Přejít k hlavnímu obsahu
Zdroj: youtube.com
Zdroj: youtube.com
Jan Hamerský -

Martin Ed Sheeran 3 Divide Signature Ed.: ztělesnění odolnosti

Martin, jak víme, vznikl roku 1833. Kvůli tomu ale jeho konstruktéři nezamrzli v čase. Přinejmenším Martin Ed Sheeran 3 Divide Signature Edition je veskrze současný nástroj, který přežije běsnění i toho nejzuřivějšího písničkáře.

U této kytary vzácně ekonomie ladí s ekologií. Obdobně jako u prapůvodního „Martínka“ LX1E se dřevem dost šetřilo. Tříčtvrteční Jumbo je už z podstaty kompromis mezi kytarou a ukulele. A pak ze dřeva jsou vlastně jen sitkový dekl s kolkem Děleno (Divide) a březový krk. Obojí patří mezi levná a dostupná dřeva, která se těží řekněme ohleduplnějším způsobem.

Jinak ve stavbě kytary jasně převládají syntetické materiály a důraz na extrémní odolnost, patrné i z drobností typu nultý pražec z umělého kamene nebo načerno natřené ladicí mechaniky. Pod tapetou na lubech a zadní desce se skrývá vysokotlaký laminát. Kobylka a především hmatník jsou zase z Richlitu, který zaručuje, že středně tvrdý březový krk se hned tak neohne.

Obojí vydrží věky a od exkluzivních dřevin, výběrového východoindického palisandru a ebenu, je zrovna jako javorové a palisandrové hmatníky rozeznáte spíš po hmatu než sluchu. „Martínek“ se totiž chvěje vskutku
mocně a taky zní jako lepší elektroakustický nástroj. A kdyby to na Glastonbury přeci jen nestačilo, v ozvučnici najdete piezo.

Nástroj sedne komukoliv, komu se líbí ukulele, ale je mu zatěžko se drtit nové prstoklady. Rozměry kytary (včetně menzury 584mm) jsou zkomprimované tak akorát, aby spíš šetřili místo v dodávce než na herním komfortu.

MARTIN Ed Sheeran 3 Divide Signature Edition nástroj do hudební přípravky pouze připomíná. Ve skutečnosti tento kompaktní elektroakustický nástroj přestojí zacházení čtyřletého dítěte, puťák v Českém Ráji, dovolenou v Thajsku i dlouhou koncertní šňůru. Kolik výrobců kytar do dvaceti tisíc může tvrdit něco podobného?

Tagy Martin Guitars MARTIN Ed Sheeran 3 Divide Signature Edition Ed Sheeran Martin Ed Sheeran

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Jan Hamerský
/*1988/ Když se v patnácti rozhodoval, co dál dělat, psaní byla jasná volba. V devatenácti si to rozmyslel. Přišlo mu, že to dějiny píšou příběhy. Pak zjistil, že to jsou vítězové a dal se k poraženým. Historii i tak vystudoval a tři roky ho živila, než od ní zběhl. Stalo se t…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY