Přejít k hlavnímu obsahu
Z emocionálního rytmu kreslí Mastodon podivuhodné hudební vize. | Foto: Cesar Soto 2011
Z emocionálního rytmu kreslí Mastodon podivuhodné hudební vize. | Foto: Cesar Soto 2011
Martin Hošna - St, 10.11.2021 - 12:00

Mastodon nacházejí ve ztrátě a smutku vlastní krásu

Mastodon začali svoji hudební kariéru zuřivým sludge metalem, který během dvou desetiletí přetavili do pohádkově smutných kompozic plných pestrých žánrových odboček. Jejich krasosmutnění pokračuje i na dvojalbu Hushed and Grim, pravděpodobně nejambicioznějším prog-opusu, jaký dosud vytvořili.

Řada fanoušků tajně doufá, že se Mastodon vrátí ke svým kořenům a vytvoří další agresivní nářez typu Leviathan (2004) nebo Blood Mountain (2006). Pánové Brent Hinds, Troy Sanders, Bill Kelliher a Brann Dailor ale svůj styl komplexně změnili a muzikantsky vyrostli. Již na Crack The Sky (2009) se čtveřice muzikantů začala více zaměřovat na rockový zvuk, byť s mnoha žánrovými odbočkami.

Deska Hushed and Grim je slavnostním nářkem i oslavou ztráty. Smrt je jen začátkem míru, emocionální a láskyplná cesta do další fáze bytí. Již v minulosti se Mastodon museli vypořádat se ztrátou svých bližních. Smrt sestry bubeníka Branna Dailora určovala těžkopádný zvuk desky Crack The Sky, ztráta Hindsova bratra se podepsala na albu The Hunter, manželčin boj s rakovinou prožíval baskytarista Troy Sanders na Grammy ověnčené desce Emperor Of Sand. Hushed and Grim je věnovaná zesnulému manažerovi kapely Nicku Johnovi.

Přes devadesát minut hudby nabízí uzlovité riffy, progové postupy i katarzní kytarové výbuchy na konci skladeb. Zármutek v hudbě prosakuje díky melancholické melodičnosti, kvílivým sólům a zkresleným basovým linkám. Hutné akordy a kytarové postupy se masivně zarývají do hrudi, záludně podmaňují podvědomí a nutí do opakovaného poslechu.

Otvírák Pain With An Achor neuroticky skáče v bravurních modulacích, následující The Crux s hororovým intrem je nejrychlejší skladbou dvojalba, plná drsné metalové intenzity. Skladba The Beast je vokální tanec na pozadí bluesových riffů, zatímco píseň Skeleton Of Splendor psychedelicky pláče v bohaté disonantní instrumentaci a v zadumaných verších. Závěrečná Gigantium je radostná epopej, euforický triumf matoucích riffů a smířlivé zlosti.

Co na nahrávce oceníte jako muzikanti?

Mastodon opět excelují, dál se vyvíjí a unikátně rozvíjejí svůj styl. Jak roste jejich muzikantská zručnost, roste i vokální zdatnost. Kromě Sandersova drsného chrapláku dostává značný prostor vokál Branna Dailora, který jinak platí za jednoho z nejlepších bubeníků současnosti. Kytarová souhra nezní nikdy jednotvárně nebo příliš pravidelně, přestože se skladby většinou drží ve 4/4 taktu. Pohlcuje ušní bubínky nečekanými vibraty, trsáním, pouhými úhozy či ztlumením dlaně. Z emocionálního rytmu kreslí Mastodon podivuhodné hudební vize, z tónů a melodií kouzlí na otevřených strunách nesmrtelné riffy. Je to hudba, která posluchače nutí se zatajeným dechem čekat, co se stane dál.

 Strom, do něhož vcházejí lidské duše, když člověk zemře, zdobí desku Hushed and Grim

Mastodon – Hushed and Grim

Reprise Records 1h 26 min

Prog/heavy metal

90 %

Tagy Mastodon
Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY