Přejít k hlavnímu obsahu
Janek Žežula -

Malý velký Fender Blues Junior III

Kytarové aparáty malých wattáží se v poslední době těší stále větší oblibě. Výrobci díky tomu vyvíjejí menší a slabší varianty různých typů zesilovačů a komb. Tohle ale rozhodně není příklad Blues Juniora, který už patří mezi malými lampovými aparáty mezi legendu! Vyrábí se od roku 1995 a v roce 2010 Fender představil již s třetí verzí tohoto "velikána". Právě o něm je tento článek.

Mnoho hudebníků podle mě přichází na to, že na některé druhy akcí je zbytečné tahat velký aparát. Sice to dobře vypadá, ale pokud se jedná o lampový zesilovač, výsledek může být spíše kontraproduktivní - z důvodu nutnosti krotit jeho síly. Případně se jim prostě nechce tahat s velkým aparátem, když i ty malé hrají dobře.

Blues Junior je patnácti wattové celolampové kombo z velmi oblíbené a cenově poměrně dostupné série Hot Rod. Oproti předchozí verzi došlo k pár změnám, jak na zvuku tak na vzhledu. V kombu je nově nadesignovaný reproduktor, který pro Fender vyrábí firma Eminence, "lightning bolt". Koncové lampy nově hýčká větší komfort jejich upevnění, což by pravděpodobně mělo vést k menším újmám vlivem transportu a v neposlední řadě je zařazen nový "sparkle" obvod, jež by měl vylepšovat zvuk komba směrem k legendárním modelům. Bohužel jsem ale neměl možnost porovnat jej se starším typem BJ. Co se týče kosmetických změn, kombo zdobí nové "vintage" logo Fender, nově má také černý ovládací panel, který se oproti předchozí verzi díky tomu verzi vůbec nešpiní a lépe vidíte své nastavení. Dále je zde nový gumový úchyt pro přenášení "dog bone".

V koncové sekci zesilovače nalezneme dvě EL84, tři 12AX7 v preampu a už od první verze solid state rectifire. Kombo má standartně korekce Bass, Middle, Treble dále Volume a Master, čili ovládání výstupní úrovně preampu (gain) a koncové sekce, což nám přináší mnoho možností na laborování se zvukem. V neposlední řadě tu nalezneme ještě ovládání pružinového reverbu (oproti první verzi v obvodu umístěného až za master volume) a spínač Fat, který celkově posílí a zhutní zvuk. Tento přepínač je možné také na dálku ovládat footswitchem. Ten ale není standartně v balení. Obecně je kombo velmi jednoduché. Možná proto zde není efektová smyčka a výstup na externí reproduktor. Ten můžete zapojit jen při odpojení toho, který je v kombu.

Při nižším nastavení Volume má kombo nádherný, plný a krystalicky čistý zvuk, jež je pro Fender typický. Při zvyšování úrovně Volume či Master začíná pozvolně kreslit až po poměrně sytý, hezky špinavý overdrive spíš "vintage" charakteru.

Kombo si velmi dobře rozumí s efekty a overdrivy typu tubescreamer. Těch jsem měl možnost vyzkoušet hned několik včetně klasické TS9 a všechny s kombem šly ruku v ruce. Pokud potřebujete dva kanály, plnohodnotně nahradí druhý kanál. Na kombu si nastavíte čistý zvuk a zkreslený dotvoříte krabičkou. Případně vyladíte zkreslený zvuk s krabičkou a po jejím vypnutí vám "zbude čistý". Efekt lze také využívat jen k dokrmení a zvýšení saturace zvuku, například na sóla, když by vám nestačil Fat spínač, který do zvuku přidá trochu saturace a celkově ho zhutní hlavně ve středových a nižších polohách. Možností máte mnoho. Pokud jste zastánci efektů, nabízí vám toto kombo opravdu plnohodnotnou podporu, základ a stejně tak hledáte-li nejjednodušší možnou cestu typu kytara-kabel-aparát. Junior má i poctivý pružinový reverb. Zvukově poměrně plechový. Nemám ale reverby moc naposlouchané, takže další komentáře radši vynechám a nechám to na posouzení každého.

Co se výkonu týče, nenechte se zmást, že má "jenom" 15 wattů. Je to opravdu poctivých patnáct lampových wattů a obstojíte s ním bez problému ve zkušebně i na menších či středně velkých pódiích, ale to do jisté míry záleží i na spoluhráčích.

Blues Junior je dnes už prověřenou klasikou a řekl bych, že v rámci cenové hladiny, ve které se jeho třetí verze pohybuje, patří mezi to nejlepší, co lze pořídit. Najde uplatnění v mnoha hudebních stylech, kde je potřeba krásně čistý zvuk či příjemné vintage zkreslení. Vyzdvihl bych jeho kompaktní rozměry, přijatelnou cenu, dobré zpracování a samozřejmě skvělý zvuk. Jediné drobné mínus, které kombo podle mě má, je madlo. Ač vypadá slušně, po několika měsících častého přenášení a stěhování jsem ho utrhl a byl jsem nucen ho nahradit kvalitnějším koženým. Dále snad ještě kovové nožičky, které na hladkém povrchu moc nedrží. To ale na zvuk nemá žádný vliv a za pár desetikorun to můžete eliminovat koupí gumových nožiček a lepšího madla. Fender Blues Junior III je v malém balení velký zvuk. Všem ho rozhodně doporučuji vyzkoušet.

Tagy Fender Blues Junior III Fender

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám prosím vědět na e-mail redakce@frontman.cz.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY