Přejít k hlavnímu obsahu
Martin Hošna - Po, 28.01.2019 - 12:00

Písně Beatles zazní po 50 letech na střeše obchodního domu Kotva

Tři české kapely připomenou poslední živé vystoupení Beatles před 50 lety na střeše nahrávacího studia Apple v Londýně. Formace Zed Jones, Monna a The Rockoons zahrají 30. ledna skladby Beatles, které doplní i vlastními písničkami, a to na markýze hlavního vchodu do obchodního domu Kotva.

Dva koncertní bloky proběhnou ve středu 30. ledna od 12.30 a od 17.30, tedy v časech, kdy ulice před Kotvou bývají nejfrekventovanější. Samotné vystoupení slibuje zajímavou podívanou – uskuteční se na terase umístěné 4,5 metrů nad hlavním vchodem obchodního domu.

The Beatles vylezli 30. ledna 1969 na střechu nahrávacího studia Apple docela spontánně. Snad aby ukázali světu, že se nebojí živého hraní, neb 3 roky byli v kuse zavření v nahrávacích studiích, anebo se jednalo o poslední pokus, jak zachránit rozpadající se kapelu. Původně se totiž zvažovala místa jako amfiteátr v Řecku nebo odlehlá poušť, nicméně spory uvnitř kapely byly natolik veliké, že řešení vyjít pár schodů na střechu se jevilo jako nejrychlejší a nejkomfortnější.


V památný okamžik – ráno 30. ledna 1969 – dostali zvukaři příkaz nanosit aparaturu na střechu, kabely natáhly ze suterénu nahoru, okolo poledne již Brouci stáli na střeše a spustili Get Back s Lennonovým úvodním věnováním Martinu Lutherovi Kingovi.

Samotné koncertní video měl zakončit dokument Let It Be, který vznikal společně s nahráváním stejnojmenné desky. Oproti samotnému snímku, jenž zobrazuje kapelu rozhádanou, znuděnou a frustrovanou ve svém posledním období, nepostrádá 22minutový Rooftop Concert, v němž zazněly skladby jako Get Back, Don't Let Me Down, I've Got a Feeling, One After 909 a Dig a Pony, optimismus a euforii ze samotného muzicírování. Vidíme vysmáté členy kapely, kteří si vystoupení v chladném lednovém dni navlečení do kožichů a zimních bund pořádně užívají, překvapené a udivené reakce lidí na ulici pod budovou, v okolních oknech, na požárních schodištích a na střechách okolních budov a stejně tak naštvané výrazy londýnské policie, která přišla koncert rozpustit. To byl ale trochu záměr Beatles, vyvolat rozruch a vzpomenout na mladistvou rebelii. Na závěr Lennon zavtipkoval, že doufá, že kapela prošla konkurzem. Za Beatles se totiž zanedlouho zavřely navěky dveře.

Tagy Beatles
Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY