Přejít k hlavnímu obsahu
Leon - Po, 10.05.2021 - 10:00

Mandolína a banjo Tanglewood TWMF VS/E a TWB18 M5

Firma Tanglewood vyrábí kromě elektrických a akustických kytar a baskytar také další typy nástrojů, využitelných především ve folku, klasickém country, bluegrassu a příbuzných žánrech. Do této kategorie spadá i mandolína TWMF VS/E a banjo TWB18 M5 z edice Union, které jsou sice primárně určeny začínajícím nebo středně pokročilým hráčům, ale kvalitou provedení a zvukovými vlastnostmi mohou zaujmout i náročnější hráče.

Mandolína disponuje korpusem ve stylu Basic Scroll Cutaway, zadní deska a luby jsou vyrobeny z lípy, pro stavbu horní ozvučné desky s rezonančními F otvory byl vybrán osvědčený smrk, mahaganový krk je kombinován s hmatníkem Techwood nabízejícím 24 pražců a ořech široký 30 mm. Nástroj s menzurou 350 mm je vybaven kobylkou z Techwoodu a vintage mechanikami False s kulatými plastovými rondely. Ozvučení zajišťuje integrovaný piezo snímač ovládaný potenciometry hlasitosti a tónové clony.

Tělo pětistrunného banja s rezonátorem o průměru 355 mm a hloubce 38.5 mm má javorovou konstrukci s 18 napínacími háčky, použita byla blána Remo Weatherking, javorový krk (síla na 1. pr. 21 mm, na 10. pr. 22 mm) doplňuje hmatník z odolné směsi Techwood, osazený 22 středně silnými pražci, lemovkami hran, ozdobnými pozičními značkami a ořechem širokým 32 mm.

Ladění strun DGHD obstarávají standardně koncipované strojky s plastovými rondely a tvarem evokujícím tunery Grover Kidney, horní struně G je přiřazen menší kolík vsazený do krku v oblasti čtvrtého pražce a veškeré kovové součásti včetně krytu struníku mají chromovaný povrch. Menzura byla vyměřena na 670 mm, kobylka kombinuje javorovou základnu s ebenovým sedlem.

Mandolína TWMF VS/E i banjo TWB18 M5 jsou vyráběny v čínské pobočce firmy Tanglewood, což také pozitivně ovlivnilo oficiální ceny těchto nástrojů. Mandolínu, opatřenou nadčasovou transparentní úpravou Vintage Sunburst Satin, lze na českém trhu pořídit za cca 8000 Kč, cena banja v přírodním laku Natural Gloss se pohybuje těsně pod hranicí 10000 Kč.

Přiložená videa demonstrují starší modely obou produktových řad, druhý záznam s cover verzí sklaby Tom Sawyer z repertoáru kanadských Rush byl natočen s pomocí flangeru Aria Pro FL-5, zapojeného do lampového aparátu Carvin X100, třetí video přibližuje, jak u mandolíny vyměnit struny.

Tagy Tanglewood Tanglewood TWMF VS/E Tanglewood TWB18 M5

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

Leon
Ve Frontmanu jsem zodpovědný především za sekci novinek a článků o pódiovém a studiovém gearu známých muzikantů. Léta hraju na kytaru v různých kapelách a tento krásný nástroj také vyučuju.
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY