Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 14.03.2020 - 00:01

MXR Timmy Overdrive: butik za dostupnou cenu

V roce 2000 postavil návrhář Paul Cochrane ve své garáži první model overdrivu Tim, později následovaného menšími verzemi Timmy, které se řadí k etalonům dané kategorie efektů. Pedál zaujal i konkurenční značky, jejichž klony ale většinou nedosahovaly zvukových kvalit originálu. Trochu jinak se k této věci postavila firma MXR, která ke spolupráci na vývoji nového modelu Timmy CSP027 přizvala přímo Paula Cochranea.

Pro zavedenou a známou značku MXR byl Cochraneův souhlas k navázání spolupráce možná stejně překvapivý, jako pro jeho fanoušky. Vývojář se totiž vyhýbá větším marketingovým projektům, jde si vlastní cestou, dodnes nemá firemní web, nepublikuje na sociálních sítích, neposkytuje rozhovory, nekomunikuje přes email a snad jediný oficiální kontakt představuje nenápadný profil na myspace.com.

„Nechci dělat nic, co by bylo vnímáno jako vytváření falešné aureoly okolo mých produktů,“ okomentoval návrhář před lety svůj přístup. Klobouk dolů, pane Cochrane, lidí s vaší erudicí, kteří se ze svého jména nesnaží za každou cenu vytřískat absolutní maximum, už v této oblasti byznysu moc není.

Ale zpět k novince od MXR. Overdrive postavený na Cochraneově modifikovanému obvodu disponuje ovladači hlasitosti, gainu a dvoupásmových korekcí, kde basy jsou umístěny před zkreslovacím okruhem a výšky za ním, což oproti standardní ekvalizaci přináší rozdílné zvukové možnosti.

CSP027 je stejně jako starší Timmy v provedení V2 osazen také třípolohovým páčkovým přepínačem volícím mezi clippingovými mody a u footswitche bylo použito zapojení v režimu true bypass. Vzhledem k miniaturním rozměrům šasi je drive s proudovým odběrem pouhých 2.2 mA napájen výhradně 9V adapterem.

Kompaktní MXR Timmy Overdrive CSP027, náležející do prémiové edice Custom Shop, nabízí za cenu cca 130 dolarů transparentní, kultivovaný a dynamický zvuk, jehož kvalita odpovídá výrazně dražším butikovým modelům.

Tagy MXR MXR Timmy Overdrive

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY