Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako kytaristé v říjnu 2022 neměli minout

Patříte k příznivcům kytary? Každé první pondělí v měsíci se v novinkách budeme věnovat rychlému přehledu nového kytarového gearu, jenž se v daném či nejbližším období objeví na trhu. Můžete se seznámit s nejnovějšími modely kytar, zesilovačů, efektů či nejrůznějších doplňků – strun, ladiček, kapodasterů atd. Technické výbavě pro baskytaristy, bubeníky, klávesisty, zpěváky, DJ a další hudební profese, včetně zvukařů, vyhradíme obdobně koncipovaný článek každé třetí pondělí v měsíci. Vybrané novinky pak detailněji představíme v pozdějších příspěvcích.

Kytary

Fender MIJ Limited International Color Stratocaster – pro příznivce výraznějších barev připravila japonská divize Fenderu limitovanou řadu Stratocasterů, vycházejících z modelů stavěných v 70. a 80. letech. Tomu odpovídá velká hlavice se strojky „F - Stamped“, 21 pražců medium jumbo osazených v palisandrovém či javorovém hmatníku o radiusu 9.5 palců, krk s U-profilem uchycený přes erbovní destičku trojicí vrutů, vibrato typu Synchronized i třívrstvý pickguard nesoucí tři snímače Vintage Style Single-Coil Strat. U lipového těla lze vybírat z odstínů Capri Orange, Morocco Red, Maui Blue, Sahara Taupe nebo Monaco Yellow krytých lesklým polyesterovým lakem. Cena včetně gig bagu: cca 1050 eur.

Charvel Jim Root Signature Pro-Mod San Dimas Style 1 – první signatura Charvelu postavená pro kytaristu kapely Slipknot disponuje mahagonovým tělem, šroubovaným javorovým hmatníkem s grafitovými výztuhami a profilem Speed Neck a ebenovým či javorovým hmatníkem s radiusem 12 – 16 palců osazeným 22 jumbo pražci a klasickými i luminiscenčními značkami. Vibrato Floyd Rose 1500 doplňují zámky nultého pražce a ladicí strojky Charvel Locking.  Dvojice aktivních humbuckerů EMG Jim Root Signature Daemonum je ovládána třípolohovým switchem, hlasitostí a clonou. Barvy: Matte Black, Snow White. Cena: cca 1470 eur včetně pouzdra Multi-Fit.

Fender Custom Shop Jerry Garcia Alligator Strat Relic – signatura, jejíž předlohou byl Stratocaster 1955, který Garcia dostal v roce 1971 darem od Grahama Nashe při nahrávání jeho debutového sólového alba Songs for Beginners. Jasanové tělo doplňuje javorový krk s profilem Soft-V, hmatník ze stejného dřeva je osazen 21 pražci a mosazným ořechem. Z mosazi je i speciální kobylka a struník s palisandrovou základnou, trojici single coilů CS Josefina H-W '55 S-C Strat sekunduje kromě tradičního ovládání také kopie původního Clean-Boost výstupu „Blaster“. Samozřejmostí je detailní patina včetně zelené nálepky krokodýla atd. Edice v přírodním laku Aged Natural má čítat 100 kusů, cena: cca 20000 dolarů.

Cort Flow-OC – vlajková loď akustické série Flow nabízí celomasivní koncepci s tělem ve stylu OM s výřezem Venetian, jehož základ tvoří mahagon kombinovaný s topem z červeného cedru. Mahagonový krk vyztužený dvojicí interních plátů z ořechu má nový typ asymetrického profilu Ergo-A, ebenový hmatník nese 20 pražců a ořech Graph Tech široký 44.5 mm. Použit byl špičkový ozvučný systém L.R. Baggs tvořený preampem Anthem napojeným na snímač Element a kondenzátorový mikrofon. Ovládací modul je uložen pod hranou ozvučného otvoru. Barva: Natural Satin; cena: cca 32000 Kč včetně pouzdra Deluxe Soft-Side.

Efekty

MXR Duke of Tone – tým Custom Shopu firmy MXR a legendární efektový guru působící pod značkou Analog Man postavili kompaktní zkreslovací pedál Duke Of Tone CSP039, jenž vychází z jednokanálového drivu Analog Man Prince of Tone, obsaženého také ve dvoukanálové verzi King Of Tone, na kterou je vypsán pořadník s čekací lhůtou několika let. MXR DOT nabízí stejně jako předloha potenciometry Drive, Volume, Tone, nechybí třípolohový spínač s clippingovými mody OD, Boost, Dist, footswitch je zapojen v režimu true bypass, proudový odběr činí pouhých 6 mA a napájení obstarává 9V adapter. Cena: cca 155 dolarů.

Electro Harmonix Big Muff Pi Hardware Plugin – pedál nabízející sound klasického fuzzu Ram’s Head Big Muff z roku 1973 je možno použít také jako počítačový DAW USB-B plug-in. Další nadstavbou je banka pro desítku presetů, duální jackové vstupy i výstupy pro zapojení v režimech mono, stereo či true stereo, integrovaná USB karta (2 x 2) s vlastním ovladačem gainu, aktivací direct monitoringu, sluchátkový konektor se samostatnou hlasitostí, clippingové diody, standardní potenciometry fuzzu (Volume, Sustain, Tone), filtrační spínač Tone Wicker a dva footswitche obsluhující celkový bypass a pohyb v presetech. Cena: cca 330 dolarů.

Zesilovače, komba, preampy, boxy apod.

Friedman Steve Stevens SS100-V2 – tříkanálový nástupce lampového aparátu SS-100 měl svou videopremiéru už v srpnu, ale firma začíná tento nadupaný signovaný model distribuovat až nyní. Zesilovač se špičkovým a navíc flexibilním zvukem disponuje u čistého kanálu hlasitostí, samostatnými korekcemi a funkcí Bright, dvojice zkreslených větví SS/SS+ má společnou ekvalizaci, samostatné gainy i hlasitosti a koncová sekce je ovládána potenciometry zastupujícími parametry master, deep a presence. Využít lze spínač Dirt Fat, ef. smyčku a dva výstupy s volitelnou impedancí 4/8/16 ohmů. Cena: cca 3000 dolarů.

Blackstar St James EL34 212 a 6L6 212 – rozměrnější, ale stále nadstandardně lehká komba z nové řady St James dostala dvojici dvanáctipalcových reproduktorů Celestion Zephyr, dvě předzesilovací elektronky ECC83 a stejný počet koncových lamp EL34 nebo 6L6, které kromě max. výkonu 50 W produkují buď klasický britský nebo americký typ čistého i high-gainového soundu. Dvoukanálové aparáty disponují reverbem, integrovaným reaktivním load boxem, USB audio výstupem, emulací kabinetu (XLR), efektovou smyčkou atd. Rozměry: 685 x 535 x 260 mm; hmotnost: 16.8 kg; cena: shodně cca 1400 eur včetně footswitche.

Boss Dual Cube LX – kompaktní stereofonní kombo s celkovým výkonem 10 W, dvojicí reproduktorů s průměrem 4 palců, efektovou sekcí, dvěma nástrojovými vstupy (mono/stereo), osmi emulacemi + mic preampem, pamětí pro 27 presetů, looperem, funkcí Loopback atd. Konektivita zahrnuje minijackový i-CUBE Link/Aux In, 2 x linkový výstup, konektor pro footswitch, port USB-B a slot pro volitelný Bluetooth MIDI adapter BT-Dual. Kombo je kompatibilní s aplikací Dual Cube LX Editor, napájení obstarává 9V adapter nebo 8 AA baterií. Cena: cca 7500 Kč.

Doplňky, software atd.

Kemper Kone Neo – odlehčený dvanáctipalcový full-range reproduktor s neodymovým magnetem, impedancí 4 ohmy a výkonem 200 W navazuje na verzi Kone z roku 2020. Stejně jako první edice je i tento model určen především pro využití s firemními Profilery pracujícími s technologií schopnou zachytit „otisk“ zvuku reálného zesilovače, kabinetu a dalších součástí kytarového gearu. K dispozici je také 19 kvalitních imprintů reproduktorů Celestion a dalších výrobců. Ceny: 1 x 12 Kone Neo cca 150 eur, 2 x 12 cca 270 eur, 4 x 12 cca 480 eur.

Ernie Ball – americký výrobce strun přidal k finančně zvýhodněným balíčkům obsahujícím trojici šestistrunných sad následující sety pro el. a ak. kytary: řada Slinky – verze Extra, Primo, Not Even, Beefy, Ultra, Burly, Mighty, Mega, Turbo a Super Slinky Cobalt. Série Slinky Classic Rock N Roll – varianty Super, Regular, Power, Extra, Hybrid. Akustické edice Earthwood Phosphor Bronze a 80/20 Bronze – verze Light, Medium Light, Medium, Extra Light, Rock and Blues, Custom Medium, Custom Light, Folk 80/20, Silk and Steel Extra-Soft 80/20 a nylonové struny Ernesto Palla Black and Gold End. Ceny startují na cca 18 dolarech.

Mojotone Anthem Series – kvalitní kytarová repra produkující zvuk amerických reproduktorů z přelomu 50. a 60. let, takže mohou skvěle fungovat např. jako náhrada za starší měniče osazené ve vintage kombech Fender. K dispozici jsou následující verze: Mojotone Anthem AN8C 8“ 25W 4/8 ohmů (cca 45 dolarů), Mojotone Anthem AN10C 10“ 35W 8/16 ohmů (cca 70 dolarů), Mojotone Anthem AN12C 12“ 50W 8/16 ohmů (cca 85 dolarů).

Tagy gear alert Fender Cort MXR Electro Harmonix Friedman Amplification blackstar boss Kemper Ernie Ball Mojotone Charvel

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY