Přejít k hlavnímu obsahu
Většina lidí si myslí, že Nature Trip pochází ze Švédska. | Foto: archiv Nature Trip
Většina lidí si myslí, že Nature Trip pochází ze Švédska. | Foto: archiv Nature Trip
Vojtěch Tkáč -

Nature Trip: Brighton bude navždy náš hometown

Když se před pár lety stěhovali do Anglie, asi netušili, jak zásadně se promění jejich hudební i osobní životy. Kapela Nature Trip vznikla, když se v Brightonu potkali někdejší frontmani skupin Pilot Season a Self Talk. Od té doby se mezi Alešem Stoiberem a Vítem Kořistkou zformovalo pevné přátelství, které dalece přesahuje koncertní pódia. Společně s bubeníkem Otou Novotným a anglickým baskytaristou Harrym Sullivanem Nature Trip vyrazili na své první české turné, které zakončí 27. září v pražském Paláci Akropolis. Co předcházelo vzniku čerstvé debutové desky New Connections v rozhovoru přibližují dva zakládající členové kapely.

Jak vlastně začal váš společný příběh v Brightonu?

ALEŠ: Já jsem tam půl roku žil, v roce 2018 jsme dělali au-pair couple pro rodinku kousek od Brightonu. Do toho města jsem se zamiloval a po návratu do Česka, kde jsme tenkrát s Pilot Season jeli léto nabitý koncerty, jsem o něm klukům vyprávěl. Pak vznikl nápad na přesunutí kapely do Británie, ale nakonec jsme to s Oťasem udělali jen ve dvou. Bez ostatních kluků nedávalo smysl pokračovat v Pilot Season, a proto naše vize byla jednoduše sehnat někoho v Anglii a udělat kapelu novou. S Víťou jsem se znal tak trochu, ale protože jsme chovali vzájemný sympatie k naší hudební tvorbě a on mi pak psal, že jede do Londýna studovat, bylo úplně jasný, že spolu něco zkusíme vytvořit.

Takže do sebe všechno přirozeně zapadlo samo?

VÍT: Já jsem odjížděl do Anglie hlavně proto, že jsem potřeboval změnu. Od té doby, co jsem v roce 2016 strávil jeden semestr na Univerzitě v Loughborough, jsem se do Velké Británie chtěl vrátit. Ale tentokrát už za hudbou. Pilot Season jsem si nesmírně oblíbil. Kluci zakládali kapelu v nejhezčím městě v Anglii, takže to za mě vyřešili. První týdny jsem přespával u kluků na gauči a jediné, co dávalo smysl, bylo každý den po práci skládat songy. V tu dobu jsme opravdu téměř každý den nahráli nějaké demo. Od začátku jsme si sedli. Poznávali jsme společně Brighton a formovali Nature Trip. Bylo to takové bezstarostné období, protože jsme věděli, že jediné, co musíme v tu chvíli dělat, je skládat. O inspiraci jsme neměli nouzi.

Vydání prvních tracků připadlo přesně na začátek pandemie. Jaké je představovat a propagovat novou skupinu v situaci, kdy nelze koncertovat?

V: Je to nejhorší. Úplně nás to izolovalo od jakékoliv možnosti přirozeně dostat naši hudbu mezi lidi. Já a Aleš nejsme zrovna ten typ lidí, kteří mají vyšperkované sociální sítě. A najednou jsme na ně byli odkázáni. Všechny ty live streamy a online koncerty, na to jsme fakt nebyli připraveni. Samotného mě to ani nelákalo. Baví mě bud’ být ve studiu, nebo hrát živě a bavit se s lidmi o hudbě a společných zájmech. Všechno to najednou bylo strašně umělé. Ale lidi vysedávali doma kvůli covidu a měli tak víc času poslouchat hudbu.

I kvůli zákazu cestování, jste byli odkázání na živé hraní jen v Anglii. Jaké byly první zkušenosti s tamním publikem během koncertů?

V: Všechny koncerty, včetně toho prvního téměř rok a půl po vydání debutových singlů, byly super. Na první show jsem měl po pandemii konečně pocit, že jsem v Brightonu doma. Přišlo hodně známých a ti přivedli své známé. Propojili jsme své okruhy kamarádů a s každou další show se objevili noví lidi. Konečně šlo vidět, že se něco děje. Dostávali jsme skvělé ohlasy, a tak se i vrátila chuť’ tvořit zase něco nového.

Patří mezi vaše současné fanoušky spíš Britové nebo Středoevropané žijící v Anglii?

V: Je to takový mix. Nemyslím, že by se někdo rozhodoval, jestli nás bude poslouchat, na základě toho, odkud jsme. Většina lidí si stejně myslí, že Aleš a já pocházíme ze Švédska. Brighton je hodně mezinárodní, lidi jsou na to zvyklí. Rozhodně je ale super mít zpětnou vazbu od Britů, a tu máme zatím dobrou. Myslím, že pokud se nesnažíš skrývat, že nejsi místní, a naopak na tom postavíš svou performance, máš větší šanci někoho doopravdy zaujmout.

Sestavu kapely později rozšířil anglický hudebník Harry Sullivan. Jak jste se seznámili?

A: Harry byl frontman kapely, se kterou jsme se sem tam vídali na koncertech v Brightonu, a pak jsme se kvůli lásce ke kytarový hudbě spřátelili. Je to super muzikant, a protože hrál i v takzvaných function band, což je v podstatě obdoba českých zábavových kapel, byl ochotnej a hlavně schopnej se rychle naučit naše songy a zahrát s námi pár prvních koncertů. Slovo dalo slovo a dneska jsou Nature Trip jedinou kapelou, kde Harry hraje.

V: Zjistili jsme, že Harry znal všechny naše songy. Byl to dobrý kytarista, a tak jsme ho oslovili, jestli by s námi nechtěl hrát na basu. Na první zkoušce zahrál rovnou 90 procent věcí správně. Asi za týden jsem se k němu stavil na kávu. Pouštěl mi jeho oblíbené skupiny a mezi němi byly i Pilot Season. Přitom vůbec netušil, že právě poslouchá bývalou kapelu Oty a Aleše. Nechápal jsem, jak se takové věci můžou stát.

V létě jste absolvovali českou koncertní premiéru. Splnilo vystoupení na velkém pódiu festivalu Rock for People všechna vaše očekávání?

A: Protože jsme na český scéně ještě větší nováčci než na anglický, neměli jsme žádný očekávání. Bylo krásný dovézt něco, co jsme úplně z ničeho vytvořili v zahraničí. Lonečně to ukázat taky doma a sledovat, jak na to naši kamarádi a úplně cizí lidi reagují. Užili jsme si to na maximum.

Do České republiky jste se nyní vrátili v rámci turné, které završíte 27. září v pražském Paláci Akropolis společně s kapelou February. Jaké pocity ve vás vzbuzuje skutečnost, že konečně vyrazíte na tour, které vás zavede i do vašich rodných měst?

A: Těšíme se strašně! V Budějicích, kde jsem skoro doma, už jsem nehrál od roku 2018. Což je šílený při představě, že předchozích 12 let jsem tam průměrně zhruba jednou za měsíc koncertoval.

V: Přesně. Naše hometowny jsou rozdílná místa. Já třeba v Českých Budějovicích nehrál nikdy. Pro mě to bude nové, Aleš s Otou tam jsou jako doma. Naopak tomu pro mě bude v Opavě. Už jsem u mamky domluvil, ať uvaří veganský guláš.

Půjde vlastně tak trochu i o křest vaší debutové desky New Connections?

A: Rozhodně ji poprvé představíme v České republice. Nemůžu se dočkat, až se o ní budeme s lidmi moct podělit. Třeba i v rámci série Pulz v Paláci Akropolis.

V: Těším se stejnou měrou i na staré EP, které taky budeme hrát. Víme, že ty první songy si hodně lidí oblíbilo. Bylo neskutečné nemít možnost je naživo představit takovou dobu.

Můžete představit koncept a okolnosti vzniku alba New Connections člověku, který vás ještě nikdy neslyšel?

A: Je syrový. Bez autotunů, zbytečných pozlátek, moderního zvuku a vypočítavosti. Toho všeho je kolem už spoustu. Tohle album je sonda do hlav dvou kluků, který nesmírně baví odrážet o sebe nápady a tvořit písničky od dem z telefonů, přes produkci a mix až třeba k točení vlastních klipů. Je to album, který nás hodně bolelo, kvůli časový vytíženosti, nedostatku peněz a potom i velký vzdálenosti, která nás teď s Víťou odděluje. Ale zároveň nás to album hodně posunulo a poznali jsme skvěle jeden druhého. Kromě masteru jsme si dělali všechno sami, zavřený v šatnách, obývacích pokojích a chodbách našich malých brightonských bytů. Většinou po práci nebo o víkendech před tím, než jsme si šli zahrát nějakej sport.

V: Byla to dřina. Je to taková kolekce songů z posledních třech let. Nejdřív jsme chtěli dělat EP, které bývalo mohlo vyjít už na začátku roku. Když už bylo jasné, že se Aleš stěhuje zpátky do Česka, rozhodli jsme se do toho znovu opřít a udělat dlouhohrající nahrávku. Dalo nám to novou motivaci přes všechny okolnosti v kapele aktivně pokračovat. Snažíme se každou další věc udělat o něco líp než tu předchozí. Vždycky to o kousek posunout. Album se v tu chvíli přímo vybízelo. Měli jsme dost materiálu a velkou chuť to udělat. Za celou dobu jsme si zde v Brightonu udělali hodně nových známostí. Kapela byla naší identitou a ultimátním důvodem, proč jsme sem přijeli, a to se promítalo ve všem, co jsme tady dělali. Proto New Connections.

V klipech některých skladeb z nahrávky se často objevuje Brighton. Umíte si vlastně v tuhle chvíli Nature Trip představit stoprocentně mimo Anglii, nebo jde o neoddělitelné entity?

V: Pro mě Nature Trip pořád znamenají Brighton. Je to samostatná etapa života, kterou mám úzce spojenou s tímhle místem. Já i moje manželka jsme tu doma. Bydlíme kousek od Oty a každý týden se scházíme. Tento rok jsme zde měli svatbu, na které mi Aleš šel za svědka. Brighton bude navždy náš hometown, i kdyby už zde nikdo z nás nebydlel.

Tagy Nature Trip

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Vojtěch Tkáč | Foto: Pavla Hartmanová
Jsem moderátor Radia 1 a spoluautor hudebně obsedantního magazínu …
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY