Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Ne, 10.09.2017 - 00:01

Nové modely Gibson Les Paul 2018

Gibson bude v brzké době uvádět na trh novou ročníkovou řadu nástrojů a jako první se začínají v hudebních médiích objevovat informace o edicích Gibson Les Paul 2018 ze sérií Standard, Traditional, Classic, Studio, Tribute a Faded. Jaké základní specifikace a změny můžeme tedy u těchto Les Paulů 2018 očekávat?

Poměrně překvapivou zprávou je oznámení výrobce, že všechny dané modely budou osazeny pražci s kryogenní úpravou. Pražcový drát je v tomto případě vystaven extrémně nízké teplotě, což má podle slov zástupců Gibsonu příznivý vliv na tvrdost materiálu, takže pražcování by mělo být odolnější proti mechanickému opotřebení. Všechny vyjmenované edice budou nabízeny také v levoruké variantě a většina nástrojů má disponovat pohodlným krkem se subtilnějším profilem Slim-Taper.

Les Paul Standard 2018 s rezonančními dutinami má horní javorovou desku s kresbou v kvalitě AAA, kovové uzamykatelné strojky Grover Kidney, krk s asymetrickým profilem Slim-Taper, hliníkový struník a kobylku, nultý pražec z Tektoidu a dvojici humbuckerů BurstBucker Pro.

Luxusnější verze Les Paul Standard HP (High Performance) přidává javorový top v kvalitě AAA+, korpus z jednoho kusu mahagonu, ergonomický spoj těla a krku (Access), proměnlivý radius hmatníku, frézování zadní strany korpusu, automatický tuner G-Force, titanový nastavitelný nultý pražec nebo kovové knoflíky potenciometrů s funkcí push/pull. Snímače BurstBucker Rhythm Pro / Lead Pro+ jsou zapuštěny přímo do dřeva a uchyceny pomocí šroubů skrz celý korpus. Les Pauly HP budou dodávány společně s hliníkovým pouzdrem.

Modely Traditional a Classic 2018 se liší především horní deskou těla a typem snímačů - u první řady s javorovým topem kvality AA jsou to humbuckery Gibson BurstBucker BB1 a BB2 ve stylu starších typů PAF, zatímco Classic bude opatřen single coily Gibson P-90.

Verze Les Paul Studio 2018 dostala oproti předchozím řadám ozdobné lemování hran hmatníku s trapézovými polohovými značkami, krk s profilem Slim-Taper, korpus má opět rezonanční dutiny a přenos zvuku zajišťují humbuckery Gibson 57 Classic a 57 Classic + s rozpojitelnými cívkami.

Les Pauly Tribute a Faded 2018 představují v portfoliu společnosti finančně dostupné nástroje s klasickým designem i soundem. Oba modely bez okrasného lemování hran těla a hmatníku využívají známé humbuckery Gibson 490R a 498T, ladicí strojky Vintage Style Keystones s plastovými rondely a hliníkový hardware s niklovanou úpravou.

Oproti Tribute má varianta Faded javorový krk, transparentní úpravu horní desky v barvách Worn Cherry nebo Worn Bourbon, černý pickguard a další plastové součásti, tradiční lichoběžníkové značky poloh hmatníku nahradily tečky a snímače mají obnažené cívky. K nástrojům bude dodáváno polstrované pouzdro.

Tagy Les Paul Gibson Les Paul 2018
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY