Přejít k hlavnímu obsahu
Je důležité se na kytaru dívat jako na celek, jehož každá část plní svou důležitou funkci
Je důležité se na kytaru dívat jako na celek, jehož každá část plní svou důležitou funkci
Zdeněk Lev -

Péče o kytaru #10: výměna kytarového hardwaru

Na kytaře můžete měnit téměř cokoli, od strun po ladící mechaniky, elektroniku nebo nultý pražec. Možností je mnoho a díky tomu se dá kytara neustále vylepšovat. Každou změnu by měl kytarista dobře promyslet, protože i malé vylepšení může pro samotnou kytaru znamenat velký krok vpřed. Vyznat se v nepřeberném množství kytarového hardwaru může být na první pohled složité, ale není nic jednoduššího, než se do dané oblasti více ponořit a vybrat si pak vylepšení přímo na míru.

Vylepšování kytary patří mezi oblíbené činnosti kytaristů i kytarových techniků. Výhoda tohoto procesu tkví v tom, že ho můžete neustále opakovat, dále vše měnit a vylepšovat. V této oblasti více než kde jinde platí, že muzikantský život je o neustálém hledání, nyní tedy o hledání ideálního zvuku, vlastností kytary a také dobrého pocitu ze hry. Tyto aspekty spolu úzce souvisí. Je důležité se na kytaru dívat jako na celek, jehož každá část plní svou důležitou funkci.

Každý kytarista postupem času při hře svou kytaru více vnímá a všímá si detailů, které by se daly nějakým způsobem vylepšit. U výměny hardwaru je důležité myslet rozumně a nic nepřehánět. To je myšleno především ve smyslu toho, že existuje určitá kompatibilita kytar a dostupných náhradních dílů. Na levné kytary není třeba pořizovat velmi drahé díly (například snímače), protože dřevo u takových kytar nebývá valné kvality a i přes vysoce kvalitní elektroniku je zvuk kytary stále limitovaný kvalitou její konstrukce.

Výměna starého plastového nultého pražce za nový pražec z kosti.

Při výběru nových vylepšení si můžete poradit mnoha způsoby. Ideální je zhlédnutí videí a tutoriálů, čtení článků a následná konzultace s odborníkem v servisu. Díky tomu docílíte kvalitní změny, která je na míru vám i vaší kytaře. Jak již bylo řečeno, nabídka hardwaru pro kytary je široká a může být složité se v ní správně orientovat. Pojďme si tedy představit ty nejběžnější vylepšení, kterými se kytaristé snaží docílit lepšího zvuku a celkového výkonu kytary.

Nultý pražec

Na kytaře má pro přenos zvuku zásadní podíl samotné dřevo a její konstrukce. Struny dřevo při brnkání rozvibrují. Rozkmit strun je zásadní mezi nultým a sedlovým pražcem (kobylkovými kameny u elektrické kytary). Materiál těchto dvou částí hraje pro správný zvuk důležitou roli. Těchto materiálů existuje celá řada a každý z nich disponuje jinými vlastnostmi.

U levných kytar se v naprosté většině instaluje z výroby nultý pražec z měkkého a nekvalitního plastu. Tento materiál má jedinou výhodu. Tou je cena, která je velice nízká a tedy pro výrobní náklady příznivá. Na druhou stranu plastový nultý pražec nemá dlouhou životnost a zvukové vlastnosti nejsou dobré. Struny se do měkkého plastu snadno a rychle prořežou hlouběji než je třeba, struny jsou poté velice nízko nad prvním pražcem a při brnkání dochází k jejich drnčení. Struny po tomto materiálu špatně prokluzují a ladění je nestabilní. Při jeho broušení a úpravě dochází k rychlému tavení.

Častým řešením u kytar s měkkým plastovým nultým pražcem je jeho výměna za kvalitnější. Jedním z nejkvalitnějších a nejoblíbenějších materiálů je přírodní hovězí kost. Proč je tolik oblíbená? Kytarový technik ocení to, že se s ní dobře pracuje, drážky pro struny lze udělat velice precizně. Kytarista ocení, že je materiál pevný, dlouho vydrží a drážky pro struny se tak snadno neprořežou. Kost je přirozeně mastná, struny v drážkách tedy pohodlně prokluzují. V neposlední řadě jsou to ale hlavně skvělé zvukové vlastnosti a také tradice, které tento materiál staví do popředí v oblíbenosti.

Mechanismus robotické ladící mechaniky kytar Gibson.

V současné době je na trhu mnoho dalších materiálů, které se pro nulté pražce používají. Velice oblíbený je Tusq od spolešnosti Graph Tech. Mnoho kytaristů ho preferuje kvůli výborným zvukovým vlastnostem jako jsou čistý zvuk a tón či zvonivé výšky. Díky procesu výroby je to velice pevný materiál.

Nultý pražec je pro správné fungování kytary zásadní součást. Stav drážek pro struny výrazně ovlivňuje stabilitu ladění. Měkký plast nezaručuje trvanlivost těchto drážek. Pevné materiály jako kost nebo tusq zaručují větší výdrž i dobré zvukové vlastnosti. Všechny materiály mají své zastánce i odpůrce, ideální je vytvořit si vlastní názor tím, že na kytarách vyzkoušíte více variant. Každé kytaře a každému uchu vyhovuje něco jiného. Výměna nultého pražce není veliký zásah do kytary a lze ho dělat opakovaně.

Ladící mechaniky

Pro stabilitu ladění je dobré, aby kytara disponovala kvalitními ladícími mechanikami. Rozdíly v kvalitě můžete poznat již jejich vyzkoušením a otáčením. Kvalitní mechaniky mají hladký chod, při otáčení nepřeskakují, nezadrhávají se a při brnkání na struny v nich nic nerezonuje a nechrastí. Liší se také kvalitou použitého materiálu. Při vhodně upraveném nultém pražci a nových strunách se díky kvalitním mechanikám velice snadno jemně dolaďuje, aniž by tón na ladičce nečekaně poskočil. Dolaďování musí jít plynule.

Zamykací ladící mechaniky.

Smysl výměny mechanik za kvalitnější je v tom, že zaručují nejen stabilitu ladění, ale také spolehlivost a delší životnost. Důležité je u různých typů vnímat i samotnou pohodlnost při používání. Opět je tedy nejlepším vodítkem při výběru mechanik čtení recenzí a článků, konzultace s odborníkem v servisu a také vlastní zkušenost, kdy můžete například vyzkoušet více variant na kytarách v hudebninách.

V cenách mechanik jsou poměrně velké rozdíly. Základní modely můžete zakoupit od několika set korun, ty nejkvalitnější se pohybují v řádech několika tisíc. Platí, že je vhodné najít při výměně mechanik kompromis. U levnější kytary postačí instalovat mechaniky do tisíce korun. U dražších kytar se vyplatí mít opravdu vysoce kvalitní mechaniky, aby byla zaručena spolehlivost zejména při koncertech a nahrávání ve studiu.

Mechaniky lze základně rozdělit na klasické (uzavřené, otevřené) a zamykací. Při vzniku elektrických kytar sami výrobci po čase zkoušely odlišné typy mechanik, můžeme se tedy setkat s mnoha variantami. Mezi kvalitní značky se řadí Gotoh, Kluson či Schaller.

V současné době jsou oblíbené zamykací mechaniky. Struna se po provlečení mechanikou uzamkne a nemůže tedy prokluzovat. Tím je zaručena především stabilita ladění. Zamykací mechaniky šetří i čas při výměně strun. Není třeba několika otáček struny kolem osy mechaniky, strunu stačí pouze provléct mechanikou, uzamknout a naladit.

Na klasickém typu mechanik je důležité struny správně namotat, tím je pak také zaručena stabilita ladění. Rozlaďování tedy nemusí mít nutně příčinu v nekvalitních mechanikách, mnohdy je příčina v nesprávném způsobu navinutí strun na mechanice. Takže pro zastánce klasického typu mechanik je důležité umět struny správně navíjet, pak je vše bez problémů. Pro vás, kdo preferujete raději jistotu a pohodlnost, bude vhodné pořízení zamykacích ladících mechanik.

Vysoce kvalitní a ceněné mechaniky na starých kytarách Fender. Všimněte si nápisu Made in W Germany.

Kobylka u elektrické kytary

U elektrických kytar může dobré vylepšení představovat výměna kobylky nebo kobylkových kamenů. Díky kobylce dochází při hře k žádoucímu přenosu vibrací strun a dřeva. Kvalitní materiál, o který je struna na kobylce opřená, je pro kvalitní zvuk nezbytný.

Stejně jako v předchozích odstavcích platí, že u levnějších kytar bývají kobylky z méně kvalitních materiálů. To se projevuje zejména na kvalitě zvuku a na životnosti. Struny svým naladěním, pnutím a prokluzováním vytváří na drážky v kobylkových kamenech značný tlak a mají tendenci se do kamene zařezávat. Princip je stejný jako u nultého pražce. Vinou měkkého materiálu prořezaná struna špatně v kameni prokluzuje a ladění ztrácí na stabilitě. Struny mohou poté kvůli prořezání praskat o ostré hrany kamenů.

Kvalitní kobylky zaručují delší sustain a lepší zvukové vlastnosti, delší životnost, stabilitu ladění a dobrou opracovatelnost v případě úpravy tvaru drážek pro struny. Například na kobylkách Schaller naleznete pozinkované konstrukce a mosazné kameny. Na kobylkách značky Graph Tech je díky ocelovým kamenům a permanentnímu mazivu zaručen delší sustain až o 25 % a díky speciálnímu tvaru kamenů by měly struny méně praskat. Tyto kobylky využívají patentovaného materiálu String Saver. Ke kvalitním a oblíbeným výrobkům patří také kobylky značky Gotoh, kde se můžete setkat s ocelovými či bronzovými kobylkovými kameny. Materiálů existuje mnoho.

Kvalitní kobylka Gibson.

Pří výběru nové kobylky typu tune-o-matic si zkontrolujte radius hmatníku na kytaře a porovnejte ho s radiusem nové kobylky. Je důležité, aby oba byly shodné.

Kobylky na kytarách typu telecaster či stratocaster se dají pohodlně měnit celé nebo jen samotné kameny. Málo časté, ale možné, je tedy řešení výměny kamenů, přičemž se zbytek stávající kobylky ponechá. Výměna kamenů je samozřejmě možná i na kobylkách typu tune-o-matic, ale úprava je složitá a zdlouhavá. Vždy se doporučuje výměna celé kobylky. Zaručí to vyšší kvalitu výrobku jako celku a ne pouhé jeho části, jak by to bylo v případě výměny samotných kamenů.

Pickguard

Výměna pickguardu je převážně praktickou a kosmetickou úpravou. Pokud nechcete mít od hraní na akustické kytaře odřený lak, můžete vybírat z velkého množství pickguardů. Určité množství akustických kytar je vyráběno bez pickguardu, takže jeho instalace je ponechána na volbě majitele kytary.

Výměna pickguardu za nový.

Při výměně pickguardu u elektrických kytar si dejte pozor na jeho rozměry. Na trhu je sice mnoho pickguardů například na stratocaster, ale každá značka kytar, která tento typ kytary vyrábí, má tvary těla nepatrně odlišné. Takže se většinou snadno stane, že nový pickguard na kytaru nesedí, nelícuje se zaoblením těla a díry pro vruty jsou na jiných místech. Ideální volbou je nechat si vyrobit pickguard na míru k dané kytaře. Celý proces má výhodu i v tom, že si můžete vybrat vlastní barevné i materiálové provedení.

Zámky na popruh

Praktickým vylepšením je instalace zámků na popruh. Díky nim se při pohybu s kytarou nemusíte obávat jejího pádu. Z běžných úchytů může popruh snadno sklouznout a hrozí pád kytary na zem a její poškození. Zámky fungují tak, že popruh uzamknou ve specifickém mechanismu, takže i když uděláte s kytarou jakýkoli pohyb, z popruhu se nevyvlíkne. Zámky jsou vhodné především pro elektrické kytary a baskytary.

Tagy Péče o kytaru výměna kytarového hardwaru

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Zdeněk Lev
Jsem kytarový technik v Kytary.cz a mám dlouholeté zkušenosti s kompletním kytarovým servisem. Specializuji se na servis a ověřování originality vintage, sběratelských a bazarových kytar a rád předávám získané zkušenosti dál. Rukama mi prošlo tisíce nástrojů a těší mě, že můžu…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY