Přejít k hlavnímu obsahu
První EP mého bedroom popového projektu Dim Haze je pro mě prvním z pomníků vystavěných na počest životního štěstí. | Foto: archiv Dim Haze
První EP mého bedroom popového projektu Dim Haze je pro mě prvním z pomníků vystavěných na počest životního štěstí. | Foto: archiv Dim Haze
Vladimír Zemánek -

Out For Stimuli je výsledkem pečlivě chaotické spolupráce kontrastních osobností

Nosnou myšlenkou indie projektu Dim Haze je nejen tvůrčí seberealizace, ale také spolupráce s talentovanými umělci z různých uměleckých oblastí. Na tvorbě prvního EP Out For Stimuli se podepsali kromě hudebníků i filmaři, grafici, malíři nebo tanečníci.

Někdy v roce 2019 mi můj kámoš Vít Kořistka, producent a kytarista kapely Nature Trip, řekl, že mojí význačnou charakterovou vlastností je „pečlivost v chaosu“. Vzhledem k jeho typicky vyklidněné povaze tuším, že to tehdy nemyslel jako kompliment. Co však dnes s jistotou vím je, že nic nepředznamenalo naši dosavadní hudební spolupráci tolik, jako právě komplementarita našich dvou zdánlivě nesourodých povah. A jsem nesmírně rád, že výsledkem této spolupráce je EP Out For Stimuli mého bedroom popového projektu Dim Haze, vydané dne 20. ledna 2023.

Když se v roce 2018 definitivně rozpustila pop punková kapela Call Tracy, ve které jsem sedm let zpíval, ocitl jsem se v životním vakuu, jež jsem plnil psaním songů do šuplíku. Vít, s nimž jsme tehdy pravidelně řešili (nejen) naši hudbu, zrovna v jihoanglickém Brightonu rozjížděl kapelu Nature Trip a studoval hudební produkci v Londýně. Byl to on, kdo dal impuls k vytažení mých dem ze šuplíku a započetí společné práce na nich. Já jsem se zároveň shodou globálních okolností ve stejné době neplánovaně ocitl ve svém rodném Ústeckém kraji. Tím pádem jsem v tvorbě Dim Haze spatřil příležitost na restart ambivalentních vztahů s místem, které jsem trochu nedobrovolně měl začít nazývat domovem. Projevem svého zájmu tedy Vít zažehl i můj zájem o vytvoření uceleného audiovizuálního díla, prostřednictvím kterého jsem mohl vnitřní myšlenkové procesy ventilovat.

S Vítem Kořistkou z Nature Trip. | Foto: archiv Dim Haze

Hudebně a textově je nová nahrávka manifestací pečlivého chaosu, který vskutku dominoval a dominuje nejen mému nitru, ale i nitru mých blízkých, se kterými jsme během posledních turbulentních let našli v tomto ohledu vzájemné pochopení. Texty na Out For Stimuli tedy nejsou jen introspekcí, ale i reflexí vzorců přemýšlení a chování určitého mikrosegmentu generace Y, chcete-li. Objevují se zde témata jako mezigeneračních tenze, chování lidstva k životnímu prostředí, role (lucidních) snů ve vztahu k mondénní každodenní realitě a věčný neklid pramenící ve všem jmenovaném.

We seem like ingrates. It’s because it’s ingrained in our DNA.
We were made to need a change. It’s really all that we hope for at this stage.

Co do praktické produkční stránky, Out For Stimuli je bedroom pop par excellence. EP jsme s Vítem v horizontu dvou let dávali dohromady buď v jeho pokojíčku v Brightonu, nebo mém pokojíčku na severu Čech. Do studia jsme se uchýlili vždy až ve fázi masteringu, o který se postaral Matej Turcer, producent z PULP Studio a kytarista From Our Hands.

Neméně důležitou stránkou je již zmiňovaná vizuální stránka alba. Práce na něm pro mě byla dokonalou příležitostí uvědomit si, jaké štěstí jsem ve svém dosavadním životě měl a mám na nadané a spolehlivé přátele. Ve vztahu k vizuálu je řeč především o mém bývalém spoluhráči z Call Tracy Tomovi Tejklovi, nyní kytaristovi z pražsko-libereckých HOPES, který zfilmoval všechny hrané klipy. Svůj rukopis ve formě grafického vizuálu na desce zanechal rovněž jedinečný Šimon Brzobohatý, baskytarista z pražských EXUDE. Na obal EP přispěl slovinský surrealistický umělec působící ve Vídni Anže Ivanuš svým dílem Sea Reflection. Naše spolupráce by pravděpodobně nenastala bez agentury Victory Art, vlastněné mou bývalou spolužačkou, inspirující Viki Pikovskou.

Nedovolil bych si nezmínit rovněž dílčí spolupráci s tanečnicí a výjimečnou kreativní osobností Ali Karlovskou na videoklipu k singlu Cues, indie zpěvačkou kengee na Ingrate, grafikem Davem Kirskem na animovaném lyric videu k Odd nebo s Oblastní galerií a muzeem v Mostě na klipu ke Stasis.

Je asi patrné, že album rozhodně není výsledkem práce jednoho člověka. Pro mě se ve své podstatě nejedná „pouze“ o hudební EP a psychoterapeutický nástroj. První EP pro mě představuje první z pomníků, vystavěných na počest životního štěstí, majícího původ v přátelství s lidmi, s nimiž je radost trávit čas na vytváření něčeho trvalého a smysluplného. Jsem přesvědčen, že se nejedná o poslední pomník. Koneckonců, vnitřní chaos se bez pomoci přátel neurovná.

Jak a v jakém kontextu jste svou nahrávku připravovali vy? Podělte se s námi a napište na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita Dim Haze Nature Trip

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Vladimír Zemánek
Songwriter pocházející ze severu Čech. Píšu hudbu a texty pro indie-popový sólový projekt Dim Haze, který jsem založil v roce 2020. https://www.facebook.com/dimhazemusic
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY