Přejít k hlavnímu obsahu
Mix kytarové techniky Stevie Ray Vaughena, Dimebaga Darrella či Kirka Hammetta je tu jen okrajový; Mark už dávno vytvořil vlastní školu. | Foto: Live Nation
Mix kytarové techniky Stevie Ray Vaughena, Dimebaga Darrella či Kirka Hammetta je tu jen okrajový; Mark už dávno vytvořil vlastní školu. | Foto: Live Nation
Martin Hošna -

Mark Tremonti zní na nové desce grandiózněji než kdy předtím

Slušnou porci riffů, kovové lyriky a pestrých melodií servíruje na své páté sólové řadovce Mark Tremonti, kytarový mág kapel Creed nebo Alter Bridge. Grandióznější přístup a vypravěčský styl se mu na novince Marching In Time vyplatil.

Mark Tremonti, který boural americkou hitparádu na přelomu devadesátek a nultých let s hity jako My Own Prison, Torn či My Sacrifice, se již dávno etabloval na hudební scéně s kapelou Alter Bridge, kterou založil s bývalými členy Creed a hudebním chameleonem Mylesem Kennedym. Jeho sólová tvorba dosud jela spíše na bázi optimistického heavy rocku, oduševnělých kytarových riffů a nesmělého vokálu. Zrovna ten ale na Marching In Time nabyl na narativnosti i na naléhavé lyričnosti.

Jako zpěvák Mark Tremonti roste, jako autor hudby také. Z jeho ostré kytarové hry srší syrové emoce, jeho metalový přístup s výraznou basovou linkou má neodolatelnou atmosféru agresivity. Záchvaty chaosu a klidu se ve skladbách ledabyle střídají. Podmanivé vokální pasáže chytře zapadají do konceptuální kompoziční techniky.

V otvíráku ve A World Away je slyšet mírný numetalový nádech. Brilantní kombinace melancholie i vzteku pokračuje v dalších písních, kde je jasně slyšet thrashmetalová škola z 90. let, ale i progresivní fígle z dílny Dream Theater. Hardrockový hlas tématicky pláče ve středním tempu – vyloženě milostné balady nebo pohřební elegie tu těžko hledat. Pečlivě zkomponované skladby Let That Be Us a Not Afraid To Lose ohledávají hranice mainstreamu. V pomalejších a výrazně intimnějších polohách neztrácí Tremonti půdu pod nohama, ale nabízí propracované aranže bez zbytečných tónů navíc.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Rozverné riffy či vlnívá sóla nejsou u Marka Tremontiho na úkor písní. Power metal by se v jeho rukou mohl se ctí svléknout do akustického naha a stejně by měl uhrančivou sílu. Vzory má ale značně odlišné, snad proto platí za jednoho z nejzručnějších a nejinspirativnějších kytaristů současnosti. Mix kytarové techniky Stevie Ray Vaughena, Dimebaga Darrella či Kirka Hammetta je tu jen okrajový; Mark už dávno vytvořil vlastní školu – s přesnými arpegii, prstokladem a špičkovými riffy. Také díky používání vlastního specifického ladění a neobvyklým sólům je Tremonti prvotřídním muzikantem, jehož signature PRS kytara s výstupem vysoko na kobylce dokáže divy.

tremonti

Tremonti – Marching In Time

Napalm Records 58:51

Heavy rock/metal

80 %

Tagy Mark Tremonti PRS Mark Tremonti Baritone Alter Bridge Creed

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY