Přejít k hlavnímu obsahu
Jako kapela volíme spíš strategii jednotlivých singlů a klipů, které se snažíme dotáhnout na maximum. | Foto: archiv ZÁŘÍ
Jako kapela volíme spíš strategii jednotlivých singlů a klipů, které se snažíme dotáhnout na maximum. | Foto: archiv ZÁŘÍ
Lukáš Seďa -

Nejkrásnější dny – ZÁŘÍ

Náš aktuální singl a klip vznikl díky naší účasti v soutěži Líheň 2020, kdy jsme postoupili ze 440 kapel do finále mezi nejlepší čtyři. Díky tomu jsme získali jeden nahrávací den v GM recording studiu Jablůnkov, kde jsme pod dozorem Martina Roženka nahráli píseň Nejkrásnější dny.

Proč zrovna tuto pro skupinu ZÁŘÍ tak atypickou skladbu? Již když jsem píseň přinesl jako novou věc do zkušebny, myslel jsem, že neprojde díky tomu, že je hodně intimní. Napsal jsem ji pro svoji ženu Lindu a je popová ve srovnání s  naší, spíše alternativní kytarovou muzikou. Klukům z kapely se ale líbila nálada a vyznění celé sklady, a tak jsme ji zaranžovali pro živé hraní.

V osudný den 2. soutěžního kola soutěže kapel Líheň 2020 jsme po základním kole dostali druhou šanci a jeli do Karviné do klubu Hard Cafe, kde jsme hráli jako poslední kapela. Dvě první party byly hodně tvrdé a opravdu jim to skvěle hrálo, a tak jsme se rozhodli, že do repertoáru dáme naopak naše nejpopovější skladby, abychom se odlišili, protože zvukově přehrát tyto HC a numetalové kapely nebylo v našich silách. Proto jsme zařadili i trochu ironicky píseň Nejkrásnější dny. Bylo pro nás naprostým překvapením, že jsme kolo vyhráli a postoupili díky tomu do semifinále a následně do finále. Dalším překvapením a pointou příběhu bylo, že za námi po našem setu chodili lidi, co vypadali jako Lemmy a AC/DC dohromady a zmiňovali právě píseň Nejkrásnější dny jako jasný hit. Proto když jsme získali nahrávací den v GM recording studiu, logicky jsme si vzpomněli na tuto skladbu a taky ji nahráli. Samotné nahrávání v GM recording studiu bylo také nezapomenutelné včetně skvělého člověka Martina Roženka. Nabral nám super zvuky kytar včetně španělky, kotlů i zpěvu.

Dále již píseň produkoval, mixoval a postaral se i o výsledný mastering zvukový inženýr a mág Dušan Neuwerth, který kromě produkování a nahrávání působí v kapelách Tata Bojs, Kafka Band a Umakart. Dušan nám dělal již dva předchozí singly Tajný vzkaz a Traffic Jam a jeho krásně barevné mixy nám pomohly doladit náš celkový zvuk, který jsme do té doby ještě stále hledali. Mezitím ještě proběhlo nahrání piana ve zlínském Studiu V Iva Viktorína. Dušan Neuwerth také ovlivnil zásadně celkovou strukturu skladby, přidal klávesy a zvukově skladbu posunul do finální stavu.

Chtěli jsme k této písni také natočit zase naprosto odlišný videoklip od těch, které mají naše předchozí tři singly. Klip, který by poskytl k písni melancholický a lyrický obraz a doplnil tak myšlenku textu v písni. Probíhalo dlouhé asi roční hledání a oslovování různých autorů a díky šťastné náhodě jsme narazili na Jakuba Čermáka českého režiséra, básníka a písničkáře známého pod pseudonymem Cermaque. Jakub kromě toho, že je písničkář a básník, tak má nesmírný cit pro obraz. Točil klipy pro takové kapely jako Zrní, Květy nebo Už Jsme Doma. Jakub vytvořil scénář, sestavený z jednotlivých lyrických obrazů doplněných jeho animacemi.

Zaří |  Foto: archiv kapely

Klip točil na starou Super 8 kameru kameraman Petr Kačírek. Takže klasický film, žádný digitál a veškeré záběry se mohly točit jedenkrát, maximálně dvakrát. Byly k dispozici tři kotouče tohoto filmu, každý o stopáži 5 minut. Točilo se na začátku jara 2023 v jednom krásném starém bytě a v ulicích Brna. Celý den vydatně pršelo, takže především venkovní natáčení bylo fakt výživné. Natočený materiál se poslal do Německa, kde se digitalizoval a následně byly animace doplněny do filmu ve photoshopu. Díky této technologii má černobílý klip nádech 60. a 70. let a celkově je velmi lyrický a intimní. Bylo zajímavé i nahlédnout, jak se takový hraný klip dělá a jak to pěkně odsýpá, když to někdo umí.

Měli jsme obrovské štěstí na lidi, co nám pomohli naše songy dotáhnout do finálního tvaru, na Dušana Neuwertha i filmaře, výtvarníky a animátory. Jako kapela volíme spíš strategii jednotlivých singlů a klipů, které se snažíme dotáhnout na maximum. Celá dobře nahraná deska stojí fůru prachů a energie a dneska toho prodáš minimum. A za chvilku se tě lidi stejně zeptají, co máš nového. I když máme desku jako formát v kapele moc rádi, jsou to takové zvukové příběhy, „filmy pro uši“, jak říká Milan Cais z Tata Bojs. Tak třeba se do toho někdy nakonec pustíme...

Jak jste svůj singl nebo klip připravovali vy? Podělte se s námi a napište na redakce@frontman.cz.

Tagy komunita Září Musicraft

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Lukáš Seďa
Zpěvák a kytarista zlínské kapely ZÁŘÍ. Rockový základ naší tvorby je ovlivněn alt-popem, post punkem, new wave i tradičním písničkářstvím. Hrajeme od září 2018 a kapelu kromě mě tvoří Pavel Jordán – kytara, Rudy Dvorník – baskytara a Mich…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY