Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Modelingová komba Peavey Vypyr X 1/2/3

Na celosvětový trh se konečně dostávají kytarová komba Peavey z třetí generace modelingových aparátů Vypyr, zastoupená modely Vypyr X1, X2 a X3, která na portálu YouTube firma Peavey Electronics premiérově představila už v průběhu července. Zatím poslední evoluce finančně dostupných komb dostala kromě aktualizovaného designu také nové presety, vylepšenou akustickou sekci a především zdokonalenou analogově-digitální hybridní technologii TransTube, jež by měla ještě reálnější formou emulovat zvuk klasických elektronek.

Série Vypyr X, postavená na koncepci předchozí kolekce Vypyr VIP (Variable Instrument Performance), umožňuje použít některé z těchto komb jak pro elekrickou či akustickou kytaru tak i pro baskytaru, což se při výběru toho správného modelingového aparátu může ukázat jako klíčová vlastnost pro multiinstrumentalisty nebo majitele malých domácích studií.

Všechny modely disponují analogovou zkreslovací jednotkou a u zvoleného presetu lze využít řetězec až pěti efektů (X1 pouze 4 efekty). K intuitivnímu ovládání napomáhá tzv. WYSIWYG systém, kdy se při změně předvolby mění i podsvícení diodových prstenců okolo potenciometrů, takže uživatel má okamžitou vizuální kontrolu pozic jednotlivých ovladačů zesilovače.

Oproti konkurenčním výrobcům, kteří úpravu a přístup ke skrytým funkcím ponechávají na doprovodné softwarové aplikaci, nabízí série Vypyr X plnou editaci všech parametrů přímo v zesilovači. Vedle optimalizace vstupního okruhu s nástrojovými mody, simulací celé řady známých zesilovačů a dostatečného počtu efektů zde najdeme také looper ovladatelný volitelným kontrolerem Sanpera.

Nechybí sluchátkový výstup sloužící zároveň k nahrávání, konektor Aux In pro připojení externího audio zdroje a samozřejmě USB port. Verze X2 a X3 disponují i bezdrátovým Bluetooth modulem kompatibilním s platformou iOS. Kabinety s polootevřenou konstrukcí prošly modifikací, napomáhající k lepší projekci nízkých pásem.

Základní specifikace komb ze série Peavey Vypyr X

Vypyr X1: výkon 20W RMS / 8 Ohm, repro 1 x 8“, 4 nástrojové mody, 16 uživatelských presetů, 36 modelů aparátů (6 akustických + 6 basových), 12 stompbox efektů s duálním parametrem, globální reverb a delay, rozměry 40.64 x 23.37 x 22.04 cm, hmotnost 8 kg

Vypyr X2: výkon 40W RMS / 8 Ohm, repro 1 x 12“, 10 nástrojových modů, 16 uživatelských presetů, 36 modelů aparátů (6 akustických + 6 basových), 12 stompbox efektů s duálním parametrem (celkem 25 efektů), globální reverb a delay, rozměry 38 x 21.6 x 42.1 cm, hmotnost 11.8 kg

Vypyr X2: výkon 100W RMS / 8 Ohm, repro 1 x 12“, 10 nástrojových modů, 400 uživatelských presetů, 36 modelů aparátů (6 akustických + 6 basových), 12 stompbox efektů s duálním parametrem (celkem 25 efektů), globální reverb a delay, displej, výkonová brzda Power Sponge (1 – 100 %), konektor MIDI In 8-pin, rozměry 48.2 x 25.4 x 49.7 cm, hmotnost 14 kg

Oficiální ceny hybridních komb Peavey Vypyr X byly výrobcem nastaveny v následujících relacích: Vypyr X1 – cca 200 dolarů, Vypyr X2 – cca 300 dolarů, Vypyr X3 – cca 400 dolarů.

Tagy Peavey Peavey Vypyr X 1/2/3

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY