Přejít k hlavnímu obsahu
redakce -

Nový videoklip kapely Darkness Positive vytvořila umělá inteligence

S masivním nástupem umělé inteligence do různých oblastí našeho života se objevují obavy, jak stroje ovlivní tvůrčí sféru, její fungování a vnímání umění veřejností. Téma lidské tvořivosti a inspirace zpracovala s typickým nadhledem slovenská skupina Darkness Positive v písni Broke z nedávno vydaného alba For You. Hudba dostala vizuální podobu díky umělé inteligenci.

„Každého člena kapely jsem natočil na mobilní telefon. Tyto nahrávky jsem ve spojení s různými instrukcemi předal umělé inteligenci a nechal ji dva týdny nepřetržitě pracovat,“ vysvětluje proces vzniku bubeník Matej Richtarčík. Výsledkem je něco jako komiksový živák kapely se sci-fi prvky.

A jak se Darkness Positive dívají na stále větší pronikání umělé inteligence do umělecké tvorby „Myslím, že se s ní umělci budou muset naučit pracovat a vyrovnat se s ní. Může to přinést mnoho dobrého, ale zároveň je tu velmi široká problematika autorských práv, na kterou naše společnost není vůbec připravena,“ říká Matej Richtarčík.

Darkness Positive působí na domácí scéně deset let, za tu dobu vyprodukovali čtyři studiová a jedno živé album. Jejich zvuk je fúzí různých vlivů od jazzu přes art rock až po rap. Skladba Broke pochází z jejich aktuálního alba For You, které vyšlo loni v listopadu u Sun Records na vinylu i CD.

Naživo Darkness Positive vystoupí příště 17. března na Mikulášském jazzovém festivalu, poté 20. března v Praze (Café v Lese) a o den později v Brně (Music Lab).

Tagy Darkness Positive

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY