Přejít k hlavnímu obsahu
Leon -

Mikrofony UA Sphere LX a DLX emulují modely klasických značek

Firma Universal Audio, renomovaný americký výrobce studiové techniky, představila dvojici modelingových mikrofonů s označením Sphere LX a Sphere DLX, které jsou schopny emulovat zvukové vlastnosti etalonů značek AKG, Sony, Neumann, Telefunken apod. Oba kondenzátorové modely s velkomembránovou duální pozlacenou kapslí využívají pokročilou technologii společnosti Townsend Lab, kterou Universal Audio v loňském roce převzala pod svá křídla.

Díky kompatibilnímu plug-inu Sphere (nativní a DSP) lze přesně napodobit charakteristiku nejžádanějších vintage i moderních mikrofonů. Software umožňuje plynule měnit různé virtuální modely i jejich nastavení, jako je směrový pattern či proximity efekt, což z novinek od UA činí flexibilní studiové mikrofony vhodné pro záznam jakéhokoliv audio zdroje.

Varianta Shere DLX vychází z modelu Townsend Sphere L22 a nabízí celkem 38 emulací klasických studiových mikrofonů, přičemž jejich specifikace a parametry je možno editovat i po pořízení záznamu, a to včetně režimu Dual, určeného pro vytváření mixu více typů mikrofonů.

Finančně dostupnější verze Sphere LX převzala od luxusněji pojaté varianty DLX celou řadu funkcí, k dispozici je tentokrát modeling dvacítky známých mikrofonů a nechybí ani zmíněná následná úprava nastavení a další editace různých úrovní či hodnot.

Navíc pokud uživatel vlastní kartu ze série Universal Audio Apollo, může s pomocí těchto mikrofonů nahrávat nebo monitorovat s téměř nulovou latencí a v případě verze DLX také snímat nástroje ve stereu s jedním mikrofonem. Připraveny jsou samozřejmě i presety optimalizující nahrávku s ohledem na akustiku dané místnosti, což uvítají především majitelé domácích studií, kde je kvalitativní úroveň akustiky prostoru často výrazně limitována. Příslušná aplikace IsoSphere obsahuje předvolby přizpůsobené pro všechny typy nahrávek, od presetu „ložnicového“ studia až po oblíbené izolační filtry sE Reflexion Filters, Aston Halo, Kaotica Eyeball atd.

„Díky našim zkušenostem s analogovým modelingem pro platformu pluginů UAD a technologií Chrise Townsenda (Townsend Lab) v oblasti reprodukce zvuku vyhledávaných studiových vintage mikrofonů jsme věděli, že jsme na stopě něčeho výjimečného,“ řekl Bill Putnam Jr., generální ředitel a zakladatel společnosti Universal Audio. „S přidáním nových modelů UA Sphere do naší řady mikrofonů můžeme legendárním zvukem inspirovat ještě více tvůrců.“

Oficiální cena mikrofonu Universal Audio Sphere LX se pohybuje těsně pod hranicí 1000 dolarů, varianta Sphere DLX vyjde na cca 1500 dolarů. Součástí dodávky u Sphere LX je XLR kabel dlouhý 3 m, stojanový držák a převozní pouzdro. DLX přidává profesionální shockmount a délka přiloženého kabelu činí 7.6 m.

Tagy Universal Audio Universal Audio Sphere LX Universal Audio Sphere DLX

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY