Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Novinky, které byste jako kytaristé v lednu 2022 neměli minout

Patříte k příznivcům kytary? Každé první pondělí v měsíci se v novinkách budeme věnovat rychlému přehledu nového kytarového gearu, jenž se v daném či nejbližším období objeví na trhu. Můžete se seznámit s nejnovějšími modely kytar, zesilovačů, efektů či nejrůznějších doplňků – strun, ladiček, kapodasterů atd. Technické výbavě pro baskytaristy, bubeníky, klávesisty, zpěváky, DJ a další hudební profese, včetně zvukařů, vyhradíme obdobně koncipovaný článek každé třetí pondělí v měsíci. Vybrané novinky pak detailněji představíme v pozdějších příspěvcích.

Kytary

Epiphone Joe Bonamassa „Lazarus“ 1959 Les Paul Standard – limitovaná edice vycházející z Bonamassova raritního Gibsonu „Lazarus“ z roku 1959. Epiphone má mahagonový základ korpusu kombinovaný s javorovým topem, na němž je nalepena dýha s širším fládrováním ve špičkové kvalitě AAAA. Lepený krk z jednoho kusu mahagonu, opatřeného profilem '59 Rounded Medium C, nese hmatník z indického laurelu osazený 22 středně silnými pražci a ořechem Graphtech širokým 43 mm.

Ladění zajišťují firemní strojky Deluxe s plastovými tulipánovými rondely, kobylku Epiphone Lock Tone tune-o-matic doplňuje struník s obdobně řešeným uzamykáním a přenos zvuku obstarává dvojice snímačů Gibson Bustbucker 2 a 3 ve stylu vintage humbuckerů typu PAF. Systém kabeláže je převzatý z padesátých let, nechybí kvalitní potenciometry CTS, kondenzátory Mallory a přepínač Switchcraft. Cena včetně pevného pouzdra se pohybuje okolo 940 eur.

PRS SE Santana Abraxas 50th Anniversary – speciální série připomínající půlstoletí od vydání Santanovy desky Abraxas, což potvrzuje i grafika na těle nástroje, převzatá z obalu tohoto přelomového alba. Ke korpusu z mahagonu krytého javorovým topem je přilepen mahagonový krk s profilem Wide Fat, doplněný palisandrovým hmatníkem nesoucím 24 jumbo pražců.

Nástroj s menzurou o délce 24.5 palců (622 mm) je vybaven dvěma humbuckery PRS Santana "S" Treble / Bass ovládanými třípolohovým páčkovým přepínačem, společnou hlasitostí a tónovou clonou. Hardware v podobě patentovaného vibrata a firemních strojků dostal niklovaný povrch. Výroční PRS SE Santana bude vyroben v počtu 1000 kusů, cena včetně gig bagu byla nastavena na cca 17000 Kč.

Godin Multiac Nylon Deluxe – další verze mimořádně úspěšné hybridní řady kytar kanadské značky je osazen duálním snímacím systémem, sestávajícím z interního mikrofonu Lyric a šesti kobylkovými senzory HEX snímajícími samostatně každou strunu. Možnost míchat tyto dva zdroje zvuku a korigovat je prostřednictvím aktivního předzesilovače LR Baggs dělá z Multiac Nylon Deluxe nadstandardně flexibilní nástroj, jehož vlastnosti ocení hráči flamenca, popu a dalších stylů.

Hlavice s konstrukcí klasických kytar je osazena mechanikami s ladicím převodem 16:1, kobylka je vyrobena ze směsi Richlita, která byla použita i na stavbu hmatníku o radiusu 16 palců, do něhož je vsazeno 22 pražců medium jumbo a a ořech GraphTech široký 48.3 mm. Ovládání sestává z přepínání fáze a šeti faderů obsluhujících třípásmové korekce, hlasitost, blend a funkci Saturation. Nástroj je dodáván s gig bagem, cena činí cca 2000 eur.

Yamaha FGC-TA a FSC-TA –  elektroakustické kytary ze série TransAcoustic jsou opatřeny výřezem cutaway a obvodem zahrnujícím chorus a dva typy reverbu, fungující bez nutnosti zapojení kytar do ozvučovacího systému (kombo, aktivní odposlech, mixpult apod.). Efektový modul System70 TransAcoustic používá technologii schopnou detekovat vibrace strun, které následně zesílí a efektovaný signál se stane součástí akustické projekce nástroje.

Zadní desku a luby těla z laminovaného mahagonu doplňuje u obou modelů přední ozvučnice z masivního smrku, krk je vyroben ze dřeva nato s vlastnostmi blízkými mahagonu a nese palisandrový hmatník s plošším radiusem 400 mm (15.75 palců), do něhož je zasazena dvacítka středně silných pražců, jednoduché poziční značky, bílá lemovka hran a ořech z karbamidové pryskyřice široký 43 mm. Ceny se pohybují okolo hranice 720 eur.

Efekty

EHX Nano Deluxe Memory Man – modernější provedení mnoha lety prověřeného delaye, tentokrát v kompaktnějším formátu. Mini verze je stejně jako předloha založena na analogové koncepci využívající BBD (Bucket Brigade) čipy s muzikálním, frekvenčně bohatým projevem, který neztenčuje objem originálního signálu. Kromě osvědčeného obvodu najdeme u varianty Nano také nové funkce.

U delaye se zpožděním v rozsahu 30 až 550 milisekund lze volit mezi true bypass režimem a modem Trails, jenž ponechává doznít frázi i po deaktivaci efektu. Modulační sekce nyní nabízí parametry Speed a Depth ovlivňující rychlost a hloubku pulsace vlny, a oproti vintage modelům je instalován standardní barelový konektor pro 9V adapter.

Joyo R-20 King Of Kings – zkreslovací pedál, jenž by měl být výrazně levnější alternativou k butikovému overdrivu King Of Tone (V4) z produkce americké firmy Analog Man, která se při vývoji tohoto oblíbeného pedálu nechala inspirovat první, v současnosti už nevyráběnou sérií efektu Marshall Bluesbreaker, premiérově uvedenou na trh v roce 1991.

Dvoukanálový Joyo R-20 je osazen nezávislými ovladači hlasitosti, gainu a tónové clony pro každou větev a dvojice footswitchů umožňuje i sériové propojení obou okruhů, čímž lze dosáhnout saturovanějšího zkreslení. Dvě identické dvojice páčkových spínačů navíc umožňují volbu diodového clippingu (charakter gainu) a úpravu zpětné vazby obvodu. Cena byla nastavena přibližně na 75 eur.

EHX Intelligent Harmony Machine – efekt, spojující harmonizer a pitch-shifter, může nabídnout rychlý a přesný tracking, několik dvou a tříhlasých režimů, polyfonii, oktávový dělič, výběr z 12 tónů, chytře koncipovaný footswitch, dva výstupy, volbu mollových či durových harmonií a další funkce. K dispozici jsou režimy Poly Override nebo Intelligent Harmony a také tlačítko Moment, měnící pracovní režim footswitche, který je při stálém stisku schopen okamžitě změnit výšku tónu.

U každého tónu je možno volit některou z 28 základních konfigurací a další funkce. „Nový Intelligent Harmony Machine jsme navrhli pro hráče, kteří touží po maximálním výkonu, ale s minimálními rozměry. Jeho příjemný, muzikální tón a bezchybný tracking si zamilujete!“ říká šéfkonstruktér EHX Mike Matthews.

Zesilovače, komba, preampy, boxy apod.

Joyo banTamP XL Meteor II – malý hybridní kytarový zesilovač z druhé generace této produktové řady nesoucí značení XL, což v daném případě znamená dvoukanálovou koncepci s nezávislými ovladači gainu, tónové clony a hlasitosti každé větve, přepínání mezi kanály Clean/OD obstarává malý páčkový spínač nebo footswitch, jenž je součástí balení. Meteor II přináší zvuk blízký britským aparátům Orange, předzesilovací jednotka staví na lampě 12AX7 a koncová sekce má výkon 30 W.

Joyo banTamP XL Tweedy – verze orientovaná především na čisté a crunch rejstříky ve stylu butikových komb americké provenience má obdobnou koncepci jako varianta Meteor II, ale k výše zmíněným ovladačům přidává potenciometry Voice, sloužící k detailnější úpravě frekvencí. U obou modelů je integrován streamingový Bluetooth modul s výklopnou anténou, výstup pro box s min. impedancí 8 ohmů, send / return efektové smyčky a sluchátkový konektor. Cena včetně příslušenství se pohybuje okolo 170 eur.

Synergy IICP – dvoukanálový modulární preamp přinášející legendární sound už dlouho nevyráběného, ale stále velmi vyhledávaného high-gainového aparátu Mesa Boogie Mark IIC+. Za vývojem nového modelu značky Synergy Amps tentokrát nestál autor předlohy, tedy šéfkonstruktér Mesy Randall Smith, ale další známý amp-guru Steven Fryette (Fryette Amplification, dříve VHT). IICP je stejně jako ostatní moduly postaven na dvojici elektronek 12AX7, čistý kanál evokuje klasický fenderovský tón, zatímco Lead kanál nabízí pevné zkreslení s výraznými středy, průraznou projekcí a charakterem typickým pro aparáty Mark IIC+.

Hlavní panel je osazen globálními korekcemi basů, středů, výšek a presencí, u obou kanálů je navíc možná volba pětipásmového grafického ekvalizeru (80, 240, 750 Hz, 2.2, 6.6 kHz) s podsvícenými fadery a každá větev má vlastní gain (u Rhythm kanálu označený jako Volume) i celkovou hlasitost. Samostatné jsou také páčkové přepínače voicingů Bright a Shift. Preamp nedisponuje standardní konektivitou a k jeho zprovoznění je nutno dokoupit dokovací stanici (SYN1 / SYN2) nebo konstrukčně optimalizované kombo či zesilovače SYN30 či SYN50. Cena modulu byla nastavena na 340 dolarů

Doplňky, software atd.

Spitfire Aperture: The Stack – software určený pro hudební experimentátory obsahuje presety kytar, baskytar, různých synthů apod., nahraných ve studiu AIR Lyndhurst Hall přes 56 klasických kytarových stacků či komb a čtyři subwoofery. Zvuková stěna se krotí pomocí ovladače Aperture a londýnská značka slibuje, že vzorky obsažené v knihovně jsou skutečně jedinečné.

„Dosáhněte nových seismických úrovní výrazu současným ovládáním dynamiky a počtu zesilovačů. Při pohybu směrem od nejnižšího nastavení funkce Aperture se hutný a přesně konturovaný zvuk z menšího počtu zesilovačů stupňuje se syrovou divokostí a intenzitou. Získáte tak řadu zvuků, které už jinde pravděpodobně neuslyšíte,“ přibližuje Spitfire Audio vlastnosti softwaru s cenovkou 199 liber.

Ibanez IGCX10 / IGCX10CT1 a Shubb Capo Royale Paua Pearl C1p / C2p – nové kapodastry dvou zavedených výrobců nabízejí spolehlivou konstrukci, a s jednou výjimkou – Ibanez IGCX10 v měděném odstínu – také stylový design vyznačující se efektní polychromatickou vrstvou měnící barvy. Oba flexibilní modely japonské značky jsou určené pro kytary, banja, mandolíny, ukulele apod.

Verze Dunlop Paua Pearl C1p zajistí transpozici u kytar s ocelovými strunami, zatímco pro klasické kytary s nylonovým potahem a rovným hmatníkem o šířce až 57 mm poslouží provedení Paua Pearl C2p. Ceny se pohybují v těchto relacích: Ibanez IGCX10 cca 17 eur, IGCX10CT1 cca 19 eur, Shubb Capo Royale Paua Pearl C1p a C2p shodně cca 30 dolarů.

Gruv Gear FretWraps – série tlumítek strun od amerického výrobce profesionální obalové techniky a hudebního příslušenství. Na českém trhu je kromě kolekcí Gruv Gear Stealth či Dekade nově dostupná edice FretWraps World Flags ve státních barvách různých zemí nebo signované provedení kytaristy Matta Heafyho z heavy metalové kapely Trivium. Tlumítko může sloužit jak k eliminaci nechtěné rezonance strun za nultým pražcem, tak především k utlumení prázdných strun např. při technicky náročnějších sólových partech s použitím legatové a tappingové techniky hrané s vysokým gainem.

Nastavitelný pásek s centrálním polstrováním, pojistnou přezkou a suchým zipem umožňuje jemně vyladit tlak vyvíjený na struny, a pokud se momentálně nepoužívá, lze jej rychle nasunout na hlavici. Tlumítka nevyžadují žádné speciální úpravy kytary ani instalační nářadí. Edice Gruv Gear FretWraps World Flags i signatura Matt Heafy je nabízena ve velikosti Small, optimální pro šestistrunné elektrické i akustické kytary, čtyřstrunné basy, ukulele a další standardní nástroje. Objednat je možno i prodloužené verze MD a LG, určené pro sedmi / osmistrunné kytary a pěti / šestistrunné basy. Česká cena těchto tlumítek se pohybuje shodně pod hranicí 300 Kč.

Tagy gear alert epiphone PRS Godin Yamaha EHX Joyo Audio Synergy Amps Spitfire Audio Ibanez Shubb Gruv Gear

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY