Přejít k hlavnímu obsahu
Mix kytarové techniky Stevie Ray Vaughena, Dimebaga Darrella či Kirka Hammetta je tu jen okrajový; Mark už dávno vytvořil vlastní školu. | Foto: Live Nation
Mix kytarové techniky Stevie Ray Vaughena, Dimebaga Darrella či Kirka Hammetta je tu jen okrajový; Mark už dávno vytvořil vlastní školu. | Foto: Live Nation
Martin Hošna - St, 06.10.2021 - 08:00

Mark Tremonti zní na nové desce grandiózněji než kdy předtím

Slušnou porci riffů, kovové lyriky a pestrých melodií servíruje na své páté sólové řadovce Mark Tremonti, kytarový mág kapel Creed nebo Alter Bridge. Grandióznější přístup a vypravěčský styl se mu na novince Marching In Time vyplatil.

Mark Tremonti, který boural americkou hitparádu na přelomu devadesátek a nultých let s hity jako My Own Prison, Torn či My Sacrifice, se již dávno etabloval na hudební scéně s kapelou Alter Bridge, kterou založil s bývalými členy Creed a hudebním chameleonem Mylesem Kennedym. Jeho sólová tvorba dosud jela spíše na bázi optimistického heavy rocku, oduševnělých kytarových riffů a nesmělého vokálu. Zrovna ten ale na Marching In Time nabyl na narativnosti i na naléhavé lyričnosti.

Jako zpěvák Mark Tremonti roste, jako autor hudby také. Z jeho ostré kytarové hry srší syrové emoce, jeho metalový přístup s výraznou basovou linkou má neodolatelnou atmosféru agresivity. Záchvaty chaosu a klidu se ve skladbách ledabyle střídají. Podmanivé vokální pasáže chytře zapadají do konceptuální kompoziční techniky.

V otvíráku ve A World Away je slyšet mírný numetalový nádech. Brilantní kombinace melancholie i vzteku pokračuje v dalších písních, kde je jasně slyšet thrashmetalová škola z 90. let, ale i progresivní fígle z dílny Dream Theater. Hardrockový hlas tématicky pláče ve středním tempu – vyloženě milostné balady nebo pohřební elegie tu těžko hledat. Pečlivě zkomponované skladby Let That Be Us a Not Afraid To Lose ohledávají hranice mainstreamu. V pomalejších a výrazně intimnějších polohách neztrácí Tremonti půdu pod nohama, ale nabízí propracované aranže bez zbytečných tónů navíc.

Co na desce oceníte jako muzikanti?

Rozverné riffy či vlnívá sóla nejsou u Marka Tremontiho na úkor písní. Power metal by se v jeho rukou mohl se ctí svléknout do akustického naha a stejně by měl uhrančivou sílu. Vzory má ale značně odlišné, snad proto platí za jednoho z nejzručnějších a nejinspirativnějších kytaristů současnosti. Mix kytarové techniky Stevie Ray Vaughena, Dimebaga Darrella či Kirka Hammetta je tu jen okrajový; Mark už dávno vytvořil vlastní školu – s přesnými arpegii, prstokladem a špičkovými riffy. Také díky používání vlastního specifického ladění a neobvyklým sólům je Tremonti prvotřídním muzikantem, jehož signature PRS kytara s výstupem vysoko na kobylce dokáže divy.

tremonti

Tremonti – Marching In Time

Napalm Records 58:51

Heavy rock/metal

80 %

Tagy Mark Tremonti PRS Mark Tremonti Baritone Alter Bridge Creed
Martin Hošna
Hudba mě provází celý můj život, snad proto, že ji beru jako „univerzální řeč“ všech. Miluju jakoukoli, která útočí na solar, a je jedno, jestli je to lidovka, hard rock, grind core nebo jazz. minulost: • v zajetí klasické hudby až do dospělého vysokoškolského věku, houslové…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY