Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - So, 02.05.2020 - 08:00

Mikrotonální Lego-kytara s flexibilními pražci

Mikrotonální kytary s pražci rozmístěnými tak, aby umožňovaly i hraní menších než půltónových intervalů, téměř žádná z tradičních značek standardně nenabízí. Nástroj tohoto typu lze objednat u některých malovýrobců, kteří pražce různě vytvarují, nebo k původnímu osazení přidají pražce nové. Méně tradiční a z určitého pohledu i flexibilnější řešení přináší nápad tureckého kytaristy Tolgahana Cogulua, jenž pro stavbu mikrotonální akustiky využil díly ze stavebnice Lego.

Základem konceptu je konvenční akustická kytara doplněná hmatníkem vytvořeným pomocí 3D tiskárny. Hmatník s Lego-bloky s kulatými výstupky, na které se nasazují plastové segmenty zastávající funkci pražců, poskytuje řadu měnitelných poloh, takže hráč není limitován pevnou konstrukcí a nastavení jednotlivých semitónů může volit podle potřeby. Výsledek dvouletého vývoje může posoudit na přiloženém videu.

Tagy Lego-kytara
Na Frontmanovi mám na starosti zejména sekci novinek a nástrojovky známých muzikantů. Léta hraju v různých kapelách na kytaru a hru na tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY