Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Pá, 01.01.2021 - 00:01

Peavey se vrací k Van Halenovu modelu HP 2

Tradiční americká značka Peavey se rozhodla připomenout odkaz kytaristy Eddieho Van Halena (26. 1. 1955 – 6. 10. 2020) reissue sérií jeho staršího signovaného modelu Wolfgang, který Peavey po ukončení spolupráce vyráběl nějaký čas pod označením HP 2. Nástroj, vycházející z předchozí Van Halenovy verze Ernie Ball Music Man EVH (1990 až 1995), se následně stal předlohou k současné edici Wolfgang, produkované od roku 2004 divizí Fenderu pro značku EVH.

Peavey HP 2 sdílí s předchozím Music Manem, jenž je s hardwarovou obměnou dosud nabízen pod názvem Axis, lipovou základnu těla i javorový top s plamínkovou kresbou, jenž má oproti Music Manu klenutou desku. Kulatější profil krku z očkovaného javoru se může pochlubit tvarem detailně okopírovaným z letitého Van Halenova superstratu Kramer „5150“, kromě ocelové výztuhy se šroubem zasazeným do patkové strany napomáhá stabilitě této součásti dvojice grafitových tyčí.

Z identického přířezu dřeva jako krk je vyroben i hmatník chráněný vrstvou oleje a opatřený radiusem 15 palců, k dispozici je 22 jumbo pražců, kompaktní hlavice svírá s krkem úhel 10 stupňů, přístup k vyšším polohám usnadňuje ergonomický spoj, hrany těla zvýrazňuje krémová výložka a menzura činí standardních 25.5 palců.

Struny kotví v uzamykatelném licencovaném vibratu Floyd Rose s jednozvratným pohybem, na nultém pražci najdeme zámky o šířce 42 mm doplněné trámcovým srážečem strun a ladění obstarávají kvalitní strojky Schaller s luxusně působícími perleťovými rondely. Veškeré kovové komponenty jsou  potaženy niklochromovou vrstvou.

Kytara využívá dvojici speciálně vinutých firemních humbuckerů v designovém provedení zebra, zapuštěných přímo do masivu korpusu a poskytujících silný výstup při zachování transparentního tónu. Instalován byl třípolohový páčkový přepínač Switchcraft, společná hlasitost a tónová clona s nezávislým push/pull rozepínáním cívek obou snímačů.

Peavey pověřil stavbou reissue kolekce HP 2 trochu překvapivě několik vybraných evropských výrobců, což svým způsobem evokuje řešení blízké Custom Shopu. Tomu napovídá i fakt, že prvních 400 kousků, nesoucích označení NOS (New Old Stock), je vyrobeno z výběrového dřeva, skladovaného od začátku devadesátých let. Cena vzpomínkového modelu, nabízeného v barevných provedeních Black, Deep Ocean, Tiger Eye nebo Moonburst, atakuje hranici 2500 dolarů.

Tagy Peavey Peavey HP2

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY