem se v tomto ohledu vydařil.

Z dnešního pohledu nebyl výroční kus ničím extra jedinečným. V podstatě se jednalo o model z roku 1979 s několika úpravami, které ovšem předznamenaly změnu k lepšímu. Některé úpravy byly jedinečné, jako například barva laku, a některé předznamenaly budoucí podobu Stratocasteru (návrat spojení těla a krku čtyřmi vruty, nastavitelný konec výztuhy na patce krku u těla).

Tony Bacon v knize The Stratocaster Guitar Book uvádí několik detailů ohledně výročního modelu včetně jeho ceny. Prodával se i s kufrem za 800 $, což byla prakticky stejná cena jako u běžného Stratocasteru z roku 1979. U běžného Strata byla cena bez kufru 640 $ (model s palisandrem) a 680 $ (klasický javor na hmatník).

sériové číslo na pickguardu musí být shodné s tím, které je vyraženo na plíšku

Limitovaný počet kusů

Aby byl anniversary model výjimečný, vyrobilo se ho pouze omezené množství – konkrétně 10 000 kusů.

Číslování bylo poměrně jednoduše rozeznatelné. Na zadní straně těla bylo na plíšku značeno 25. výročí a roky 19571979 a úplně nahoře pak šestimístné sériové číslo. První modely měly číslování od nuly (tedy například úplně první model měl číslo 000001). Většina modelů pak má na začátku číslo 25, které ukazuje na výroční model a pak čtyři čísla, aby bylo dosaženo počtu 10 000.

Problémy s lakem

Anniversary model dostal unikátní barvu. Zatímco běžné Stratocastery z roku 1979 se prodávaly v sedmi různých barevných provedeních (sunburst, bílá, černá, natural, Antigua, vínová a Tobacco sunburst), výroční Stratocaster měl bílou barvu, nazvanou Pearl White. U té se ale vyskytl problém. Konkrétně šlo o to, že lak brzy popraskal. Vytvářely se v něm maličké mapy z prasklinek, což u odběratelů vyvolalo nevoli a většina z těchto prvních asi pěti set kusů se vrátila zpět do továrny na přelakování.

Vzhledem k problémům s barvou Pearl White se lak změnil. Nyní byl stříbrný a nesl název Anniversary Stratocaster Silver (Porsche Silver). Tento lak byl aplikován na všechny zbylé modely.

V dnešní době tak lze pouhým okem poměrně snadno poznat rozdíly mezi prvními a pozdějšími modely. Původní modely s lakem Pearl White mají vybledlejší odstín, až trochu do žluta. Stratocastery stříkané stříbrnou barvou si svůj odstín víceméně zachovaly, nicméně některé mají lehce žlutozelený nádech. Ten je poměrně lesklý a zblízka vytváří příjemný dojem.

Pod pickguardem se dochoval původní odstín laku Silver

Konstrukce

Tělo anniversary Stratocasteru je z olše. Tím se odlišuje od prvních modelů z 50. let, které měly jasanové tělo. Výroční model, stejně jako běžný Stratocaster z roku 1979, je tedy poměrně těžký, hodí se na studiové hraní.

Zásadní je spoj krku a těla, který je zde vyřešen opět starým dobrým způsobem, tedy čtyřmi vruty. To zaručuje stabilní spojení. Běžný model roku 1979 má naopak stále spojení třemi vruty. Tímto anniversary model předznamenal návrat technického řešení spojení těla a krku stabilnějšími čtyřmi vruty.

Nastavitelný konec výztuhy krku měl výroční model také podle klasické předlohy, tedy na patce krku, u těla kytary. Běžnému modelu roku 1979 zůstal nastavitelný konec výztuhy na hlavici pomocí takzvané kulky.

Ladící mechaniky byly Sperzel, což byla také novinka, kterou se Fender u tohoto modelu chlubil.

Snímače měly poměrně silný výstup, jejich zvuk je poměrně dravý.

Ladící mechaniky Sperzel

Příslušenství k výročnímu modelu

Anniversary Stratocaster měl nový, černý, pevný a odolný kufr, který Fender také prezentuje na reklamním letáku. Uvádí v něm, že kytaru uchová po dalších pětadvacet let v pořádku.

Dále je ke kytaře certifikát autenticity se sériovým číslem, který zajišťuje každému kusu jedinečnost.

Snímače z roku 1979

Anniversary logo

Na první pohled se výroční model od ostatních modelů odlišoval nápisem Anniversary na horním rohu těla. Pro některé hráče to představuje oblíbený doplněk umocňující jedinečnost kytary, ale pro jiné muzikanty je to naopak něco, co na kytaře mít nechtějí. Měl jsem v ruce model, který měl nápis smazaný.

Dva slavné anniversary modely

Výroční model z roku 1979 má také své dva známé kousky. Ten první má sériové číslo 000002 a v roce 1980 na něj hrál Eric Clapton. Tato kytara se v roce 1999 prodala v aukční síni Christie's za 40 250 $.

Druhý model dostal od Fenderu Rory Gallagher. Sériové číslo je 000004. Rory si na zadní straně zabrousil lak a dal na hmatník jiné, větší pražce, aby byla kytara pohodlnější.

Spoj krku a těla čtyřmi vruty

Specifikace anniversary Stratocasteru

 • tělo olše, barva laku Pearl White, později Silver
 • javorový krk s 21 pražci
 • nastavitelný konec výztuhy na patce krku u těla
 • ladící mechaniky Sperzel
 • nápis Anniversary na horním rohu těla
 • černý pickguard a černé krytky snímačů včetně černých knobů a čepičky přepínače
 • tři single coil snímače se silným výstupem
 • pětipolohový přepínač snímačů
 • menzura 25,5 palců
 • spoj krku a těla čtyřmi vruty
 • štítek se sériovým číslem, výročním logem a letopočtem

Pod pickguardem se dochoval původní odstín Silver, který je i v pruhu za kobylkou, kde byla nálepka

Celkový dojem z výročního modelu

Měl jsem možnost si v našem servisu na dva výroční Stratocastery z roku 1979 zahrát. Oba byly těžké, vhodné spíše ke studiovému hraní, ale kdejakému nadšenci váha jistě nevadí. Krk je poměrně rychlý a pohodlný.

Zvukově je to výrazný model, snímače se dají nastavit podle libosti na dravý nebo naopak na jemný zvuk, vždy podle individuálních preferencí. Oba Stratocastery měly už poměrně nízké pražce, což je u několik desítek let starých kytar běžná věc. Řeší se to přepražcováním, kdy je pak hmatník jako nový a hratelnost se zvýší na 100%.

Dle mého názoru jsou to dobré kytary, zvukově a hratelností stejné jako běžné modely z roku 1979 s tím rozdílem, že mají jedinečnou barvu laku a kvalitnější konstrukci.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Lev
Jsem kytarový technik v Kytary.cz a mám dlouholeté zkušenosti s kompletním kytarovým servisem. Specializuji se na servis a ověřování originality vintage, sběratelských a bazarových kytar a rád předávám získané zkušenosti dál. Rukama mi prošlo tisíce nástrojů a těší mě, že můžu…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY