Přejít k hlavnímu obsahu
Zásadním technickým prvkem Kosmi Boards je takzvané patro. Umožňuje zvednout celou řadu/řady efektů „o patro výš“. | Foto: Richard Nowak
Zásadním technickým prvkem Kosmi Boards je takzvané patro. Umožňuje zvednout celou řadu/řady efektů „o patro výš“. | Foto: Richard Nowak
Dr.Hyenik -

Nástroje snů #5: Kosmi Boards

Nejen nástrojem, zesilovačem nebo efekty živ je muzikant. Svůj kočovný úděl si může výrazně zpříjemnit také vychytaným doplňkovým příslušenstvím. Například vysněným pestrobarevným pedalboardem přesně na míru od Kosmi Boards.

Petr Kosmi není totiž jenom aktivní rockabilly kytarista, velký fanoušek efektových pedálů a kytar Gretsch, ale také stále renomovanější výrobce zakázkových pedalboardů. Kytarové efekty dříve neměl moc kam dávat a neustálé koncertní zapojování a rozpojování jim příliš nesvědčilo. Kosmi tak přes různé náhražky jako jednoduché okobercované desky nebo upravený kufr od trumpety dospěl k rozhodnutí vyrobit si konečně něco pořádného. Jeho soukromé pokusy o pedalboardy s víkem byly (po nezbytném počátečním objevování výrobních postupů) natolik zdařilé, že je začali poptávat i další kytaristé.

Ať to hraje všemi barvami

Od začátku je totiž nabízí v netradičně pestrých barvách, díky kterým se na pódiu rozhodně neztratíte. Jako dlouholetý vyznavač výrazné oranžové můžu potvrdit, že váš gear na typicky fádních černočerných pódiích pak vysloveně září a přitahuje pozornost.

Můžete si také kompletně barevně sladit svoje vybavení a vhodně tím podtrhnout své umělecké sdělení (vzpomeňme třeba na červenobílou stylovost The White Stripes). Kosmi vám splní jakýkoli barevný sen a vysloveně s radostí čeká, až si někdo objedná pedalboard „ibuprofenově“ růžový. Kvůli odolnosti je to až pět vrstev barvy, což samozřejmě vyžaduje čas na dokonalé vyschnutí. Pro nedočkavce je možno použít i fólie s různými designy.

Ochutnávka jeho pestré nabídky je v následujícím slideshow.

Poctivý korpus je základ

Barvy jsou však pouze třešničkou na dortu, ale co poctivý korpus? Kosmi je na základě osobních zkušeností vyrábí s důrazem na kombinaci pevnosti a hmotnosti. Každý board je sešroubovaný, slepený a navíc ještě snýtovaný tak, abyste se na něj za každé situace mohli spolehnout a vaše efekty byly dokonale chráněny.

Dnes už sice většina lidi při zadání ví, co chce, ale přeci jenom někdo jezdí víc, někdo míň, někdo si věci nosí sám, někomu je nosí někdo jiný. A od toho se pak odvíjí konkrétní rozměry i hmotnost.

Jak naplánovat efektový tetris

Aby i náplň pomyslného dortu byla lahodná, zahrne vás Kosmi spoustou dalších otázek nejen na počet a rozmístění efektů, ale třeba i na výšku použitého zdroje. Často se zapomíná, že propojky zabírají nečekaně dost místa, takže je dobré si požadovanou sestavu efektů nejprve cvičně seskládat třeba na karton odpovídajících rozměrů a zjistit, jestli je vaše představa vůbec reálná.

Je dobré nezapomínat také na propojky často používaných efektových lišt (lomené si překáží a rovné zabírají víc místa) a samozřejmě přívod elektřiny. Případného „psa“ (multizásuvka PES – power extension sockets) umístit co nejdál od kvákadla, aby se předešlo brumu. A taky vám Kosmi po bohatých zkušenostech důrazně doporučí, abyste si nechali volné místo pro jeden efekt navíc. Určitě ho zanedlouho zužitkujete.

O patro výš

Zásadním technickým prvkem Kosmi Boards je takzvané patro. Umožňuje zvednout celou řadu/řady efektů „o patro výš“ takže pedalboard je nejenom kompaktnější a lépe ovladatelnější nohou, ale pod patrem vznikne místo na pevně nastavené krabičky, zdroje, kabeláž nebo propojovací patchbay.

Patra jsou samozřejmě odklápěcí, aby pod ně byl dobrý přístup, a mohou mít i prostupy (pro jednodušší průchod propojek dolů). Plánování a seskládání nového Kosmi Boardu včetně možných úskalí názorně předvádí v parádním videu Dan Friml.

Po interview s Danem se Kosmi dokonce podnikatelsky trochu chytil za nos, takže pak při rozhovoru se mnou už hrdě ukazoval tlustou složku s dokumentací jednotlivých zakázek od návrhů, nákresů a fotek z výroby až po kýženou finální podobu.

Individuální přístup

Nekompromisně individuální přístup se u Kosmiho nezastavil ani u transportních koleček nebo složitějších šikmin, které umožňují bezpečně schovat všechny věci uvnitř a zabudovat vstupy do zvýšených okrajů. Což glosuje další spokojený zákazník Michal Beneš (The Cell) tím, že na festivalu se v klidu nachystá a pedalboard zaklapne, aby pak před hraním jenom zvedl víko a bez dalšího zapojování mohl okamžitě hrát.

Vrcholem kreativity je však speciální pedalboard pro Tomáše Varteckého (Anna K, Kurtizány z 25. Avenue, Wanastovi Vjecy). Jde o ultimativní majstrštyk plný inovativních detailů naplňující extrémně náročné zadání uznávaného profesionála. S obsahem pedalboardu sladěná rudočerná barva byla přitom to nejmenší.

Už méně obvyklá jsou spodní servisní dvířka pro jednoduchý přístup ke kabeláži schovaná pod dnem nebo boční otvor pro ovládání přepínače fází. A s takzvanou gilotinou (vysouvacími dvířky pro patchbay) si Kosmi lámal hlavu dva dny, aby na sebe všechny lišty, drážky a dorazy navazovaly.

Vstupy umístil výhodně doprostřed, protože Tomáš na pódiu v Kurtizánách hraje nalevo a ve Wanastovkách napravo, takže nemusí ani v jednom případě řešit nešikovné přetahování kabelů. Maťo Mišík ostatně ve své Kytarové zbrojnici tento velmi inspirativní pedalboard s Tomášem detailně rozebírá.

Pro Kosmiho je ale hvězdou každý zákazník a snaží se mu pomoci naplnit i jeho nejtajnější tužby. Při našich zajímavých technických rozpravách jsme přišli na to, že mi může pomoci rozseknout moje nekonečné hledání dokonalého pódiového preampu.

Takže už mám objednaný speciální oranžový Kosmi kufřík (samozřejmě s několika netradičními detaily), který mi dovolí naplno využít potenciál mého stávajícího modulárního gearu i na pódiu. Nebojte se tedy za Kosmi Boards přijít se svými divokými sny i vy.

Foto: archiv Kosmi Boards Foto: archiv Kosmi Boards Jako v bavlnce | Foto: archiv Kosmi Boards Foto: Richard Nowak Foto: Richard Nowak Foto: Richard Nowak Jan Žamboch v extázi ze svého nového Kosmi Boardu Integrované vstupy a napájení |Foto: archiv Kosmi Boards Tripatro |Foto: archiv Kosmi Boards
Tagy Nástroje snů Kosmi Boards pedalboard Tomáš Vartecký

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Dr.Hyenik Orfanik
Multikytarista na experimentální cestě k netradičním zvukovým a stylovým souvislostem za pomoci všemožných nástrojů, technik i obskurních pomůcek... Dle magazínu Whiplash také hudební úchyl, tajuplný intelektuál s vizáží přerostlého Harryho Pottera, akustický Thordendal ze Vse…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY