Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Čt, 12.11.2015 - 00:01

Modelová řada 2016 bude u Gibsonu ve dvou verzích

Společnost Gibson se rozhodla poměrně razantně změnit nabídkové portfolio kytar z nové výrobní řady roku 2016. Základní kolekci nástrojů pro rok 2016 zatím tvoří 14 modelů, ale každý z nich bude vyráběn ve dvou verzích: v dostupnější variantě Traditional a luxusní řadě High Performance. Cenový rozdíl mezi těmito verzemi by se měl u jednotlivých modelů pohybovat okolo 350 dolarů.

Jak je patrné z názvu, řada Traditional (nástroje označeny písmenem T) představuje typické pojetí designu, materiálu i komponent jak je známe z klasických sérií vyráběných už pěknou řádku let - mahagonový základ s bombírovaným javorovým topem a lepený, mahagonový nebo javorový krk s palisandrovým, popř. ebenovým hmatníkem s šířkou 43 mm na nultém pražci a 57.5 mm na 22. poloze.

Luxusnější varianta High Performance bude vyráběna z výběrového dřeva a javorové topy mají mít bezchybnou a výraznou kresbu v kvalitě AAA nebo AAAA. Na spojnici krku a těla zmizela patka, která je nahrazena ergonomickým spojem Fast Access, jenž umožňuje levé ruce pohodlně dosáhnout i do vyšších poloh.

Titanový nultý pražec má nastavitelnou výšku, šířka hmatníku se posunula na 44.3 mm (0. pr.) až 58.6 mm na 22. pražci. Radius je proměnlivý a polohové značky tvoří intarzie z pravé perleti. Hlavy nástrojů jsou osazeny automatickým ladicím systémem G-Force, třípolohový switch má tichý chod, výstupní jack je pro lepší přenos signálu pozlacen a část pájených spojů elektroniky byla nahrazena tzv. DIP terminály s životností až 150 cyklů, takže např. snímače můžete měnit bez použití pájky.

Do výrobcem v současné době inzerované novinkové řady 2016 T/HP patří kytary typu Les Paul CM, Studio Faded, 50 Tribute, Studio, 60 Tribute, Traditional a Standard, esgéčka Special, Faded, Standard a Standard P-90, Firebird V, Explorer a Flying V.

Pokud jste zastánci klasiky, tak asi sáhnete po některém z nástrojů řady Traditional, naopak hráčům vyžadujícím větší pohodlí při hře (spoj Fast Access), detailní nastavení dohmatu (stavitelný nultý pražec) nebo používajícím více různých ladění (automat G-Force) by mohla vyhovovat spíše série High Performance - navíc příplatek na hranici 350 dolarů není vzhledem k cenám většiny základních modelů nijak přehnaně vysoká částka.

Tagy Gibson
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY