Přejít k hlavnímu obsahu
Wellerovy písně působí v objetí dechových a žesťových nástrojů naprosto přirozeně. Nevadí jim ani absence bicích nástrojů. | Foto: zioWoody
Wellerovy písně působí v objetí dechových a žesťových nástrojů naprosto přirozeně. Nevadí jim ani absence bicích nástrojů. | Foto: zioWoody
Petr Adamík - Pá, 17.12.2021 - 12:00

Paul Weller si s orchestrem rozumí velmi dobře

Paul Weller alias Modfather nadále zásobuje své posluchače novými nahrávkami. Po květnovém studiovém albu Fat Pop (Volume 1) si ještě před koncem roku přichystal živý záznam An Orchestrated Songbook, na kterém se osmnácti skladbám z muzikantova rozsáhlého katalogu dostalo nového zpracování v orchestrální úpravě.

Koncertní záznam vznikl letos v květnu v Londýně a Weller se zde spojil se symfonickým orchestrem BBC pod dirigentským vedením Julese Buckleyho, jenž v minulosti už spolupracoval například s Johnem Calem. Na programu byly jak skladby z posledních alb On Sunset a Fat Pop (Volume 1), tak i z dávných dob kapel The Style Council a dokonce i The Jam.

Kolekci otvírá skladba Andromeda z alba Wake Up The Nation (2010) a vy okamžitě víte, že Weller v kombinaci s orchestrem připravil povznášející zážitek. English Rose, kterou natočil s The Jam už v roce 1978, posunují smyčce na vyšší úroveň a dodávají jí dokonce melancholičtější a smutnější atmosféru. Na éru The Jam se pak zavzpomíná ještě s Carnation. Za starými klasikami ale nijak nezaostávají novější písně jako On Sunset, která je navrch vyšperkována krásným saxofonovým sólem. 

Na výbornou dopadla i Rockets ze zpěvákova předposledního alba. Wellerův hlas je podmanivý a orchestrální provedení této skladby má k Bowiemu ještě blíž než její studiová verze. Z Wellerovy doprovodné kapely se zde objevuje pouze kytarista Steve Cradock. Mezi hosty se pak za mikrofonem objeví James Morrison (Broken Stones), mladá hvězda Celeste (Wild Wood) a skvělou práci odvede i Boy George v You're The Best Thing od The Style Council. V diskografii Paula Wellera jde určitě o zajímavou záležitost, která si zaslouží nebýt přehlížena.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Weller ušel ve své kariéře dlouhou cestu a tahle kolekce jen dokazuje, jak velký umělec se z něj stal. Spojení některých interpretů se symfonickým orchestrem nemusí vždy dopadnout dobře, to ovšem není Wellerův případ. Ostatně, že mu to s orchestrem sluší, předvedl už třeba na Aspects (Live at the Royal Festival Hall). Jeho písně působí v objetí dechových a žesťových nástrojů naprosto přirozeně a je to zřejmě tím, že jsou to prostě a jednoduše skvěle napsané věci, kterým v tomto případě nijak nevadí ani absence bicích nástrojů. 

Paul Weller - An Orchestrated Songbook With Jules Buckley & The BBC Symphony Orchestra

Paul Weller  An Orchestrated Songbook With Jules Buckley & The BBC Symphony Orchestra

Polydor, 78 min.

75 %

Tagy Paul Weller Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY