Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

NOVÝ GEAR 31/23: ročníková série StingRay Special, osmihranný činel Sabian, špičkové monitory Antelope a kytarový Chop Shop Solar Guitars

Kdo je připraven, není zaskočen. Vítejte u našeho dalšího týdenního přehledu nového gearu a zajímavostí z muzikantského světa, kde se snažíme shrnout vše podstatné, co se na nás aktuálně valí na trhu a měli bychom to vědět. Kanadský Sabian se ohlíží do historie s osmihranným činelem AAX Rocktagon, značka FTF boduje drivem Ámbar přinášejícím zvuk dvou efektových etalonů, Antelope debutuje profesionálními studiovými monitory Audio Atlas i8 a basisté se mohou těšit na letošní modely Music Man řady StingRay Special. Doporučit můžeme také zbrusu nové custom superstraty Solar, inovované workstationy Korg Nautilus AT nebo delay Brig od Strymonu.

Solar Blitz AB1.6FR: Englundova firma rozjela výrobu custom kytar

Firma kytaristy a oblíbeného youtubera Oly Englunda nastartovala projekt Chop Shop, který by měl zahrnovat custom kytary, jejichž produkci obstarávají dílny v katalánské Gironě. Ve španělské divizi tak začínají vznikat netradiční modely, které budou disponovat různým typem hardwaru, snímači s novými konfiguracemi zapojení a především speciálními povrchovými úpravami, zpochybňujícími představy o tom, co lze s nástrojem na bázi dřeva udělat. Prvními zástupci této kolekce jsou superstraty Solar Blitz AB1.6FR v provedeních Natural Raw nebo Black Charcoal, u nichž byl design korpusu vytvořen pomocí elektrického proudu o napětí více než 10 000 voltů.

FTT Ámbar Dual Overdrive: dva ikonické drivy v jednom balení

Klon Centaur a Ibanez Tube Screamer patří zcela oprávněně mezi legendární zkreslovací pedály, jejichž zvukové vlastnosti prověřil čas. Právě obvody postavené na těchto efektech, v případě Tube Screameru na verzi TS10, jsou srdcem nového duálního drivu Ámbar španělské butikové značky Finding That Tone, která původní okruhy lehce modifikovala s důrazem na širší flexibilitu. Díky samostatným footswitchům a páčkovému přepínači lze obě sekce vybavené individuálními gainy, hlasitostmi i dvoupásmovými korekcemi používat jak samostatně, tak i v sérii, a to ve volitelném pořadí, což přináší další možnosti ovlivňující barvu tónu a míru gainu či sustainu. Kanál TS10 navíc dostal spínač voicingových modů Open / Stock. Barvy: Matte Black, Vintage White, Roxy Pink, Sonic Blue.

Strymon Brig Delay s trojicí dBBD režimů

Pedálový delay emulující chování klasických BBD čipů Panasonic 3205 a 3005 přináší analogově znějící zvuk, možnost mono, stereo nebo tzv. true stereo zapojení, USB port, MIDI (až 300 presetů), modulační sekci, filraci a na vstupní Class A JFET preamp s ultra nízkým šumem a nadstandardní dynamickou odezvou. Footswitch, ovládající zároveň funkci tap tempa, lze používat jak v bufferovaném, tak i klasickém true bypass režimu (relé), nechybí konektor pro externí expression pedál a spínač volící trojici voicingových modů: 3205 – od slapbacku až po psychedelické sci-fi efekty, 3005 – duální mod pro delší zpoždění pracující pod napětím 15 V, Multi – dva křížově zpřažené delaye pro vytváření komplexních zvukových textur a širokého stereofonního pole.

Ročníková série Music Man StingRay Special 2023

Letošní speciální edice Music Man StingRay vzdává hold modelu, který byl poprvé představen v roce 1976 a je považován za jednu z nejikoničtějších baskytar v historii. Současný StingRay Special, vlajková loď kalifornské značky, si zachovává stejné charakteristické rysy jako před čtyřiceti lety, včetně jasanového těla, krku z tvrdého javoru, ikonického oválného pickguardu, masivních ladicích strojků v typické konfiguraci 3+1 či 4+1 a oblíbeného humbuckeru Music Man. K dispozici jsou nyní také čtyři nové povrchové úpravy v lacích Sea Breeze, Laguna Green, Pueblo Pink a Buttercream. Každý z těchto modelů je osazen palisandrovým hmatníkem a bude dostupný ve čtyř i pětistrunných verzích s jedním nebo dvěma humbuckery.

Caveman Audio BC1 Bass „Master“ Compressor

Většina baskytaristů používá kompresor jako efekt umístěný mezi nástrojem a zesilovačem. Caveman Audio razí v případě modelu BC1 myšlenku používat komprimaci jako vždy zapnutý Master Compressor, a to na konci signálového řetězce. Kompresor tak zkrotí a jemně vytvaruje celkovou dynamiku, čímž podle slov výrobce hráč získá přirozený tón, díky kterému bude nástroj lépe znít i sedět v kapelovém mixu. Pedál funguje obdobně jako špičkový rackový kompresor se symetrickým linkovým XLR vstupem, stejně kvalitním, transformátorem vyváženým DI výstupem, široce nastavitelným parametrem Attack (0,1 – 25 ms) a také footswitchem aktivovatelným boostem.

Iron Ether Subterrograph: oktávový oscilátor a filtrace pro basu i kytaru

Oregonský malovýrobce Iron Ether Electronics představil pedál Subterrograph, kombinující firemní víceoktávový oscilátor Subterranea se čtyřpólovým rezonančním low-pass filtrem Xerograph Deluxe. Výsledkem je monofonní subtraktivní syntezátor pro baskytaru nebo kytaru. Jednotka Subterranea sleduje hrané noty a generuje tři syntezátorové hlasy – nízkou oktávu s nastavitelnými harmonickými, jednohlasou syntezátorovou linku a oktávový synth, každý s volitelnými průběhy modulační vlny. Sekce Xerograph Deluxe oproti tomu nabízí možnosti envelope filtrace včetně připojení expression pedálu. Všechny tyto cesty plus čistý signál nástroje lze vrstvit a vytvářet tak obrovskou škálu neobvyklých, harmonicky bohatých zvuků.

Iron Ether Electronics – Subterrograph

Sabian 18’’ AAX Rocktagon Vault Drop: návrat osmihranného činelu

V 80. letech se někteří z výrobců snažili experimentovat s tvary činelů – v případě značky Sabian byla výsledkem osmihranná řada Rocktagon ze slitiny B20, určená především pro rockovou hudbu a velká pódia. Kanadská značka se rozhodla tyto činely částečně reinkarnovat a zatím posledním přírůstkem do série Vault Drop je limitovaná edice 18’’ AAX Rocktagon, která sice má stejný osmiboký tvar jako její předchůdce, ale tím podobnost v podstatě končí. Současný model patří do kategorie Thin a disponuje netepaným zvonem, což společně nabízí jasně artikulovaný zvuk s výbušnou odezvou a rychlým dozníváním.

SPEED frame: pedalboard, jenž si dotvoříte sami

Kanadská firma SPEED Designs začala nabízet SPEED frame, pedalboardový rám, který razí myšlenku Bring Your Own Wood (přineste si vlastní dřevo). Systém se skládá z dvojice hliníkových bočních koncovek, obráběných pomocí přesné technologie CNC, disponujících dutinami pro zasunutí a následné připevnění vlastních dřevěných přířezů, tvořících úložnou plochu boardu. Zvolená koncepce umožňuje přizpůsobit šířku pedalboardu momentálním potřebám, navíc každý uživatel si může vybrat druh dřeva podle svého vkusu. Set je samozřejmě dodáván společně s montážními vruty. Jednoduchý návod na sestavení tohoto napůl DIY pedalboardu přináší přiložené video.

Workstationy Korg Nautilus AT 61 a 88 s funkcí aftertouch

Modelová řada Korg Nautilus představuje skutečně všestranné workstationy, které lze využít v téměř všech myslitelných aplikacích na pódiu i ve studiu. S novou edicí Nautilus AT jde značka ještě dál a poprvé nabízí vlajkovou loď japonské výroby v podobě dvou variant vybavených klaviaturou s dotykovou dynamikou a možností funkce aftertouch. Kompaktnější provedení AT 61 disponuje lehkou prémiovou klaviaturou s 61 klávesami, zatímco verze AT 88 dostala odstupňovanou váženou klaviaturou RH-3 s 88 klávesami a kladívkovou mechanikou. Série AT by se měla v obchodech objevit v průběhu září. Majitelé klasických Nautilusů mohou využít placeného AT upgradu, ten ale vyžaduje zaslání nástroje do centrály Korgu.

Třípásmové studiové monitory Antelope Audio Atlas i8

Vůbec první studiové monitory od Antelope Audio poskytují špičkové moderní řešení pro každé profesionální studio. Atlas i8 kombinuje nejlepší technologie používané ve firemních systémech master clock a zvukových rozhraních spolu s pečlivě navrženou konstrukcí, zahrnující kromě koaxiálního reproduktoru pro středy a výšky také duální basové woofery umístěné v izobarické konfiguraci. Samozřejmostí je pokročilá DSP jednotka navázaná na koncový Class-D stupeň o celkovém výkonu 400 W, vyvážený komplexní projev, nadstandardní úroveň SPL (117 dB), připojení AES/EBU atd.

Tagy Solar Guitars Finding That Tone Strymon Ernie Ball Music Man Caveman Audio Iron Ether Electronics sabian SPEED Designs korg Antelope Audio

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY