Přejít k hlavnímu obsahu
Honza Plíhal -

Petr Kružík z Priessnitz hraje s Alfredem Hitchcockem!

Pokud vás kromě hudby baví i film, zajděte ve čtvrtek 28. května na 19 hodin do žižkovského kina Aero. Kytarista Petr Kružík zde v rámci nepravidelného cyklu Biofonie doprovodí němý Hitchcockův film z roku 1927 Příšerný host. Po filmu se k Petrovi Kružíkovi přidají kolegové z kapely Priessnitz Jaromír Švejdík a Zdeněk Jurčík a odehrají akustický minikoncert s výběrem písní Priessnitz. Jako host je na mandolínu doprovodí A.m. Almela.

„Na živém doprovodu k němému filmu mě baví to, že nikdy není jisté, jak to dopadne, tedy ten doprovod, což je na druhou stranu dost stresující záležitost. A taky je skvělé, že mě to donutí několikrát za sebou sledovat hodně starý film, ke kterému bych se jinak asi nedostal. Konkrétně na Hitchcockovi  je zajímavé například to, jak už v tomhle filmu z roku 1927 umí pracovat s napětím, a to i bez zvuku,“ komentuje vystoupení Petr Kružík.

Film Příšerný host (The Lodger, 1927) byl natočen na motivy stejnojmenné novely od Marie Belloc Lowndes z roku 1913 a odkrývá příběh sériového vraha z Londýna. Rodina pana Buntinga podezřívá svého nového podnájemníka z toho, že je obávaným vrahem, který si každé úterý vybírá svoji novou oběť mezi londýnskými blondýnkami. Ve filmu se již objevují všechny atributy pozdějších Hitchcockových filmů, a i když režisér před tím již pár filmů natočil, sám tento snímek v rozhovoru s Françoisem Truffautem označil jako první opravdový Hitchcockův film. Více informací zde.

Prvním hudebním působištěm kytaristy Petra Kružíka se stala v roce 1980 punková kapela EL 34 z Jeseníku, která odstartovala dlouholetou spolupráci s hudebníkem a zpěvákem Jaromírem Švejdíkem. Po šesti letech kapela dostala nové jméno Chlapi z práce a v roce 1989 se z nich stali dnešní Priessnitz. Obsazení kapely se v historii střídalo, ale tandem Kružík-Švejdík a s nimi charakteristický zvuk zůstává. Vedle Priessnitz spolupracuje Petr Kružík mimo jiné se skupinou U-Bahn Jaroslava Rudiše. Pro Projekt 100 složil v roce 2009 autorskou hudbu k němému filmu Upír Nosferatu, která živě nebo ze záznamu provázela projekce filmu v českých kinech. Spolu s Ondřejem Ježkem složil hudbu pro zfilmovaný komiks Alois Nebel, za kterou získal v roce 2012 cenu Český lev.

Tagy film

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Honza Plíhal
Rozhovory přepisuju hrozně dlouho.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY