Přejít k hlavnímu obsahu
Vojtěch Roupa -

Patří čeština do muziky?

S rostoucími možnostmi prorazit na světová pódia se stále častěji setkávám s výbornými kapelami, které jednoduše vyměnily svůj rodný jazyk za angličtinu a jdou si tvrdě za svým cílem. Pro mnohé je skládání textů v angličtině jednodušší, efektivnější a přináší více možností, jak z našeho krásného, leč místy zatuchlého a sinicemi prorostlého českého rybníčku vplout do neznámých vod sedmi kontinentů.

Jasně, hodně záleží na zvoleném stylu kapely, na jazykových dovednostech frontmana a na šikovném textaři. Proč je však v poslední době dobrých českých textů jak šafránu? Má odpověď bude smířlivá. Je jich vlastně docela dost, dá to však trochu práce se k nim dostat. Naslouchat okolí, vybírat si správné akce, informační kanály a příležitosti k poslechu.

Jsou pryč doby, kdy k nám zahraniční věci přicházely především zásluhou víceméně zapomenutých textařů a překladatelů. Kolikrát procházíme dům do všech koutů a nalezneme jen stín autora českých veršů. Interpreti na nich staví svůj repertoár dodnes a stále si nalézají nové posluchače důkladným propíráním v rádiích. I přes veškerou úctu k těmto lidem dávám přednost originálům a aktivně vyhledávám překlady z jazyků, které neznám.

Je čeština v hudbě cool? Náš rodný jazyk autorům nic neodpustí. Umí být zákeřný, s každým veršem nás čeká nástraha a riziko, že to ve čtvrtém řádku dopadne blbě. Ale pokud se zadaří, může nás odměnit svou libozvučností a krásou. Čeština, nebo kterýkoli jiný rodný jazyk může být prostorem pro vnímání velmi jemných nuancí, které v cizí řeči nezachytíme. Jako autor se snažím tyto momenty vyhledávat a vkládat jim adekvátní melodie. Ty by měly jednak podtrhávat jejich podstatu, v neposlední řadě nalézt cestu k správnému posluchači.

Tyto poznatky jsem si urovnával v hlavě především při pečlivém vybírání písní na chystané album s Potichu. Ne každá si podle mě zaslouží praskat pod přenoskou gramofonu, navíc nám vinyl spravedlivě diktuje hrací dobu.

Po několikaměsíční dřině ve studiu nám vychází album Vodě s desítkou ryb, které doufám brzy prožerou býlí už dříve zmiňovaného českého rybníčku muziky a pomůže tak zjasnit jeho hladinu. Pokřtíme ho dnes v pražské Klubovně společně s hosty a Bárou Zmekovou, 26. ledna pak v ostravské Pjetce s Davidem Stypkou.

http://potichu.net
https://soundcloud.com/potichu
http://facebook.com/potichu.net
https://www.instagram.com/potichu_net/

Tagy komunita Potichu

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

:: Textař, autor a především frontman akupopové kapely Potichu. :: Píšu texty pro kapely Discoballs a Deepers, kde hraju na saxofon. :: Připravuju mastery pro vinylové desky ve středočeské Loděnici a rád poslouchám vše, co mn…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY