Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 37/23: Karty Scarlett 4th Gen, basy Spector „HP“ nebo Jackson Andrease Kissera

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Epiphone postavil kytaru pro youtubera Martyho Schwartze, po dlouhém čekání je venku superstrat Jackson Andrease Kissera ze Sepultury, Paul Gilbert zaštítil svým jménem malé digitální kombo od Positive Grid, Spector posílil nabídku o basy NS High Performance a firma IKM láká na čtvrtou generaci zvukovek z edice Scarlett. Kytaroví puristé mohou uvažovat o pořízení snímačové sady Gibson Greenybucker a bubeníci o ridu Sabian HHX Tempest 22". Tipy přinášíme také na čtveřici nových pedálů AUFX nebo akustiky Fender California.

Epiphone Marty Schwartz ES-335: pololubovka pro youtubera a lektora

Epiphone navázal spolupráci s jedním z nejznámějších kytarových učitelů na YouTube (kanál Marty Music) a podle jeho specifikací postavil signovaný pololubový model vycházející z nestárnoucího konceptu Gibson ES-335. Duté tělo z pěti vrstev javoru, kompletně krytých plamínkovou dýhou ze stejného materiálu v kvalitě AAA, je kombinováno s lepeným krkem opatřeným profilem 60s Slim Taper, hmatníkem z indického laurelu, mechanikou LockTone Stopbar / Tune-O-Matic a kvalitními uzamykatelnými strojky Grover 502C Roto-Grip Rotomatic. Pozornost byla věnována i snímačům sestávajícím z humbuckerů Epiphone Alnico Classic PRO, které mají nezávislé rozepínání cívek a možnost přefázování. Moderněji pojatá klasika v laku Sixties Cherry je dodávána s luxusním pevným pouzdrem.

Jackson Pro Series Soloist Quadra: signatura Andrease Kissera

Nejen pro fanoušky kytaristy kapely Sepultura je určen nový podpisový model superstratu zdobeného grafikou převzatou z obalu prozatím posledního alba Quadra. Průchozí javorový krk vyztužený karbonovými tyčemi je kombinován s ebenovým hmatníkem a tělem z nyatohu. Elektroniku tvoří pouze kobylkový aktivní humbucker EMG 81 a ovladač Volume, struny kotví ve vibratu Floyd Rose 1000. „Po třech desetiletích hraní na kytary Jackson je mi ctí, že mám možnost vydat svůj vlastní signature model,“ říká Kisser. „U modelu Quadra jsem chtěl vytvořit kytaru, na kterou se pohodlně hraje, která vypadá zabijácky a poskytuje skvělou kvalitu i výkon.“ Na českém trhu se cena nástroje z produkce indonéské pobočky pohybuje pod hranicí 30000 Kč.

Akustická série Fender California 2023

Další letošní přírůstky do řady California, která je srdcem akustického portfolia Fenderu, zahrnující inovované modely typu Redondo, Malibu, Newporter, Villager, Monterey, King, Palomino či basy Kingman představují moderní i vintage verze nejklasičtějších akustických nástrojů z produkce této značky. Kolekce boduje dobově korektními specifikacemi z 60. a 70. let spolu s hráčsky přívětivými vylepšeními, jako je např. užší rozteč strun, kratší menzura nebo ergonomicky řešený profil krku ve tvaru „V“. Série California nabízí hráčům napříč hudebním spektrem design, tón, i pocit z klasických akustik Fender, a to za poměrně příznivou cenu.

Set Gibson Greenybucker: repliky PAF snímačů z ikonického Les Paulu

Humbuckery Gibson PAF z 50. let minulého století jsou mnohými kytaristy považovány za „svatý grál“ vintage snímačů. K nejznámějším patří unikátní dvojice instalovaná v legendárním Gibsonu LP „Greeny“, která je nyní ve formě replik dostupná v samostatné sadě. Charakteristický zvuk Greenybuckerů vychází částečně z rozfázované střední polohy přepínače, a to díky obrácené magnetické polaritě krkového snímače. Tyto humbuckery byly vyvinuty za přispění Kirka Hammetta, současného majitele originálního LP Greeny, a představují detailní kopie původních exemplářů, včetně asymetrického vinutí cívek, neleštěných magnetů Alnico 2, dvouvodičových kabelů, výstupního odporu (kobylkový HB cca 8,7 kOhm, krkový HB cca 8,3 kOhm) a samozřejmě reverzní polarity u krkového humbuckeru.

Čtveřice nových efektů Universal Audio řady UAFX

Renomovaný americký výrobce přidal do pedálové kolekce UAFX čtyři nové digitální emulace zastoupené verzemi 1176 Studio Compressor, Evermore Studio Reverb, Heavenly Plate Reverb a Orion Tape Echo. Oproti předchozím modelům dané edice jsou tyto efekty pojaty standardnější formou, čemuž odpovídají menší rozměry šasi, absence USB portu, monofonní provoz, jeden footswitch, pět potenciometrů a třípolohový páčkový přepínač režimů. Každá verze navíc disponuje volbou mezi true či bufferovaným bypassem, a také druhým posuvným spínačem, jehož funkce je závislá na konkrétním typu pedálu. Kromě autentického zvuku ve stylu vintage reverbů, komprimace UA 1176LN nebo páskového echa Maestro Echoplex EP-III potěší případné zájemce i vstřícnější ceny startující na cca 200 dolarech.

Digitální kombo Positive Grid Spark Mini Paul Gilbert

Pouhých sto kusů má obsahovat limitovaná edice malého komba zaštítěného excelentním kytaristou Paulem Gilbertem (Mr. Big). Cvičební aparátek, zdobený obrazcem draka odkazujícím na Gilbertovo album coverů Ronnieho Jamese Dia, spolupracuje s mobilní aplikací, zahrnující kromě virtuálních zesilovačů, pedálů a podobně také pět Gilbertem vytvořených presetů, přinášejících jeho oblíbený kytarový sound. Každé kombo je podepsáno hráčem a majitelé Sparku Mini PG získají prostřednictvím společnosti Truefire také přístup k bezplatné kytarové lekci od Paula Gilberta. Oficiální cena se pohybuje těsně pod hranicí 300 dolarů.

Basy Spector NS Dimension a NS Ethos ve verzích HP

Firma Spector, přední inovátor v oblasti výroby baskytar, přidala do katalogu čtyř a pětistrunné modely NS Ethos a NS Dimension v úpravách HP (High Performance). Prémiové nástroje spojují pro sérii NS typickou konstrukci průchozího krku s korpusem postaveným z výběrové olše nebo kombinace bahenního jasanu a topolového topu. Edice Dimension dostala hmatník z wenge a dva šikmo uložené aktivní humbuckery Fishman s preampem Fluence, zatímco varianty Ethos mají javorový krk, ebenový hmatník a snímače EMG DC s předzesilovačem Darkglass Tone Capsule. Obě edice využívají duální menzuru (čtyřka 34 – 36, pětka 34 – 37 palců) s 24 kompenzovanými pražci.

Boost/overdrive Xotic Bass BB Preamp V1.5

Basisté, poohlížející se po kompaktním boost/overdrivu nezabírajícím příliš místa v boardu, mohou nyní začít uvažovat také o inovované verzi Bass BB V1.5 z produkce kalifornské firmy Xotic. Bass BB je ideálním pomocníkem prakticky pro jakýkoli styl hry, ovladačem gainu lze přidat čistému tónu potřebnou dávku asertivity, nebo díky hlasitostnímu zdvihu až +30 dB dosáhnout palety pokrývající rejstříky od transparentního clean boostu až po saturované zkreslení, které si stále udržuje artikulaci spodních pásem. Pedál, zapojený v režimu true bypass, může pracovat s napětím 9 – 18 V, což má vliv na komprimaci a výslednou projekci signálu.

Flexibilní ride Sabian Vault Drop 22" HHX Tempest

V rámci speciální produktové řady „Vault Drop“ představuje kanadský Sabian pravidelně limitované modely činelů, které jsou k dispozici pouze po určitou dobu. Nejnovějším zástupcem této série je ride verze HHX Tempest 22" s mnohostranným využitím a velmi širokým dynamickým rozsahem. Činel váhové kategorie medium-thin ze slitiny B20 s výrazně tepaným povrchem se kromě jedinečného designu může pochlubit detailní reakcí na úder klasické paličky i tympánových malletů, takže je ideální jak pro standardní bicí soupravu, tak pro orchestrální použití. Lehký ride poskytující hřejivý temnější témbr lze koupit za cca 630 eur.

Zvukové karty Focusrite Scarlett čtvrté generace

Audio rozhraní Focusrite řady Scarlett patří k celosvětově nejúspěšnějším modelům dané kategorie a výrobce se samozřejmě snaží, aby tomu tak bylo i nadále, což potvrzuje nová edice 4th Gen, tvořená prozatím verzemi Solo, 2i2 a 4i4, přičemž první dvě zmíněné karty je možno pořídit také v paketech Studio, obsahujících navíc kondenzátorový mikrofon CM25 MkIII a sluchátka SH-450. Inovované karty využívají převodníky RedNet s dynamickým rozsahem 120 dB, přepracován byl sluchátkový zesilovač se samostatnou hlasitostí, vylepšení se týká i režimu Air, k dispozici jsou funkce Auto Gain, Clip Safe, Presence či Harmonic Drive atd. Součástí dodávky je kolekce nahrávacího softwaru.

Tagy epiphone Jackson Fender Gibson Universal Audio Positive Grid Spector Xotic sabian Focusrite

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY