Přejít k hlavnímu obsahu
Neurotics nabízí syrové kytarové riffy a melodické popěvky, přesně podle britské punkové tradice | Foto: Archiv kapely
Neurotics nabízí syrové kytarové riffy a melodické popěvky, přesně podle britské punkové tradice | Foto: Archiv kapely
Petr Adamík - Pá, 18.11.2022 - 11:00

Newtown Neurotics znovu předávají svá poselství

Nepatřili k největším kapelám britského punku, ale u žánrových fajnšmekrů si i tak vydobyli téměř kultovní status. V letech '79-'88 vydalo tohle trio z městečka Harlow několik slušných alb a singlů, v nichž dávali najevo své levicové postoje. Frontman Steve Drewett v roce 2006 formaci obnovil s novými parťáky a fungovali prakticky coby koncertní kapela. Teď ale konečně přichází i s novým albem Cognitive Dissidents.

Přestože kapela byla na punkové scéně nejčinnější v první půli osmdesátých let, její tvorba měla vždy blíže ke klasickému punku z první vlny a v jejich písních byl ke slyšení výrazný vliv The Clash, ale také amerických Ramones. Na novince tomu není jinak.

Otvírákem je skladba Climate Emergency, kdy je už z jejího názvu patrné, o čem bude řeč. Drewett vyzývá k boji s klimatickými změnami a rozehrává jednoduché punk'n'rollové melodie, kterých má očividně ještě hodně v zásobě. Drewett měl během covidového období čas ke myšlenkovému zpracování problémů, která trápí současný svět. Věčným tématem je politika a její aktéři, do kterých se pouští ve svižné Liar Liar.

Silnou „klešáckou“ stopu pak nelze přehlédnout v Take Your Dirty Hands Off Our Town, jakési ódě na Harlow, domovské město Newtown Neurotics. Dechy dělají refrén atraktivnějším a v tomto případě nevadí ani více než šestiminutová stopáž. Dumb je trochu chaotická s krkolomnými zpěvy. Jako by se do ní Drewett snažil nacpat co nejvíce slov, ale přitom nedbal na frázování. Podobně komplikovaná a zbytečně protahovaná je i předchozí Hope

Lépe je na tom Stand With You, kterou zjemňuje akustická kytara, nechybí nasládlé „úúúú“ doprovodné vokály a na pomoc ještě jednou přichází dechová sekce. Závěrečnou I Get On Your Nerves rozjede skřípavá kytara, ve druhé půlce skladby se pak muzikanti uvolní a ve stylu Rolling Stones či Patti Smith se pouští do repetitivního motivu, přičemž Drewettův hlas zdobí různé dubové efekty a „free“ náladu podkreslují klávesy.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Zvuk je neučesaný, bez příkras. Neurotics nabízí syrové kytarové riffy a melodické popěvky, přesně podle britské punkové tradice. Drewett není nejlepším zpěvákem a na jeho projevu už se také podepisuje věk, ale má charisma a své angažované texty stále podává s jistou upřímností. Newtown Neurotics měli vždy co říct a zaslouží si být vyslyšeni i dnes, po čtyřiceti letech.

Newtown Neurotics - Cognitive Dissidents

Newtown Neurotics – Cognitive Dissidents

Newtown Neurotics/Cadiz Entertainment, 38 min.

65 %

Tagy Newtown Neurotics Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY