Přejít k hlavnímu obsahu
Stanley -

Meinl Headliner: sada cong pro nenáročné

Německá firma Meinl, patřící mezi špičku ve světě perkusí, nemyslí ve své produkci jen na profesionální hudebníky, ale i na ty poloprofesionální či začínající. Ani v této kategorii ale nenabízí málo muziky za málo peněz. Důkazem budiž congo sada Meinl HC512NT.

Zakoupením této sady získáváte nejen dvě conga o rozměru 11" (Quinto) a 12" (Conga) (27,9 a 30,5 cm), ale i veškerý potřebný hardware v podobě dvou výškově nastavitelných stojanů a ladícího klíče, což je zejména pro zmíněné začátečníky jistě velké plus.

Obě conga jsou vyrobena z kaučukového dřeva (rubber wood neboli gumovník) a jsou tradičně lepená z laťových segmentů. Lepení na vnější straně je provedeno velmi čistě, hladce a působí kompaktním dojmem, což už bohužel tak úplně neplatí při pohledu do útrob conga, kde jsou přeci jen nějaké ty drobné nedodělky v opracování k nalezení, ale nejedná se o nic, co by zásadně ovlivňovalo výsledný zvuk, nebo snad dokonce ohrožovalo hratelnost či životnost nástroje.

Na spodní hraně jsou Conga opatřena gumou, která chrání nástroj při odložení mimo stojan. Barevné provedení je Natural a conga jsou lakována tenkou vrstvou lesklého laku. Černěný ocelový hardware sestávající jednak ze stojanů a jednak z ladících obručí vypadá celkem odolně a bytelně. Zaoblené ladící obruče jsou o síle 2mm, samotné napínací mechanismy pak mají sílu 8mm. Ozvučná blána je z pravé buvolí kůže a její ladění funguje bezproblémově a hladce. Bylo tedy snadné experimentovat s laděním a hledat zvuk, který by této sadě nejvíce "seděl".

Conga se sice rozehrála až při poměrně velkém utažení blány, ale výsledný zvuk stál za to a ozývaly se v něm i některé jemné nuance známé z mnohem dražších řad. Při hře na střed se ozýval plný, teplý, basový zvuk se středně dlouhým dozvukem a naopak slapový zvuk hraný při okraji blány byl jasný, ostrý a krátký. Jednoznačně bych tedy doporučoval volit při hře na tato conga vyšší ladění. Zde je asi nejvyváženější poměr mezi délkou a sílou tónu, navíc s příjemnou celkovou barvou. Při povolení blan zněl slapový zvuk sice stále ještě použitelně, navíc se v něm o poznání slyšitelněji ozýval příjemný hall, ale při hře na střed již zněl basový zvuk jakoby ochable s náznakem "plácnutí".

Patříte-li tedy mezi začátečníky, příležitostné hráče, či poloprofesionály, kteří se chtějí věnovat afro-kubánským rytmům, a přemýšlíte o zakoupení nějaké takové sady, Meinl vám nabízí za rozumnou cenu jedenácti tisíc slušně zpracovaný a velmi dobře hratelný set. Ostatně jména jako např. Louis Conté, Juan Alamo, William Thompson a z našich končin třeba Miloš Vacík či Tokhi mluví za vše a mohou vám být dobrou inspirací: nejen co se týče hry samotné, ale třeba i při výběru nástroje.

Tagy meinl

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Stanley
Mé muzikantské motto: "Když se ti něco nelíbí, tak to nehraj. Ale nejdřív se to pořádně nauč..."
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY