Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 07.10.2019 - 00:01

Nové drivy, filtrace a delay/reverb od Fenderu

Nové drivy, filtrace a delay/reverb od Fenderu

Před časem uvedl Fender novou sérii efektů, která překvapila nadstandardním zpracováním, širokými zvukovými možnostmi a poměrně přijatelnou cenou. Efektové portfolio kalifornské značky se nyní rozrůstá o dalších šest modelů, zastoupených zkreslovači The Trapper, Smolder, MTG: LA, kompresor/drivem Compugilist, envelope filtrem Pour Over a delay/reverbem Reflecting Pool.

The Trapper představuje solidně vybavený fuzz s dvojicí přepínatelných režimů se společnnou tónovou clonou, funkcí Contour a dvěma nezávislými hlasitostmi. První voicing s měkčí projekcí přidává přepínatelnou vyšší oktávu, zatímco druhý kanál je osazen okruhem s noise gatem.

Zkreslovač Smolder je určen pro použití s akustickou kytarou, čemuž odpovídá i ovladač Pickup Compensation eliminující zbytnělé výšky u nástrojů s piezo snímačem a funkce Blend plynule nastavující poměr mezi čistým a zkresleným signálem. K další úpravě zvuku slouží třípásmové korekce, drive a hlasitost.

Distortion s označením MTG: LA je postaven na obvodu vybaveném malou elektronkou NOS 6205. Základní parametry sestávají z hlasitosti, gainu, třípásmových korekcí a funkce Tight a samostatně aktivovatelný booster je ovládán knoflíky Level/Boost. Efekt vycházející z předchozí varianty MTG disponuje masivnějšími basy a plnější zvukovou texturou.

Compugilist kombinuje analogový kompresor a overdrive, jenž jsou rozděleny do samostatných sekcí. U zkreslení s tónovou clonou, gainem a hlasitostí lze využít i přepínatelný bass boost, kompresorová větev je osazena ovladači Level, Comp a Recovery.

Nejen hráče funky a příbuzných stylů by mohl zaujmout envelope filtr Pour Over fungující jako auto-wah, doplněný zkreslovací sekcí plus trojicí filtračních modů high-pass, low-pass, band-pass. Známé ovladače level, gain, drive, tone rozšiřuje v tomto případě téměř nezbytná ekvalizace určující pomocí knoflíků Freq a Q pracovní frekvenční pásma.

Dozvukový efekt Reflecting Pool s velmi realistickými algoritmy delaye a reverbu, kvalitním bufferem a USB portem pro případný update firmwaru, lze díky duálním vstupům a výstupům zapojit v mono, stereo i tzv. true stereo režimu a nechybí ani zdířka externího expression pedálu. Reverb nabídne tři základní mody (Hall, Room, Special), z nichž každý disponuje třemi variacemi. Delayové voicingy Digital, Analog, Tape s funkcemi Subdivision a Quality je vybaven i modulačním obvodem (Rate, Depth) a samozřejmě nášlapným tap tempem.

Oficiální ceny novinek, osazených vypínatelnými diodami v knoflících potenciometrů, by se měly na českém trhu pohybovat v následujících relacích: The Trapper Fuzz – cca 3 900 Kč, Smolder Acoustic OD – cca 3 900 Kč, MTG: LA – cca 4 700 Kč, Compugilist – cca 3 900 Kč, Pour Over Env Filter – cca 3 600 Kč, Reflecting Pool – cca 7 800 Kč.

Tagy Fender efekty Fender
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY