Přejít k hlavnímu obsahu
mbx -

Markbass Super Synth: basa jako syntezátor

Nevím, jak vy, pánové a dámy vládnoucí hromy a blesky basového tónu, ale já vždy toužil po mohutných syntetických zvucích kláves. Baskytara je skvělý nástroj, ale prostě z ní nedostanete ony šťavnaté synťákové zvuky à la Moog, Korg Wavestation či Yamaha DX7. Několik pokusů o simulaci klávesovo-syntetických zvuků pro baskytaru tady už bylo, ale vždy s nějakou tou mouchou, která znemožňovala plnohodnotné uplatnění pedálu.

Markbass Super Synth promění vaši basu v syntezátorové monstrum – unikátní zvuky a žádné zpoždění při rozeznávání hraných tónů. Druhou skvělou funkcí je oktáver, kdy můžete volit nejenom z oktávy dolů, ale i nahoru a máte na výběr ze tří presetů. Ovládání je řešeno pomocí čtyř chytře zapuštěných potenciometrů, přehledného digitálního displeje a tří přepínačů. Potenciometry nastavují funkce vstupní citlivosti, frekvence/oktáva nahoru, tónové clony/oktávy dolů a hlasitosti/poměru. Přepínačem vlevo se pohybujete buď mezi devíti synth nebo třemi oktáver presety. Prostřední přepínač spouští/vypíná efekt a přepínačem vpravo si volíte buď synth nebo oktáver režim.

Na zadním panelu máte jeden vstup (6,3mm jack) a dva výstupy pro stereo hraní. Můžete samozřejmě hrát i mono při použití pouze jednoho výstupu. Potěší přiložený 12V adaptér, na který krabička běží a také možnosti, které vám poskytuje připojení k počítači pomocí USB kabelu. Na stránkách markbass.it si poté můžete stáhnout editovací software k efektu a tvořit si vlastní zvukové banky, upravovat presety a stahovat aktualizace. Třešničkou na dortu je true bypass, takže váš signál není nijak zkreslen či modifikován při průchodu obvody efektu.

Super Synth patří do vyšší cenové kategorie efektových pedálů, ale vezměte v úvahu, že dostáváte opravdu špičkové, unikátní zvuky, dva pedály v jednom (synth plus oktáver) a také jeden z mála pedálů na trhu, které umí hrát bláznivé zvuky, ale přitom je vysoce praktický a použitelný do mnoha hudebních stylů a přátelský pro různé hráčské techniky. Ostatně více než tisíc slov vám pomůže poslech demo nahrávky. Natáčeno přes zvukovou kartu Steinberger CI2 na basu Yamaha BB2025X bez postprodukce, takže to co slyšíte, jsou pouze zvuky Super Synth s baskytarou přímo zapojenou do zvukovky.

Zvukové ukázky:

Tagy Markbass Markbass Super Synth

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

mbx
Marek Bero
Autor série knih Baskytarová posilovna & Bass Gym 101, baskytarista, lektor, audio-vizuální manažer, hudební PR & manipulátor spodních frekvencí ve Velké Británii & Evropě. baskytarovaposilovna.cz
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY