Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 07.02.2022 - 00:01

Nové stylové kapodastry Ibanez a Shubb

Firmy Ibanez a Shubb představily nové série kapodastrů, které až na jednu výjimku spojuje téměř identická povrchová úprava. Japonský výrobce před časem zařadil do svého katalogu model IGCX10, jenž nyní doplňuje limitovanou edicí IGCX10CT1, zatímco tradiční americká značka Shubb, která se vývoji a produkci kapodastrů věnuje už téměř padesát let, přidala do nabídky verzi Capo Royale Paua Pearl C1p pro nástroje s ocelovými strunami a provedení Capo Royale Paua Pearl C2p, primárně určené pro klasické kytary opatřené strunami z nylonu.

Konstrukce modelu Ibanez IGCX10 i speciálního provedení IGCX10CT1, lišícího se od „standardu“ v kartáčované měděné barvě především polychromatickou vrstvou měnící odstíny, využívá inovovaný typ upínací spony, která se díky pružině přizpůsobí tvaru krku různých typů nástrojů.

Kompaktní, dostatečně flexibilní kapodastry o hmotnosti 68 g tak poslouží u akustických, elektrických či klasických kytar a transponovat ladění lze s jejich pomocí také u banja, mandolíny, ukulele apod. Konstrukce zajišťuje potřebnou stabilitu tónů a umožňuje velmi snadnou montáž a demontáž.

Paua je maorský výraz pro ušni mořskou, z jejíž ulity se získává velmi kvalitní abalon, používaný také pro intarzie luxusních nástrojů či šperky známé pod názvem Paua Pearls s výrazným duhovým zbarvením, částečně měnícím při různých úhlech pohledu svůj odstín. Název nových kapodastrů Shubb tedy dává jasně najevo, jaký design modely Capo Royale Paua Pearl nesou.

U této kolekce byl využit konstrukční systém s nastavitelným šroubem, pružinou a válečkovým kolečkem, převzatý z úspěšné řady Shubb Royale, a stejným způsobem je řešen i finální „titanový“ proces, takže proměnlivá paleta barev by měla na kovových součástech vydržet prakticky navždy. Varianta C1p je určena pro kytary s různými radiusy hmatníku a profily krku, což zajišťuje kromě mechaniky také tvarově přizpůsobitelná pružná gumová objímka, která by měla vytvářet podobný tlak jako prsty.

Klasické akustické kytary jsou typické širším hmatníkem bez radiusu, čemuž Shubb uzpůsobil model Capo Royale Paua Pearl C2p, fungující na stejném principu jako C1p. I když výrobce prezentuje C2p jako verzi pro nylonové kytary, kapodastr samozřejmě zastane svou práci i v kombinaci s flamenco kytarami a dalšími typy nástrojů s plochým hmatníkem o šířce až 2.25 palců (přibližně 57 mm).

Oficiální evropská cena modelu Ibanez IGCX10 se pohybuje okolo 17 eur a opulentněji působící edice IGCX10CT1 vyjde přibližně na 19 eur. Ceny kapodastrů Shubb Capo Royale Paua Pearl C1p i C2p byly v případě americké části trhu nastaveny shodně těsně pod hranicí 30 dolarů.

Tagy Ibanez Ibanez IGCX10 Ibanez IGCX10CT1 Shubb Shubb Capo Royale Paua Pearl C1p Shubb Capo Royale Paua Pearl C2p

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY