Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 12.07.2018 - 00:01

Moog zvažuje přesunutí výroby mimo území USA

Poté, co americký prezident Donald Trump oznámil, že kromě oceli a hliníku zdraží celní přirážkou také dovoz dalšího zboží z Číny, týkající se celkem 818 produktových kategorií v přibližném ročním objemu 34 miliard dolarů, bylo jasné, že tento krok se dotkne i hudebního průmyslu. První tradiční značkou, která v této návaznosti oficiálně přiznala blížící se problémy, je firma Moog Music, jejíž vedení začíná reálně uvažovat o přenesení části výroby mimo území Spojených států.

Hlavním problém z pozice Moogu je v tom, že Trumpova vláda chce uvalit dovozní daň ve výši 25 procent také na součástky, obvody a další komponenty, které známý výrobce syntezátorů odebírá od čínských dodavatelů, což jej z hlediska koncových cen samozřejmě zásadně znevýhodní oproti konkurenci.

Navíc pro Moog není stoprocentním východiskem ani odběr potřebných produktů od výhradně domácích firem, jejichž výrobky jsou oproti nabídkám ze zámoří o třetinu dražší, nehledě na to, že některé speciální součástky by byla společnost stejně nucena i nadále objednávat v Asii.

Představenstvo a zaměstnanci firmy se proto rozhodli poslat kongresmanům a státním zástupcům dopis, v němž je upozorňují, že chystané celní opatření drasticky zvýší náklady na výrobu nástrojů a společnost bude nucena buď propustit část zaměstnanců, nebo přemístit výrobu do zahraničí. V dopise mimo jiné argumentují také faktem, že i plošné spoje a další součástky z americké produkce využívají čínské suroviny, takže firmu poškodí také první ustanovení vztahující se na importované kovy.

Firma Moog Music s více než 60 letou tradicí je průkopníkem v oblasti syntezátorů a ve své továrně sídlící v Ashevillu (Severní Karolína) zaměstnává stovku pracovníků. Kromě dnes opět oblíbených modulárních vintage synthů zdobí její historii např. modely Moog Sonic Six, Polymoog, Taurus, Prodigy, Opus, Rogue nebo novější série Voyager XL, Theremini, Mother či DFAM.

Tagy Moog
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY