Přejít k hlavnímu obsahu
JTK -

Mark Ramsay: Nevidím nic, co by vyčnívalo

Jaká je nová akustická řada Paramount od Fender? „Je to něco vrcholného, nejlepšího a definitivního. Navíc má konotace na slavné časy hudby a umění počátku dvacátého století,“ říká Mark Ramsay, evropský produktový manažer Fender, který má tuto řadu na starosti. Ptal jsem se přímo u zdroje.

Můžeš představit kytary Fender Paramount těm, kteří o nich zatím neslyšeli?

Jde o sérii celomasivních kytar vyrobených podle přísných specifikací Fender. Jejich úkolem je nabízet hráči co nejlepší zvuk, ať budou hrát pouze akusticky i s aparátem (v případě elektroakustických modelů). A jsou designované tak, aby se na ně dobře hrálo, pohodlně seděly v ruce a byly krásné na pohled.

Fender je legendární pro své elektrické kytary a basy. Je série Paramount něčím totálně novým, nebo navazuje na nějaké předchozí Fender série?

Kytary Paramount si půjčují různé prvky z různých období. Ze čtyřicátých let pochází jejich logo, na šedesátá léta navazuje design rozety, lemování i kouřový pickguard. Sedmdesátými lety je pak inspirovaný tvar hlavy a kobylky. Takže lze říct, že kytary Paramount v sobě mají hodně silnou DNA Fenderu.

Zaujala mě mahagonová série. Proč na tohle dřevo nedáte dopustit?

Nijak víc než jakýkoliv jiný výrobce kytar. Je to historicky etablovaný a ověřený materiál běžně používaný na krky, zadní desky a luby. Zákazník si může vybrat mezi variantami celomahagonových kytar, mahagonu se smrkovou přední deskou a palisandru se smrkovou přední deskou.

Kdo je ideální cílovou skupinou pro Fender Paramount? Komu bys ji doporučil?

Komukoliv od začátečníků po profíky. Ideálním kandidátem jsou podle mě hudebníci typu ‘singer/songwriter’.


Popsal bys kytary Paramount spíše jako moderní, nebo vintage nástroje?

Najdeme na nich znaky obou skupin. Co se týče „hratelnosti“, tak tam spíše odpovídá ta specifikace „modern“, ovšem po designové stránce na nich najdeme spoustu Fender vintage znaků.

Hodně mě zaujaly hlavně kytary typu Parlor a Triple-0. Jak bys popsal jejich zvuk?

Všechny mají velmi osobitý zvuk. Zvuk dreadnoughtu je typicky „velký“ a mohutný, vhodný pro trsátko i hru prsty. Triple-0 je oproti němu jemnější a vyváženější. Naše Parlorky mají průrazné střední frekvence, které skvěle prolezou přes kapelu. Jakou z kytar vybrat záleží na každém hráči. Velký vliv má samozřejmě také kombinace materiálů. Například Triple-0 z kombinace mahagonu a smrku bude znít jinak než celomahagonová kytara. Za zmínku také stojí, že každý preamp je optimalizovaný pro typ kytary, v jaké je zabudován.

Co považuješ za největší úspěch těchto kytar?

Nevidím nic, co by vyčnívalo. Všechny prvky společně zapadají a dohromady fungují skvěle.

Pokud by sis mohl vybrat jednu kytaru z těchto sérií, která by to byla?

Každý samozřejmě má jiný vkus, styl a potřeby. Mně osobně se líbí Triple-0 PM-3 Standard, která má mahagonovu zadní desku i luby a smrkovou přední desku. Pro mé ucho a herní styl zní velmi vyrovnaně.

Tagy Fender Paramount Fender Mark Ramsay

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

JTK
JTK
Zástupce šéfredaktora Frontman.cz. Copywriter v Kytary.cz Bassist/Rapper Kapely Five O'Clock Tea (5OT) a B.U.M Born to be LOUD FB: Jan Krčmář Instagram:…
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY