Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 11.09.2022 - 08:00

Opulentní akustika Martin s výrobním číslem 2 500 000

Společnost C. F. Martin & Co. je rodinným podnikem od roku 1833, kdy dílnu Christiana Fredericka Martina staršího opustila první akustická kytara. Letos značka překročila astronomickou hranici 2.5 milionu vyrobených kytar a nástroji s tímto výrobním číslem se při jeho stavbě věnovala odpovídající péče. Speciální model nesoucí označení Custom D-2.5 millionth bude umístěn ve firemním muzeu v pensylvánském Nazarethu a luxusnímu konceptu tohoto unikátního kousku vévodí téma odkazující na příchod zakladatele ikonické značky, německého imigranta C. F. Martina staršího, do Ameriky.

Tým spolupracoval s osobním klenotníkem Chrise a Diane Martinových, Garym Werkheiserem ze společnosti Werkheiser Jewelers Ltd., na začlenění drahých kamenů uspořádaných do podoby hvězdné mapy, která je poctou dni, kdy Christian Frederick Martin Sr. vystoupil 6. listopadu 1833 z lodi v New Yorku. Drahokamy, které zdobí tento nástroj, zahrnují 436 diamantů, šest přírodních safírů a jeden rubín o celkové hmotnosti 21 karátů. Jedná se o největší kus, na kterém kdy klenotník pracoval.

Kromě rozvržení souhvězdí vybrali kytaráři z Custom Shopu speciální palisandrové dřevo z Belize, design je doplněn o intarzie zahrnující erb rodného města C. F. staršího v Německu, plachetnici, na které připlul, a výlohu jeho prvního obchodu v New Yorku. Nechybí plaketa z nerezové oceli se stručnými informace o nástroji. Na hlavici a hmatníku je vyobrazena betlémská hvězda, která vypadá jako růžice kompasu, což ladí s navigační tematikou nástroje. Do hmatníku jsou také zakomponovány drahé kovy, včetně intarzie z platinového drátu.

Pickguard lemovaný 24karátovým zlatem je vyroben z palladia a jeho součástí je mapa New Yorku z 30. let 19. století, s vyznačenou oblastí, kde se nacházel původní obchod firmy C. F. Martin, přičemž jeho polohu označuje rubín. Kromě daného originálu vyrobili u Martinu také jednu repliku (sériové číslo 2 500 001) určenou k prodeji. U kytary byl použit výběrový brazilský palisandr pocházející z osobní sbírky Chrise Martina IV. Dřevo bylo po dlouhá léta uskladněno a čekalo na tak výjimečný projekt, jako je tento.

Tagy C.F. Martin Martin Custom D-2.5 millionth

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY