Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Pět letošních kytarových novinek od EVH

Značka EVH, pod kterou si v minulosti nechával vyrábět svůj gear kytarista Eddie Van Halen (26. 1. 1955 – 6. 10. 2020), letos představila nové úpravy kytar ze sérií Wolfgang Standard a Special. Produktová nabídka EVH, zajišťovaná dílnami Fenderu, se zároveň rozrostla o dvojici finančně vstřícnějších lampových dvoukanálových komb s označením 5150 Iconic Series 15W 1x10 a 5150 Iconic Series 60W 2x12, dostupných v černém nebo krémovém tolexu. Oba aparáty navrhoval konstruktér James Brown, jenž stál mimo jiné i u zrodu původního zesilovače Peavey 5150 nebo oblíbené edice Peavey Classic.

Wolfgang Special „Maple Fingerboard“ má lipové tělo s klenutou horní plochou, robustní šroubovaný javorový krk vyztužený grafitem a opatřený kulatějším profilem, navrženým podle specifikací Eddieho Van Halena, a javorový hmatník s proměnlivým radiusem 12 – 16 palců, nesoucí 22 jumbo pražců. Elektronika sestává z dvojice firemních humbuckerů Wolfgang, třípolohového páčkového přepínače a společné hlasitosti plus clony. Struny kotví v uzamykatelném vibratu Floyd Rose vybaveném přelaďovačem D-Tuna. Barvy: Satin Surf Green, Sonic Boom.

Jak už název modelu Wolfgang Special QM „Baked Maple Fingerboard“ naznačuje, dané provedení se od předchozí varianty liší karamelizovaným javorovým hmatníkem, a stejnou tepelnou úpravou prošel i krk z radiálně řezaného javoru, ošetřený ručně leštěným saténovým lakem. Dalším odlišným prvkem je top z obláčkového javoru. Nástroj je dodáván v transparentní povrchové úpravě Purple Burst, k dispozici jsou stále i provedení Charcoal Burst, Chlorine Burst či Solar.

Wolfgang WG Standard v barvách Absinthe Frost nebo Battleship Gray představuje finančně přístupnější alternativu k modelům Special. Opět je zde krk i hmatník z „pečeného“ javoru, lipový korpus má tentokrát rovnou horní plochu, ale dostal frézování hran pro pohodlnější usazení nástroje na těle kytaristy i oporu pravé ruky.

Kompaktní verze komba 5150 Iconic Series 15W 1x10 využívá dvě předzesilovací lampy 12AX7/ECC83, koncová sekce je poháněna jednou elektronkou 6L6 a osazen je desetipalcový reproduktor EVH Celestion Custom. Čistý a zkreslený kanál mají vlastní ovladače gainu a hlasitosti, třípásmové korekce jsou společné, stejně jako parametry Resonance, Presence a potenciometr reverbu. Kromě toho zde najdeme tlačítka pro přepínání kanálů a funkcí Overdrive (kanál Green) a Burn (kanál Red), přidávající tónu další porci gainu.

Zadní strana šasi je vyhrazena pro známé spínače Power / Standby doplněné přepínačem snižujícím výkon na cca 4 watty, send / return efektové smyčky, vstup pro footswitch, minijacky Aux In a emulovaného výstupu, dvojici výstupní reproduktorových jacků a přepínač impedancí 4/8/16 Ohm.

Větší a výkonnější kombo 5150 Iconic Series 60W 2x12 s dvojicí pentod 6L6 přidává plynule nastavitelný noise gate pro kanál Red a v koncové sekci přibyl také ovladač Boost, jenž je aktivovatelný footswitchem, a nabízí hlasitostní nárůst až +10 dB a zdvih gainu v preampu až o hodnotu + 8 dB. I zde je vestavěn přepínač snížení max. výkonu (cca 15 W), minijackovou linku nahradil emulovaný XLR výstup s odepínáním uzemnění či možností mutingu power ampu a připraven je výstup Pre Out.

Ostatní konektivita je v podstatě shodná s menším modelem, od něhož se 60 W varianta odlišuje také dvojicí reproduktorů. Identická je i uzavřená konstrukce skříně a v obou případech by měla být k dispozici barevná provedení Black a Ivory.

Ceny letošních novinek z produkce značky EVH se pohybují v následujících relacích: EVH Wolfgang Special „Maple Fingerboard“ cca 1150 eur, Wolfgang Special QM „Baked Maple Fingerboard“ cca 1300 eur, Wolfgang WG Standard cca 600 eur, kombo EVH 5150 Iconic Series 15W 1x10 cca 600 eur, verze 5150 Iconic Series 60W 2x12 cca 900 eur.

Tagy EVH EVH 5150 Iconic Series 15W 1x10 EVH 5150 Iconic Series 60W 1x12 EVH Wolfgang Special 2023 EVH Wolfgang Standard 2023

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY