Přejít k hlavnímu obsahu
MxPx nejsou žádná ořezávátka, svým nástrojům rozumí a vědí přesně, co z nich chtějí dostat. | Foto: Facebook umělce
MxPx nejsou žádná ořezávátka, svým nástrojům rozumí a vědí přesně, co z nich chtějí dostat. | Foto: Facebook umělce
Petr Adamík -

MxPx vsadili na jistotu bez větších překvapení

Pop punkoví klasici MxPx oslavili své třicáté výročí tím, že se zavřeli v Monkey Trench Studios, patřícímu jejich frontmanovi Miku Herrerovi, a během zhruba šesti měsíců dali dohromady třináctku nových skladeb. Ty nyní tvoří jejich v pořadí už jedenácté album, které dostalo název Find A Way Home a vyšlo na konci tohoto léta.

Kapela rozhodně nic nekomplikovala a na novince se věnuje tomu, co jí jde nejlíp, tedy energickému a svižnému skate pop punku. Proč taky na stará kolena zkoušet něco nového, když původní vzorec stále bezproblémově funguje. I po třiceti letech existence, s blížící se padesátkou na krku, umí být MxPx stejně rychlí a současně i nakažlivě melodičtí. 

MxPx se s ničím nemazlí a hned v Not Today se vrhnou na ďábelské tempo, které vás přenese rovnou do 90. let, kdy skate punk zažíval svůj boom. V následujících skladbách sice kapela trochu ubere na rychlosti, zato však přidá na hitovosti. Písní, jakou je například This Is What You Told Me, jsme v tomto žánru už slyšeli nespočet, když se toho ale zhostí zkušení borci, jakými MxPx bezesporu jsou, je vám to jedno a rádi si něco takového poslechnete znovu. Velkým plusem pak určitě je, že Herrerovy texty nejsou hloupé a zachycují určitou výpověď.

V Excuse My French opráší Herrera pár slovíček z francouzštiny a s popovkou Stay Up All Night by mohli washingtonští veteráni klidně zaútočit na přední příčky hitparád. Hned po ní ale následuje řádná sypačka Ready To Rage, při níž si nelze nevzpomenout na staré dobré Bad Religion. Instrumentálka Sunrise, v níž dosáhnou téměř surfařské atmosféry, nás naladí pro melancholickou When We Broke Through a v závěrečné Mistakes Will Be Made se nám svým způsobem snaží říci, že chybovat je lidské.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

MxPx vsadili na jistotu a vytáhli všechny osvědčené trumfy. Základem jsou samozřejmě popem inspirované melodie, punková rytmika a časté využívání harmonických vokálů. MxPx nejsou žádná ořezávátka, svým nástrojům rozumí a vědí přesně, co z nich chtějí dostat. Žádná ze skladeb vás sice vyloženě neposadí na zadek, vše je tak nějak předvídatelné, ale celou půlhodinku si poslechnete s radostí a ve finále odejdete s příjemným pocitem.

MxPx - Find A Way Home

MxPx – Find A Way Home

MxPx, 00:33:26

skate/pop/punk

70 %

Tagy MxPx Recenze alb

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Petr Adamík
V roce 1999 jsem spoluzakládal punk'n'rollovou kapelu Degradace, se kterou to táhnu dodnes. Již několik let pracuji v hudebninách Hudební Svět a před nějakým časem jsem se ke všemu rozhodl, že bych chtěl o muzice i psát (Rock…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY