Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Nový Gibson Jimmy Page 1969 EDS-1275 Double-Neck Collector's Edition za 50000 dolarů

Notoricky známý, osmiminutový opus Stairway to Heaven, uzavírající první stranu LP Led Zeppelin IV z roku 1971, zůstane už navždy spojen s dvoukrkým Gibsonem EDS-1275, který si v roce 1969 musel Jimmy Page nechat postavit na zakázku, protože Gibson v té době už sériovou výrobu tohoto modelu ukončil. Před několika týdny nashvillská značka uvedla, že Page se stává jejím dalším ambasadorem, a tuto zprávu včera potvrdila vydáním limitované edice repliky zmíněného nástroje.

Gibson s označením Jimmy Page 1969 EDS-1275 Double-Neck Collector's Edition bude prostřednictvím obchodů Gibson Garage nabízen v počtu pouhých padesáti exemplářů, nesoucích oficiální cenovku 49999 dolarů. Při rekonstrukci byla použita technologie 3D skenování originálu, a ve finále dostaly repliky detailně patinovanou povrchovou úpravu v dílnách divize Murphy Lab.

„Když jsem dělal na čtvrtém albu skladbu Stairway to Heaven, přesně jsem věděl, jak chci stavět a vrstvit party, začínal jsem touhle opravdu křehkou kytarou a pak jsem pokračoval dál a dál s overduby,“ vzpomíná Page. „Pak je tu samozřejmě také sólo, takže přecházíte od akustické šestistrunné přes elektrickou šestistrunnou až po dvanáctistrunnou kytaru.“

„Ani na okamžik jsem nepřemýšlel, jak to budu schopen zvládnout na pódiu. Prostě jsem z té věci, co se týče kytarové orchestrace, dělal kompletní dílo. Pak přišel termín vydání alba, a já si nebyl jistý, jak se s koncertním podáním Stairway to Heaven vypořádám. Následně mi došlo, že musím sehnat dvoukrk, protože když seženu kytaru s šestistrunným a dvanáctistrunným krkem, budu schopen obsáhnout to, co skladba vyžaduje.“

Jak už bylo řečeno, Gibson oficiálně představil sběratelskou sérii včera odpoledne, ovšem prozatím bez bližších technických specifikací. K dispozici je ale čerstvé video z produkce Gibson TV, v němž Page popisuje proces vzniku Stairway to Heaven a kromě jiného navštíví také továrnu Gibsonu i prostory Custom Shopu, kde si zkouší první dokončené kousky z této Artist kolekce.

Tagy Gibson Jimmy Page Jimmy Page 1969 EDS-1275 Double-Neck Collector's Edition

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY