Přejít k hlavnímu obsahu
Horrorový debut Glenna Danziga jménem Verotika neměl kdo zachránit | Foto: youtube.com
Horrorový debut Glenna Danziga jménem Verotika neměl kdo zachránit | Foto: youtube.com
Jan Hamerský -

7 pozoruhodných hudebníků-filmařů

Počínaje letošním srpnem si na internetu můžete pustit klenot mezi nezáměrně vtipnými horrory. Snímek Verotika jako svůj debut natočil Glenn Danzig (Misfits) na motivy svého komiksu, který tentokrát kreslíři Simon Bisley, Shelby Robertson nebo Liam Sharp neměli jak zachránit. Budiž Danzigovi útěchou, že těch, kteří filmovou řečí vládnou stejně dobře jako hudební, je jak šafránu. Níže jsem vybral sedm když ne oceňovaných, pak alespoň pozoruhodných postav. Seřadil jsem je vzestupně podle kvality. Herce nepočítám.

7. Bret Michaels

Asi nejblíž k čerstvému debutantovi má zpěvák natupírovaných metalistů z Poison. Režíroval skvosty jako sedmý díl Prci, prci prciček s podtitulem Kniha lásky nebo Sharknado 5: Global Swarming. Jeho opus magnum Dopisy z cely smrti proslavil podlý marketingový trik. Hlavní hvězdy, Charlie a Martin Sheenovi, se ve zběsile postříhaném kině objeví jen na několik sekund.

6. Madonna

Filmografie famózní osmdesátkové pěnice je chudší na jednoznačné úspěchy, přesto obsahuje i jiné zajímavé počiny než role Evity Perónové a Mae Mordabito ve Velkém vítězství (1996). Její režijní debut Špína a moudrost (2008) říká víc pravdy o autorce než o světě. Hlavní aktéři, rádoby filozof Andrij Kristijan, Juliette a Holly nebo kapela Gogol Bordello mají bez výjimky vysoké umělecké ambice. Kultivovaná výtvarná stránka a buranský šarm Eugena Hutze, frontmana Gogol Bordello, snímek zachraňují před totální blamáží.

5. David Byrne

Od režie průlomového klipu Talking Heads Once in the Lifetime o transu, v němž tráví maloměšťáci celý svůj život, se propracoval k ceněnému soundtracku Posledního císaře a autorskému filmu. Tak to bylo (1986) je bizarní mystifikace ze života smyšleného městečka kdesi v Texasu.

4. Neil Young

Používá pseudonym Bernard Shakey, snad aby se nekompromitoval svými filmovými elaboráty, čemuž se nelze divit. Nezávislý filmový muzikál Greendale na motivy stejnojmenné písně totiž diváky rozděluje na dva nesmiřitelné tábory. Jedni snímek shazují jako celovečerní videoklip, který vůbec nerespektuje zásady filmového vyprávění. Druzí v něm naopak stejně jako autor vidí rodinnou ságu s nádechem politické satiry.

3. Rob Zombie

Miluje béčkové filmy, dokonce jich i pár natočil. V červených číslech se na česko-slovenské filmové databáze pohybuje pouze horror Vyvrženci pekla, volné pokračování ságy rodu Firefly jménem Dům tisíce mrtvol. Status kultovní postavy mu však lze upřít těžko, když podle téže databáze je 103. nejoblíbenější režisér.

2. Frank Zappa

Zappa v roce 1971 zrežíroval 200 Motels, a také si v něm zahrál se svou tehdejší kapelou The Mothers of Invention. Je to dost surrealistická podívaná. Jeptišku si střihl Keith Moon z The Who a Ringo Starr hraje Trpaslík Larryho, který je oblečený jako Zappa jen proto, aby byl divák zmatený.

1. Donald Glover (Childish Gambino)

Za špatný film vás sejme jedině kritika, za přísné řádky nepřátelský gang. Proto spousta úspěšných rapperů zkoušela štěstí v Hollywoodu. Prorazila však jen hrstka z nich a ještě méně se jich prosadilo mezi řádnými filmaři. Výjimkou z pravidla je scénárista sitcomů Atlanta a Studio 30 Rock, herec, komik a majitel několika Grammy Donald Glover.

Zapomněl jsem na někoho, kdo točil nebo točí boží desky i filmy? Tak ať je vás vidět v diskuzi pod článkem.

Tagy hudba a film film muzikanti ve fimu; zpěváci ve filmu; cameo; zpěváci; hudba; film

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY