Přejít k hlavnímu obsahu
Nejen hudba, ale rovněž texty jsou důležitou složkou sdělení kapely Boží muka. | Foto: archiv kapely
Nejen hudba, ale rovněž texty jsou důležitou složkou sdělení kapely Boží muka. | Foto: archiv kapely
redakce -

Na správný cestě jsou s novou nahrávkou Boží muka

Kapela Boží muka právě vydala EP Na správný cestě, které navazuje na jejich  první desku s názvem Za humna. Parta kolem zpěváka, kytaristy, skladatele a textaře Kamila Dandy posluchačům naservírovala čtyři skladby představující ochutnávku jejich chystaného alba. Zatímco debut se nesl v duchu žánrové pestrosti, novinka nabízí vhled do uceleného rukopisu skupiny.

„První album Za humna představovalo spontánní pejskokočičí dort, ve kterém se každá chuť podřizovala jednotlivé písni a to bez ohledu na žánr. Díky koncertování ale kapela našla svůj rukopis, který ji vyhovuje,“ glosuje frontman skupiny Kamil Danda a jedním dechem dodává: „Na EP jsme vybrali čtyři odlišné písně, tak aby reprezentovaly širokou paletu chystaného alba.“

Kapela ve složení Kamil Danda (kytara a zpěv) Michal Dufek (kytara), Dominik Sauer (basa), František Škorpil (bicí), Vít Maršálek a Jan Petrnoušek (klávesy)  na desce pracovala především v nahrávacím studiu Aluna Kamila Dandy, klavíry pak natočili ve studiu Jámor Ondřeje Ježka. Producentem byl stejně jako v případě první desky Vít Maršálek který se podílel i jako skladatel v písni Tak malý.  O mastering se postaral Kakaxa ve svém studiu 3bees.

V písni Tramvaj je slyšet několik zajímavých hostů jako jsou Jan Unger (Zrní), Jan Vacík (Čtvrt na smrt), Jakub Cermaque, Bára Zmeková, Venika Hartlyn, Jan Danda (Lounová), Ondřej Ježek (OTK), Jakub Rosák (Kapitáni průmyslu), Adéla Kamešová; na housle Tomáš Nezdara (Větrno) a na violoncello Keishiro Mikawa. Ve skladbách Tramvaj a Chlápek si místy zahostoval i bubeník Daniel Petřík. Na textu skladby Tak malý spolupracoval Marek Blažíček.

Pro Boží muka představují texty jednu z klíčových složek jejího sdělení. A o čem zpívají na novém EP? Chlápek představuje dějinné podobenství, se kterým se společnost potýká od pradávna, a které i dnes bohužel stále zůstává aktuální. Vrány jsou lyrická píseň o životě a smrti, samotě a blízkých, zrození a umírání, o vztahu člověka coby pomíjivé, nicotné entity k nekonečnosti a věčnosti. Text písně Tak malý zase pojednává o malých jednoduchých věcech, na kterých paradoxně tenhle velký svět stojí, ale také o paralelách makro a mikrokosmu a o iluzorních základech našeho vnímání. Tramvaj zase připomíná, že je ve skutečnosti jedno, jakou sedačku si vybereme, zda červenou, či šedou a kde vystoupíme, ale všechno to představuje naší, legitimní cestu životem.

Kapela k vydání EP připravila i vtipné promo video, co mu říkáte?

Tagy Boží muka Kamil Danda

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Redakce
Týmová práce.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY